Leki, tabletki na wzdęcia

  (63)
Sortuj według
Suplement diety z liśćmi karczocha i rozmarynu oraz kurkuminoidami.
Wzdęcia

Wzdęcia

Wzdęcia to przykry problem, który może się przydarzyć każdemu. Polegają na subiektywnym odczuciu zwiększenia objętości brzucha i występowaniu uczucia pełności. Dolegliwości związane ze wzdęciami są nieprzyjemne i utrudniają funkcjonowanie. Wzdęcia, obok bólów brzucha i zaparć, stanowią jedno z najczęstszych dolegliwości ze strony jamy brzusznej.

Co ciekawe, wzdęcia brzucha występują u 10-30% dorosłych – jednak dwukrotnie częściej

u kobiet (często podczas miesiączki) niż u mężczyzn. Wzdęcia zazwyczaj ulegają nasileniu po posiłkach. Około 24% osób z wzdęciami brzucha nie stwierdza przy tym powiększenia obwodu brzucha.

Nie wiesz jaki lek na wzdęcia wybrać? W tej kategorii znajdziesz różnego rodzaju preparaty, które mogą mieć różną formę – są to krople, syropy, herbaty i zioła do zaparzania, proszki do rozpuszczania w wodzie oraz klasyczne tabletki na wzdęcia.



Jakie są przyczyny wzdęć?

Podobnie jak wiele powszechnie występujących dolegliwości, wzdęcia są często związane ze stylem życia. Nieodpowiednia, zawierająca zbyt dużo białka dieta, to jedna z najczęstszych przyczyn ich występowania. Równie częstym powodem jest zbyt szybkie spożywanie posiłków, podczas którego połykane są duże ilości powietrza. Co więcej, obecnie coraz częstszą przyczyną wzdęć jest stres! Objawy mogą być wyzwalane nagłymi stresującymi sytuacjami lub permanentnym napięciem psychicznym związanym np. z pracą.

Podsumowując, najczęściej przyczyną wzdęć są:

  • zwiększone połykanie lub niekontrolowane zasysanie powietrza ustami;
  • kłopoty z wydalaniem gazów (spowodowane np. niedrożnością jelit);
  • upośledzenie procesów trawiennych;
  • zwiększona produkcja gazów spowodowana nadmierną fermentacją i spowolnionym przemieszczaniem się mas kałowych w jelitach.

Jednak nie można zapomnieć o tym, że wzdęcia mogą być objawem groźnych dla Twojego życia i zdrowia chorób – dlatego w żadnym wypadku nie powinieneś ich ignorować. Konsultacja z lekarzem będzie pomocna w wykluczeniu lub potwierdzeniu chorobowego podłoża występowania dolegliwości.

Wzdęcia mogą być spowodowane między innymi:

Ostre dolegliwości mogą być skutkiem niedrożności przewodu pokarmowego. Jest to stan zagrażający życiu i wymagający natychmiastowej interwencji.



Wzdęcia – dolegliwości

Wzdęciom najczęściej towarzyszy uczucie rozpierania oraz pełności w brzuchu, wrażenie zbyt ciasnego ubrania, częste i nadmierne wydzielanie gazów lub ból w lewym lub prawym podżebrzu spowodowany znajdującym się tam powietrzem.



Lek na wzdęcia – co wybrać?

W wielu przypadkach leczenie wzdęć polega na zmianie sposobu odżywiania. Eliminowane są wzdymające składniki potraw, czyli np. warzywa strączkowe, niektóre owoce (śliwki, jabłka, winogrona), pszenica, produkty mleczne oraz napoje gazowane. Dietę warto wzbogacić o suplementy na wzdęcia. Zalecany jest także mniejszy pośpiech podczas jedzenia albo częstsze spożywanie mniejszych porcji posiłków. Lekarze coraz częściej rekomendują również ograniczenie stresu, dzięki czemu wzdęcia występują znacznie rzadziej.

Ulgę osobą cierpiącym na te dolegliwości przynoszą działające objawowo leki na wzdęcia. Bez recepty można kupić wiele sprawdzonych i co najważniejsze – skutecznych preparatów. Błyskawicznie eliminują one uczucie pełności brzucha i poprawiają komfort funkcjonowania. W przypadku, gdy wzdęcia mają podłoże chorobowe o działaniach profilaktycznych

i przebiegu leczenia zawsze powinien decydować lekarz.



Tabletki na wzdęcia i inne skuteczne leki

Dobry lek na wzdęcia powinien być łatwy do zażycia i przede wszystkim musi szybko działać. Preparaty zwykle zażywa się po posiłku. Trzeba pamiętać o prawidłowym dawkowaniu, które jest podstawą do osiągnięcia sukcesu. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub z farmaceutą.

Marki powiązane z kategorią: Wzdęcia