Płyny do soczewek

  (12)
Sortuj według
Płyny do soczewek

Płyny do soczewek

Do czego służy płyn do szkieł kontaktowych?

Soczewki kontaktowe coraz chętniej wybierane są przez osoby z wadą wzroku. Niektórzy uznają, że szkła kontaktowe zapewniają większy komfort widzenia niż noszenie okularów. Szkła kontaktowe zdają egzamin, kiedy uprawiasz różnego rodzaju sporty, np. biegasz lub trenujesz na siłowni. Dobrze sprawdzają się także w słoneczne dni, kiedy chcesz założyć okulary przeciwsłoneczne, które nie mają szkieł korekcyjnych. Odpowiednie soczewki kontaktowe z pewnością pomoże Ci dobrać okulista. Może on także polecić Ci najlepszy płyn do soczewek do Twoich oczu.Noszenie soczewek kontaktowych wiąże się ze szczególną dbałością o ich pielęgnację. Niewłaściwie przechowywane soczewki mogą spowodować różnego rodzaju choroby oczu, m.in. zapalenia, zespół suchego oka czy silne podrażnienia. Jednym z produktów, który jest niezbędny, gdy chcemy utrzymać soczewki w dobrej kondycji, są płyny do soczewek kontaktowych. Głównym zadaniem płynu do soczewek jest ich dezynfekcja po całym dniu noszenia.Jaki płyn do soczewek wybrać? Rodzaje płynów

Płyn do soczewek możesz kupić bez recepty. Warto udać się po poradę do specjalisty, bo wbrew pozorom nie jest tak łatwo dobrać idealne preparaty do potrzeb własnych oczu. Dlatego skonsultuj się z okulistą zanim wybierzesz płyn do soczewek. Apteka oferuje duży wybór płynów, które odpowiadają różnym typom oczu.

Produkty te dzielą się na płyny do miękkich soczewek kontaktowych oraz płyny do twardych soczewek kontaktowych. To niezwykle istotne, aby dopasować preparat do szkieł, gdyż niewłaściwie dobrany może je zniszczyć lub zdeformować, a co za tym idzie  utrudniać widzenie i powodować dyskomfort.

Inny rodzaj to płyny dezynfekujące do soczewek, które pozwalają na zachowanie maksymalnie sterylnych warunków w pojemniku na szkła. Są one szczególnie polecane dla osób, które często cierpią na infekcje w okolicach oczu. Płyny dezynfekcyjne do soczewek kontaktowych czasami zalecane są przez okulistów do codziennego stosowania, a czasami do stosowania okazyjnego w celu oczyszczenia szkieł. Dla osób z wrażliwymi oczami stworzono płyny do soczewek bez konserwantów. Wszystko po to, aby zmniejszyć ilość składników drażniących, które mogą wywoływać reakcje alergiczne.Ile kosztuje płyn do soczewek?

Cena płynu uzależniona jest od jego typu, a także pojemności opakowania. Cena może wahać się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. A gdzie można kupić płyn do soczewek? Z pewnością produkty te znajdziesz w salonach optycznych oraz aptekach.Jak działa płyn do soczewek kontaktowych?

Płyn do soczewek ma przede wszystkim dwa zadania. Po pierwsze, ma oczyszczać z osadu białkowego i tłuszczowego, który zgromadził się na Twoim oku przez cały dzień. Przeznaczone są do tego specjalne płyny do pielęgnacji soczewek, które mogą zawierać m.in. sól fizjologiczną. Nawilżające płyny do soczewek mogą dodatkowo zawierać substancje nawilżające, takie jak hialuronian sodu czy pantenol.

Drugim zadaniem płynu do soczewek jest ich dezynfekcja. Twoje soczewki codziennie mają bezpośredni kontakt z Twoją gałką oczną. Zbierają na sobie wiele zanieczyszczeń i mikroorganizmów. Mogą więc na soczewkach osadzać się bakterie i grzyby. Płyn do codziennej konserwacji soczewek może mieć także charakter dezynfekujący − bakteriobójczy i przeciwgrzybiczny. W tym celu producenci płynów do soczewek stosują w płynach różnego rodzaju substancje zabijające te zarazki. Nie ma jednego konkretnego składnika płynów do soczewek o działaniu dezynfekującym.

Na rynku dostępnych jest wiele płynów do soczewek o kombinowanych właściwościach. Możesz dostać zarówno płyny do soczewek o działaniu wielofunkcyjnym (zarówno dezynfekującym, jak i pielęgnacyjnym), a także płyny o działaniu tylko pielęgnującym.

Płyny do soczewek spełniają jeszcze jedną przydatną funkcję – nawilżają soczewkę i oko, przez co łatwiej się je zakłada. Wyschnięta soczewka w oku może podrażniać gałkę oczną.

Pamiętaj, aby po ściągnięciu zawsze przechowywać soczewki w specjalnym pojemniczku wypełnionym odpowiednim płynem do soczewek.