Okłady chłodzące i rozgrzewające - Kompresy ciepło-zimne

  (17)

Doraźną pomocą w bólach mięśni i stawów są nie tylko leki. W uśmierzaniu dolegliwości można wykorzystać również właściwości temperatury. W tym celu farmaceuci zalecają okłady chłodzące, a także okłady rozgrzewające do samodzielnego stosowania w domu.

Sortuj według
Kompresy ciepło zimne

Kompresy ciepło zimne

Okłady chłodzące i rozgrzewające – walka z bólem za pomocą temperatury

Leczenie za pomocą temperatury jest szeroko stosowane w fizjoterapii. Osoby w różnym wieku i borykające się z bólem mięśni oraz stawów mogą skorzystać z zabiegów krioterapii lub termoterapii. Jeśli jednak zachodzi potrzeba poradzenia sobie z dolegliwościami samodzielnie w domu, można to zrobić, stosując okłady chłodzące i okłady rozgrzewające. Obydwa rodzaje w różny sposób redukują dolegliwości bólowe: kompresy chłodzące poprzez zmniejszenie ciepłoty redukują bolesność  danej partii ciała,  natomiast ciepłe rozszerzają naczynia krwionośne i rozluźniają mięśnie.

Kompresy ciepło-zimno – wiele zastosowań

Kompresy ciepło-zimno można stosować na wiele partii ciała i w przypadku różnych przyczyn obrzęków oraz bóli. Ponadto są na tyle uniwersalne, że w zależności od tego, czy zamierza się zlikwidować dolegliwości ciepłem, czy zimnem, wystarczy włożyć je do lodówki albo do podgrzanej wody. Pomagają przede wszystkim w bólach mięśniowych, stanach po kontuzjach, migrenach, a nawet schorzeniach układu pokarmowego. 

Kiedy i jak stosować okłady?

Choć okłady chłodzące i kompresy rozgrzewające są dostępne w aptekach dla wszystkich, nie można zapominać o zasadach bezpieczeństwa podczas ich stosowania. Najważniejsze, by kierować się instrukcją zamieszczoną na opakowaniu lub dla pewności zasięgnąć porady farmaceuty sprzedającego produkt. Nie należy również zapominać, by wziąć pod uwagę przyczynę bólu.

Okłady chłodzące

Okłady chłodzące stosuje się w przypadku kontuzji i urazów mięśni oraz stawów, czyli np. w złamaniach, skręceniach i zapaleniach. Okażą się równie skuteczne podczas gorączki (obniżając temperaturę ciała) oraz w mających podłoże neurologiczne bólach głowy. Efektywność tych produktów uwidacznia się także w bólach menstruacyjnych oraz dolegliwościach towarzyszących zapaleniu pęcherzyka żółciowego.  

Kompresy chłodzące przed użyciem należy włożyć do zamrażarki lub lodówki. Za pierwszym razem czas oziębiania może wynieść nawet do 2 godzin. Po ochłodzeniu okład trzeba koniecznie owinąć grubszą ściereczką lub ręcznikiem i dopiero w takiej postaci przyłożyć do bolesnej okolicy ciała. Pierwsza sesja nie powinna być dłuższa niż 10 minut, a kolejne mogą stopniowo trwać coraz dłużej.

Okłady rozgrzewające

Okłady rozgrzewające są skuteczne w chorobach zwyrodnieniowych i reumatycznych, przykurczach mięśniowych, schorzeniach układu oddechowego (np. zapalenie zatok, zatkany nos), a także układu krążenia. W przypadku kontuzji nie zaleca się stosować ich wcześniej niż ok. 5 dni po wystąpieniu urazu. Kompresy rozgrzewające ogrzewa się w wodzie o temperaturze nie przekraczającej 70 stopni Celsjusza. Następnie należy je wytrzeć, okryć ręcznikiem i razem z nim położyć na bolesny obszar ciała.

Kompresy ciepło-zimno

Kompresy ciepło-zimno można stosować zarówno jako okłady chłodzące, jak i okłady rozgrzewające. Metodyka stosowania jest dokładnie taka sama.

Przeciwwskazania dla kompresorów ciepło-zimno

Kompresy ciepło-zimno nie są wskazane u osób posiadających zaburzenia czucia, a także cierpiących na uszkodzenia nerwów zlokalizowanych tuż pod skórą. Mogą wywołać niepożądane skutki również w przypadku otwartych ran i krwawień, a także zaawansowanych zapaleń i chorób naczyń krwionośnych. Jako kompresy chłodzące nie powinny ich stosować osoby z odmrożeniami, zespołem Sudecka lub Raynaud. Z kolei jako kompresy rozgrzewające nie są polecane w przypadku poparzeń, udarów słonecznych lub urazów o ostrym przebiegu. 

Marki powiązane z kategorią: Kompresy ciepło zimne