Tabletki na nietolerancję laktozy

  (5)

Nietolerancja laktozy dotyka aż 70% dorosłych na świecie! Dolegliwość ta wymaga unikania potraw zawierających laktozę. Jeśli trudno Ci się pożegnać z mlekiem i jego przetworami, lekarz z pewnością doradzi, po jakie tabletki na nietolerancję laktozy (czyli tabletki z laktazą) sięgnąć.

Sortuj według
  Nietolerancja laktozy

  Nietolerancja laktozy

  Przyczyny i objawy nietolerancji laktozy

  Laktoza jest najważniejszym dwucukrem w mleku ssaków. Pod wpływem enzymu (laktazy) zostaje rozłożona do glukozy i galaktozy. Jeśli organizm nie produkuje laktazy lub produkuje jej zbyt mało, laktoza zatrzymuje wodę w jelicie oraz ulega fermentacji przez bakterie jelitowe. Powoduje to biegunkę i wydalanie dużej ilości gazów. Inne objawy nietolerancji laktozy to:

  • mdłości,
  • bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • „przelewanie się” w jamie brzusznej,
  • kolki.

  Wyróżniamy 3 rodzaje nietolerancji laktozy:

  1. alaktazja — spowodowana całkowitym, wrodzonym niedoborem laktazy,
  2. hipolaktazacja dorosłych — stopniowe zmniejszanie się aktywności laktazy z wiekiem,
  3. wtórny niedobór laktazy — stan przejściowy wynikający z różnych chorób, w których ulega uszkodzeniu nabłonek jelit produkujący laktazę.

  Leczenie nietolerancji laktozy

  Nie istnieją leki na nietolerancję laktozy, które są w stanie całkowicie usunąć przyczynę choroby. Leczenie polega przede wszystkim na unikaniu produktów spożywczych z laktozą i dostosowaniu diety do nasilenia objawów. Na szczęście zazwyczaj nie ma konieczności rezygnowania ze wszystkich przetworów mlecznych. Kwaśne produkty (np. kefir) nie tylko zawierają niewiele laktozy, ale mają w swoim składzie bakterie ułatwiające jej trawienie. Również wiele twardych serów jest całkowicie pozbawiona cukru mlecznego. A tabletki na nietolerancję laktozy (z laktazą) ułatwiają organizmowi rozkład tej substancji i uniknięcie dolegliwości.

  Nietolerancja laktozy a stosowanie tabletek z laktazą

  Jeśli cierpisz na nietolerancję laktozy i zażywasz tabletki z laktazą, dostarczasz do swojego organizmu enzym działający równie skutecznie, co naturalnie występujący w jelitach. Pamiętaj jednak, żeby takie działanie zawsze konsultować z lekarzem, ponieważ nieprzestrzeganie diety może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

  Tabletki na nietolerancję laktozy — pomoc w uciążliwych dolegliwościach

  Wzdęcia, gazy czy biegunki z pewnością znacząco uprzykrzają życie. A warto wiedzieć, że nie tylko mleko i przetwory mleczne zawierają laktozę, po której te dolegliwości się pojawiają! Wtedy też konieczne może być sięgnięcie po tabletki na nietolerancję laktozy. Zdarza się, że występuje ona również w:

  • pieczywie,
  • wyrobach cukierniczych,
  • słodyczach,
  • daniach gotowych (m.in. puree ziemniaczane czy zupy w proszku),
  • sosach sałatkowych i majonezach,
  • konserwach mięsnych,
  • niektórych lekach (jako substancja wypełniająca).

  Warto czytać składy, ale jeśli cierpisz na nietolerancję laktozy, dobrze mieć tabletki z laktazą na wszelki wypadek. Na rynku znajdziesz produkty dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia. Istnieją również leki na nietolerancję laktozy w formie kropel przeznaczone dla maluszków. Są pomocne w radzeniu sobie z kolką i innymi dolegliwościami trawiennymi u najmłodszych.