Xylometazolin Teva, 1mg/ml, 10 ml

Produkt nie jest jeszcze dostępny Ten produkt jest wyprzedany i nie znamy dokładnej daty jego dostarczenia do magazynu

8,88
Darmowa dostawa od 229,00 zł

O produkcie

100006527

Działanie

Ksylometazolina, pochodna imidazoliny, jest sympatykomimetykiem działającym na receptory alfa-adrenergiczne. Ma ona działanie obkurczające naczynia krwionośne, przez co zmniejsza obrzęk błony śluzowej,ułatwia oddychanie oraz zmniejsza ilość wydzieliny. Początek działania zwykle występuje w ciągu 5-10 minut, efekt utrzymuje się do 10 godzin i polega na ułatwieniu oddychania przez nos poprzez zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa i prowadzi do zmniejszenia ilości wydzieliny. Produkt leczniczy zawiera kwas hialuronowy (w postaci sodu hialuronianu), który zapewnia nawilżenie błony śluzowej.

Wskazania

Preparat wskazany jest w leczeniu pomocniczym:

  • ostrego nieżytu nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego,
  • ostrego lub przewlekłego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych,
  • alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa,
  • ostrego zapalenia ucha środkowego (w celu udrożnienia trąbki słuchowej).

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku:

  • Jeśli pacjent ma uczulenie (objawy, np. wysypka, obrzęk twarzy i gardła, duszność) na ksylometazoliny chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6 Ulotki).
  • Jeśli pacjentowi usunięto przysadkę mózgową lub przebył on inną operację układu nerwowego.
  • Jeśli u pacjenta stwierdzono ubytki lub zmiany błony śluzowej nosa.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Jeśli podczas stosowania leku wystąpią takie objawy jak bezsenność, zawroty głowy, drżenie, nieregularne bicie serca, podwyższone ciśnienie krwi, lek należy odstawić. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których wcześniej, po zastosowaniu innych podobnie działających leków pojawiły się takie objawy.

Pacjent powinien przed zastosowaniem leku poradzić się lekarza, jeśli występuje u niego:

  • choroba serca (np. zespół długiego odstępu QT),
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • dławica piersiowa (objawiająca się bólem w klatce piersiowej podczas wysiłku) lub inna choroba układu krążenia,
  • cukrzyca (zwiększone stężenie cukru we krwi),
  • jaskra z zamkniętym kątem (zwiększone ciśnienie w oczach),
  • rozrost prostaty,
  • nadczynność tarczycy.

Leku nie należy stosować dłużej niż przez 5 dni, ponieważ przyjmowanie leku przez dłuższy czas może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w błonie śluzowej nosa.

Stosowanie leku u dzieci

Lek jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku 10 lat i starszych, zgodnie z wyżej przedstawionymi zaleceniami. Lek jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat. Dla tej grupy pacjentów bardziej odpowiednie mogą być inne moce produktu leczniczego.

Przyjmowanie innych leków

Ze względu na możliwe działanie ksylometazoliny polegające na podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi, nie powinno się stosować tego produktu leczniczego w połączeniu z lekami hipotensyjnymi (np.metyldopa). Ponadto mogą wystąpić złożone interakcje z α- i β-adrenolitykami, powodujące niedociśnienie lub nadciśnienie tętnicze oraz tachykardię lub bradykardię.

Jednoczesne stosowanie ksylometazoliny z inhibitorami monoaminooksydazy (np. typu tranylcyprominy), przyjmowanymi obecnie lub w ciągu ostatnich dwóch tygodni, jednoczesne stosowanie ksylometazoliny z trójpierścieniowymi lub czteropierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi lub z innymi lekami o potencjalnym działaniu podwyższającym ciśnienie tętnicze krwi (np. doksapram, ergotamina, oksytocyna), może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi w wyniku działania tych leków na układ sercowo-naczyniowy. Dlatego nie zaleca się jednoczesnego stosowania tych leków.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku w czasie ciąży.
Pacjentki karmiące piersią przed zastosowaniem leku Xylometazolin powinny poradzić się lekarza.

Dawkowanie

Lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Lek należy stosować wyłącznie do nosa (również w zapaleniu ucha środkowego).
  • Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.
  • Leku nie należy stosować dłużej niż 3 do 5 dni. Jeśli po upływie 3 do 5 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
  • Nie należy stosować dawek większych niż podane poniżej.

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat:
2 do 3 kropli do każdego otworu nosowego co 8 do 10 godzin. Nie podawać więcej niż 3 dawki do każdego otworu nosowego na dobę.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Jeśli u pacjenta wystąpią reakcje alergiczne, takie jak obrzęk twarzy, warg, języka, gardła, powodujący trudności w oddychaniu lub przełykaniu, duszność, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Reakcje takie występują bardzo rzadko.

Niezbyt często (występują rzadziej niż u 1 na 100 osób):

  • krwawienie z nosa.

Bardzo rzadko (występują rzadziej niż u 1 na 10 000 osób):

  • nudności,
  • ból głowy,
  • osłabienie,
  • zmęczenie,
  • senność,
  • zaburzenia widzenia,
  • kołatanie serca,
  • szybkie bicie serca,
  • wzrost ciśnienia tętniczego (zwłaszcza u osób z chorobami układu krążenia).

Mogą wystąpić: podrażnienie i suchość w nosie, uczucie pieczenia w nosie i gardle, kichanie.
Stosowanie leku przez okres dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż zalecane może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w błonie śluzowej nosa.

Skład

Substancją czynną leku jest ksylometazoliny chlorowodorek. Każda dawka (odpowiadająca 0,09 ml roztworu) zawiera 0,09 mg ksylometazoliny chlorowodorku.  Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, glicerol 85%, woda do wstrzykiwań.

Producent

Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.
Oddział Medana w Sieradzu
ul. Władysława Łokietka 10,
98-200 Sieradz

Dystrybutor

Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., ul. Emilii Plater 53, 00-113 Warszawa

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Dokładamy starań, aby opisy i zdjęcia produktów były aktualne i zgodne z wiedzą medyczną. Mimo wszystko prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.