Pobudzenie laktacji
Karmienie piersią − dlaczego jest ważne?
Karmienie piersią jest dla noworodka szczególnie ważne. Naturalne mleko mamy zawiera wiele cennych dla organizmu składników. Pierwsze miesiące życia oznaczają okres intensywnego wzrostu, ale także doświadczanie wpływu czynników zewnętrznych, przed którymi maluch był do tej pory chroniony znajdując się w brzuchu mamy. Zapotrzebowanie na witaminy, minerały i składniki odżywcze jest wyjątkowo wysokie. Mleko matki, z natury zawiera wszystko, czego dziecku potrzeba w tym okresie rozwoju, dzięki czemu może stanowić jedyną formę pożywienia.
Jednak zawartość składników w mleku zależy od wielu czynników, np. stanu zdrowia mamy i dziecka, wieku malucha oraz fazy laktacji. Aby karmienie piersią przyszło mamie łatwo, bardzo ważne jest także jej odpowiednie nastawienie do samego aktu karmienia piersią. Niekiedy blokada psychiczna może zahamować laktację.
Karmienie piersią kobieta może zacząć już niedługo po porodzie. Nawet polskie prawodawstwo zapewnia kobiecie optymalne warunki do rozpoczęcia karmienia piersią. Położna może zachęcać kobietę do kontaktu matki z dzieckiem poprzez kontakt „skóra do skóry”, podczas którego matka uczy się rozpoznawać, kiedy dziecko jest głodne, a także jak przystawiać dziecko do piersi.
Karmienie dziecka piersią ma bardzo wiele zalet i korzystnie wpływa zarówno na zdrowie i odporność dziecka, jak i kondycję młodej mamy. Podczas karmienia piersią wytwarza się bardzo silna więź matki z dzieckiem. Podczas pierwszych dni życia dziecka najważniejsze jest wyuczenie się odruchu ssania, poprzez które dziecko się uspokaja. W pierwszych dniach życia przewód pokarmowy dziecka, który nadal może być wypełniony przez wody płodowe, nie pomieści wiele pokarmu. W piersiach kobiety może znajdować się zaledwie 3 − 7 ml pokarmu, bo na taką mniej więcej ilość pokarmu przygotowane jest dziecko.
Jeżeli zdecydowałaś się na karmienie piersią musisz wiedzieć, że laktacja nie jest stała i może pojawić się tzw. kryzys laktacyjny. Zanik mleka lub jego mała ilość mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni. Co ważne, jeden zażegnany kryzys laktacyjny nie oznacza, że nie pojawi się kolejny. Na poziom laktacji mają również wpływ takie czynniki, jak indywidualne predyspozycje, stres, dieta, ilość snu.
Po wielu przeprowadzonych badaniach i doświadczeniach, znane są skuteczne sposoby na pobudzenie laktacji. Z całą pewnością, jedną z podstawowych zasad jest wytrwałość. Nawet, jeżeli mleko zanika całkowicie, nie poddawaj się i nie rezygnuj z przystawiania dziecka do piersi.
Leki na laktację − jakie są rodzaje?
Jeżeli nie możesz karmić piersią naturalnie, bo laktacja się zatrzymała, pozostaje pytanie: jak zwiększyć laktację? Najlepszym „lekarstwem” na laktacje jest pobudzanie jej w sposób naturalny, a więc poprzez odpowiednie ułożenie dziecka, karmienie w odpowiednich porach dnia (szczególnie w nocy i nad ranem, kiedy poziom hormonu odpowiedzialnego za laktację − prolaktyny jest większy), stosowanie laktatorów, częste przystawianie dziecka do piersi i zachęcanie go do ssania, a także przede wszystkim odpowiednie nastawienie mamy do karmienia piersią. Czynniki psychologiczne mają dla procesu laktacji także bardzo ważne znaczenie.
Jeżeli poszukujesz sposobu na pobudzenie laktacji na półce aptecznej, możesz sięgnąć po różnego rodzaju homeopatyczne tabletki na laktację. Mogą one pozytywnie wpływać na produkcję pokarmu, choć wiele osób uważa, że działają na zasadzie czynnika placebo.
A może herbatka laktacyjna?
Poza samymi lekami istnieją jeszcze inne produkty wspomagające pobudzenie laktacji, na które możesz zwrócić uwagę. Jednym z nich jest tzw. herbatka laktacyjna, chętnie polecana przez niektóre mamy. Innym, równie lubianym środkiem, są zioła na laktację. W aptece występują w różnej postaci, najczęściej jednak możesz dostać je w formie smacznych herbatek do zaparzania.
Takie specjalnie wyselekcjonowane zioła są naturalne i bezpieczne dla mamy oraz dziecka. Jednak jeżeli masz kryzys laktacyjny lub potrzebujesz porady, przed zastosowaniem środków farmakologicznych pobudzających laktację dobrze jest skonsultować się z lekarzem pediatrą, ginekologiem lub położną. Osobą, która może pomóc Ci przy problemach z laktacją, jest także pielęgniarka środowiskowa.
Co na pobudzenie laktacji − jak pobudzić laktację?
Jak wspomóc laktację? Pobudzenie laktacji może być procesem wymagającym wytrwałości i podjęcia odpowiednich działań. Polegają one przede wszystkim na regularnym przystawianiu dziecka do piersi lub, gdy maluch zdecydowanie odmawia ssania, stymulacji przy pomocy laktatora. W obu tych przypadkach niezwykle ważna jest cierpliwość.
Przy pobudzeniu laktacji dużą rolę może odgrywać także dieta mamy. Jeżeli karmisz piersią, pamiętaj o racjonalnym odżywianiu się. Zalecane jest spożywanie nawet od 5 do 6 małych i lekkostrawnych posiłków w ciągu dnia. Wkomponuj w swoją dietę dużo owoców oraz warzyw, a także ciemne pieczywo, mięso, ryby oraz nabiał. Mama karmiąca piersią powinna zrezygnować z używek, takich jak alkohol czy papierosy. Dla pobudzenia laktacji możesz także stosować suplementy diety, które mogą wpływać na ilość pokarmu w piersiach. Dodatkowo masaże piersi oraz stosowanie bezpiecznych preparatów pobudzających laktację, mogą okazać się zbawienne i znacznie przyspieszyć powrót mleka.
Herbatka na laktację, dostępna w aptece, zawiera odpowiednią kompozycję naturalnych ziół, co na pobudzenie laktacji może wpłynąć bardzo pozytywnie i być jednocześnie bezpiecznym dla nowonarodzonego malucha. Najczęściej są to środki, które zawierają w sobie wyciągi z anyżu lub kopru włoskiego. A jak one działają? Najczęściej tego typu środki zmieniają smak mleka, przez co dziecko chętniej ssie pierś. A właśnie ssanie piersi przez noworodka może pobudzić laktację.
Gdy naturalne metody nie przynoszą efektów i nie wiesz, jak pobudzić laktację, aby możliwe było karmienie dziecka do syta, zwróć się po pomoc do lekarza. Może on wówczas zalecić alternatywne sposoby na przywrócenie mleka zalecając np. tabletki na pobudzenie laktacji.