Xylometazoline Coldact, aerozol do nosa, 10 ml

Dostępny
12,79

O produkcie

100018201

Aerozol Xylometazoline Coldact to lek zawierający w swym składzie 1 mg/ml Xylometazoliny i kwas hialuronowy.

Działanie

Ksylometazolina, pochodna imidazoliny, jest sympatykomimetykiem działającym na receptory alfa-adrenergiczne.Ma ona działanie obkurczające naczynia krwionośne, przez co zmniejsza obrzęk błony śluzowej,ułatwia oddychanie oraz zmniejsza ilość wydzieliny. Początek działania zwykle występuje w ciągu 5-10 minut, efekt utrzymuje się do 10 godzin i polega na ułatwieniu oddychania przez nos poprzez zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa i prowadzi do zmniejszenia ilości wydzieliny.Produkt leczniczy zawiera kwas hialuronowy (w postaci sodu hialuronianu),który zapewnia nawilżenie błony śluzowej.

Wskazania

Objawowe leczenie przekrwienia błony śluzowej nosa spowodowanego zapaleniem błony śluzowej nosa lub zapaleniem zatok.

Przeciwwskazania

-nadwrażliwość na ksylometazoliny chlorowodorek lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną
- stan po przezklinowym usunięciu przysadki lub innej operacji odsłaniającej oponę twardą,
- suche zapalenie błony śluzowej nosa (rhinitis sicca),
- podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, szczególnie jaskra z wąskim kątem przesączania,
- stosowanie u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem leczenia należy dokładnie ocenić korzyści i zagrożenia wynikające z terapii tym produktem leczniczym u pacjentów:
- leczonych obecnie inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO) lub leczonych inhibitorami MAOw ciągu ostatnich dwóch tygodni, a także u pacjentów leczonych trójpierścieniowymi lub czteropierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi lub innymi produktami leczniczymi, które mogą powodować podniesienie ciśnienia tętniczego krwi,
- leczonych α- lub β-adrenolitykami,
- z ciężkimi zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego (np. chorobą niedokrwienną serca,nadciśnieniem tętniczym),
- z guzem chromochłonnym,
- z przerostem gruczołu krokowego,

- z porfirią,- z zaburzeniami metabolicznymi (np. nadczynnością tarczycy, cukrzycą).

Z uwagi na ryzyko wystąpienia atrofii błony śluzowej nosa, stosowanie produktu leczniczego u pacjentów z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa jest dozwolone wyłącznie pod nadzorem lekarza.

Długotrwałe i nadmierne stosowanie leków sympatykomimetycznych zmniejszających przekrwienie,może doprowadzić do wystąpienia przekrwienia reaktywnego błony śluzowej nosa.Ten „efekt z odbicia” może prowadzić do niedrożności dróg oddechowych i w rzeczywistości spowodować powtarzające się lub ciągłe stosowanie produktu leczniczego przez pacjenta.Może to ostatecznie doprowadzić do przewlekłego przekrwienia (rhinitis medicamentosa) oraz zaniku błony śluzowej nosa (ozena).

Stosowanie leku u dzieci

Lek jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku powyżej 12 lat; należy podawać tak jak podano powyżej.

Produktu leczniczego nie wolno stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Inne moce mogą być bardziej odpowiednie do stosowania w tej grupie pacjentów.

Przyjmowanie innych leków

Ze względu na możliwe działanie ksylometazoliny polegające na podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi, nie powinno się stosować tego produktu leczniczego w połączeniu z lekami hipotensyjnymi (np.metyldopa). Ponadto mogą wystąpić złożone interakcje z α- i β-adrenolitykami, powodujące niedociśnienie lub nadciśnienie tętnicze oraz tachykardię lub bradykardię.

Jednoczesne stosowanie ksylometazoliny z inhibitorami monoaminooksydazy (np. typu tranylcyprominy), przyjmowanymi obecnie lub w ciągu ostatnich dwóch tygodni, jednoczesne stosowanie ksylometazoliny z trójpierścieniowymi lub czteropierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi lub z innymi lekami o potencjalnym działaniu podwyższającym ciśnienie tętnicze krwi (np. doksapram, ergotamina, oksytocyna), może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi w wyniku działania tych leków na układ sercowo-naczyniowy. Dlatego nie zaleca się jednoczesnego stosowania tych leków.

Ciąża

Brak wystarczających danych z badań lub danych epidemiologicznych dotyczących wpływu produktu leczniczego na płód. Dlatego nie należy stosować ksylometazoliny w okresie ciąży.

Dawkowanie

1 dawka to 1 rozpylenie do każdego otworu nosowego do 3 razy na dobę.

Skutki uboczne

Rzadko:
nudności,przemijające zaburzenia widzenia,nadciśnienie tętnicze,kołatanie serca, tachykardia,zawroty głowy

Bardzo rzadko:
bezdech u dzieci i noworodków,zaburzenia rytmu serca,drgawki (głównie u dzieci), nerwowość, bezsenność, senność i (lub) ospałość(głównie u dzieci), omamy (głównie u dzieci)

Niezbyt często:
ogólnoustrojowe reakcje alergiczne (obrzęknaczynioruchowy, wysypka, świąd),zwiększony obrzęk błony śluzowej nosa poprzerwaniu leczenia, krwawienie z nosa

Niezbyt często:
zwiększony obrzęk błony śluzowej nosa poprzerwaniu leczenia, krwawienie z nosa,ogólnoustrojowe reakcje alergiczne (obrzęknaczynioruchowy, wysypka, świąd)

Często:
ból głowy,kłucie lub pieczenie w nosie i gardle, kichanie,suchość błony śluzowej nosa

Skład

Substancją czynną leku jest chlorowodorek ksylometazoliny.

1 dawka (140 µl roztworu) zawiera 0,140 mg ksylometazoliny.

Substancje pomocnicze: woda morska oczyszczona, diwodorofosforan potasu, hialuronian sodu, woda oczyszczona.

Producent

Ranbaxy (Poland) Sp. z o. o.
Kubickiego 11
02-954 Warszawa

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.