Egzema (91)

Sortuj według
Egzema

Egzema

Egzema — czym jest i jak ją leczyć


Egzema jest jedną z popularniejszych zmian skórnych, która według statystyk może występować u co dziesiątej osoby. Jest to stan zapalny, który w większości przypadków nie jest trudny do wyleczenia, jednak nigdy nie należy go ignorować. Nieleczone rozległe plamy skórne mogą być przyczynkiem rozwijającej się infekcji. Najczęstszą przyczyną występowania egzemy jest alergia skórna w postaci atopowego zapalenia skóry. Może mieć jednak związek również z innymi chorobami alergicznymi takimi jak astma czy katar sienny.


Rozległa egzema najczęściej pojawia się w wyniku zadziałania alergenu, którego organizm do tej pory nie znał. Stąd może być objawem alergii, o której istnieniu wcześniej nie wiedzieliśmy. Może też pojawić się w wyniku kontaktu z silnie rżącym środkiem, kwasem, czy środkiem chemicznym. Pytanie o to, czy egzema jest zaraźliwa, jest więc bezpodstawne, ponieważ nie można zarazić się alergią, czy reakcją na drażniące środki. Egzema, zwana inaczej wypryskiem, jest niczym innym, jak skórną reakcją alergiczną. Charakteryzuje się powstawaniem na skórze plam, które swędzą i się łuszczą. Jeżeli zignorujesz pierwsze objawy egzemy, może dojść do jej zaostrzenia. W jego wyniku na skórze zaczną pojawiać się płynne pęcherzyki i krostki. To z kolei może doprowadzić do infekcji i zakażeń. Najczęstszymi obszarami obejmowanymi przez wyprysk, są łokcie, nadgarstki i skóra pod kolanami. Może jednak objąć większy obszar i wystąpić, jako egzema rąk lub egzema dłoni.


Maść i krem, czyli najpopularniejsze leki na egzemę


Leczenie egzemy skoncentrowane jest przede wszystkim na zidentyfikowaniu czynników, które ją wywołały oraz wyeliminowaniu potencjalnych alergenów z najbliższego otoczenia. Diagnostykę przeprowadza lekarz. Pierwszym etapem jest wywiad przeprowadzany przez specjalistę, w celu określenia produktu, który wywołuje alergiczną reakcję organizmu, w wyniku której pojawia się egzema. Przyczyny pojawiania się stanu zapalnego są najistotniejszą kwestią do zidentyfikowania, ponieważ jeśli ich nie wykluczymy, egzema nadal będzie się pojawiać. Następnie, lekarz może podjąć decyzję o wdrożeniu leczenia łagodzącego objawy uczulenia, jak opuchlizna, katar, czy właśnie egzema. Leki przeciwko łuszczycy są powszechnie dostępne.


Najpopularniejsze leki na egzemę to przede wszystkim maść i kremy o łagodzącym działaniu. Są to preparaty opóźniające reakcje alergiczne, jakimi jest między innymi rozległa egzema. Maść bez recepty dostępna jest niemal w każdej aptece, jednak ze względu na to, że leczenie powinno być stosowane aż do czasu całkowitego ustąpienia wyprysku, może okazać się ono długotrwałe.


Egzema — leki i profilaktyka


Droga od diagnozy do wyleczenia wydaje się prosta: egzema, leczenie, maść i kontrolna wizyta u lekarza. W niektórych przypadkach niezbędne jednak mogą okazać się dodatkowe badania, jeśli reakcja alergiczna nie ustępuje pomimo stosowania odpowiednich preparatów. Czasem też należy zamienić maść lub krem na inny lek jak specjalna emulsja do kąpieli. Najważniejsze jednak pozostaje unikanie produktu, który wywołał reakcję alergiczną, ponieważ często powtarzająca się egzema może doprowadzić do zmian skórnych trudniejszych do wyleczenia niż wysypka, czy łuszczyca. Pamiętaj, aby nie ignorować pierwszych objawów egzemy i od razu udać się lekarza celem zdiagnozowania przyczyny, która ją wywołuje.