Środki na komary i kleszcze

  (85)
Sortuj według
Środki na komary i kleszcze

Środki na komary i kleszcze

Kiedy zacząć bronić się przed komarami? Jakie mogą być skutki ukąszenia komarów?



Na ukąszenia komarów narażony jesteś przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim. To wtedy natura budzi się do życia, a wraz z nią stada owadów, które nierzadko żerują na Twoim ciele. Komary, lubią wilgotne środowisko, dlatego największe ich skupiska możesz spotkać w lesie, w okolicy stawów, rzek, czy jezior, choć oczywiście nie brakuje ich w także w okolicy Twojego domu. Komary najbardziej aktywne są bardzo wczesnym rankiem, a także wieczorem i nocą.



Ugryzienie komara chyba dla nikogo nie jest przyjemne. Za piekące, swędzące i irytujące czerwone bąble na skórze odpowiadają samice komara, które potrzebują Twojej krwi do wyżywienia swojego potomstwa. Podczas ukłucia komarzyca wstrzykuje pod skórę własną ślinę, która nie tylko zapobiega krzepnięciu, aby owad mógł najeść się do syta, ale zawiera również wiele substancji, które zostały uznane za alergeny i są odpowiedzialne za określone reakcje Twojego organizmu na ukąszenia. Są to między innymi białka prowokujące organizm do uwolnienia histaminy, co skutkuje powstaniem swędzącego, zaczerwienionego bąbla. Można więc powiedzieć, że ukąszenie komara pobudza Twój system immunologiczny, który zaczyna reagować na ukąszenie komara alergicznie.



 



Bąble po ukąszeniu komara to jednak nie wszystko. Zdarza się bowiem, że te małe stworzenia mogą przenosić różnego rodzaju zarazki i choroby. Choć w polskiej szerokości geograficznej zdarza się to rzadko, nie możesz całkowicie wykluczyć takiej sytuacji.



 



Jak bronić się przed ugryzieniami? Najprostszą metodą są skuteczne środki na komary



Komary przyciągane są przez zapach Twojego potu. Lokalizują Cię po wydzielanym dwutlenku węgla oraz temperaturze ciała, ale ich apetyt rośnie, gdy skład potu wyjątkowo im odpowiada. Środki na komary zawierają substancje odstraszające, które mogą sprawić, że komary Cię nie widzą lub po prostu stajesz się dla nich nieapetyczny.



Środki przeciw komarom dostępne są w różnych formach. Najczęściej spotkać możesz: spray na komary, aerozol na komary, plastry odstraszające komary oraz olejki odstraszające komary.



Zanim jednak zastosujesz preparaty na komary upewnij się, że nie wywołają podrażnień na Twojej skórze. Każdy z nich może mieć bowiem inny skład. O środki na komary dla dzieci najlepiej zapytaj pediatrę lub farmaceutę, ponieważ nie wszystkie substancje odstraszające komary są bezpieczne dla maluchów.



Jak działa preparat na komary? Przede wszystkim odstrasza!



Co sprawia, że odstraszacz komarów jest skuteczny? Środek na komary tworzy środowisko biologiczne nieprzyjazne dla komarów. Aby zniechęcić komary do ukąszenia Cię, możesz zmienić zapach swojej skóry na taki, który skutecznie zniechęci komary do wkłuwania się w nią. Choć mogą mieć różne zapachy i skład, to efekt jest podobny – zapobieganie ukąszeniom. Repelenty, czyli właśnie środki odstraszające m.in. na komary, są szczególnie ważne w profilaktyce owada, który może zarazić Cię chorobą.



Substancje aktywne działające w środkach odstraszających komary mogą mieć pochodzenie naturalne lub też pochodzenie całkowicie chemiczne. Naturalne preparaty na komary mogą zawierać np. olejki eteryczne, których zapachu komary nie znoszą i unikają jak ognia. Naturalne zapachy odstraszające komary, to m.in. citronella, rozmaryn, wanilia czy lawenda. Środki chemiczne często, choć nie zawsze, oparte mogą być o dietylotoluamid, czyli związek chemiczny, który możesz także spotkać pod skrótem DEET. Działa on podobnie jak substancje naturalne: odstrasza owady, lecz ich nie zabija.



Pamiętaj, że ponieważ zapach wytwarzany przez spray, czy aerozol może szybko wietrzeć, szczególnie na świeżym powietrzu, aby przedłużyć działanie repelentu możesz co jakiś czas spryskać swoje ubranie i skórę ponownie.



Repelenty w formie kremów i żelów stosowanych bezpośrednio na skórę mogą utrzymać się dłużej i mają nieco dłuższe spektrum działania.



Kiedy jednak już owad Cię ugryzie, za późno jest na środki odstraszające. Wtedy możesz sięgnąć po maści i preparaty łagodzące objawy ukąszenia i podrażnienia skóry. Często są to środki o działaniu przeciw reakcjom alergicznym.

Marki powiązane z kategorią: Środki na komary i kleszcze