Jak spacer wpływa na zdrowie? Ekspert tłumaczy!

26. 11. 2021 · Monika Pałka · 10 minut czytania

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak zbawienny wpływ na ciało i kondycję wywiera nawet kilkanaście minut ruchu dziennie. Najważniejsza w tym wszystkim jest regularność i systematyczność. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak spacer działa na Twoje zdrowie? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie.

Spacer to zdrowie!

Wpływ spaceru na zdrowie bardzo często jest niedoceniony, a według ekspertów zaledwie 30 minut spaceru dziennie poprawia działanie układu krążenia, wzmacnia kości, pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej, a także zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni. To oczywiście nieliczne z zalet, które wynikają z regularnych spacerów. Zmniejszają one również ryzyko rozwoju m.in. cukrzycy typu 2, chorób serca czy osteoporozy.

Największym atutem tego typu aktywności jest to, że spacerowanie nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu bądź karnetu na siłownię. Jedyne czego potrzebujesz to czas i chęci.

jak spacer po lesie wpływa na zdrowie

Jak spacerować, aby zobaczyć efekty?

Co daje codzienny spacer? Dla wielu osób może być to świetny sposób na rozpoczęcie aktywności fizycznej wykonywanej każdego dnia. Jak już wspomniałam, 30-minutowy ruch każdego dnia ma kolosalny wpływ na Twoje zdrowie. Jeżeli początkowo taki wysiłek sprawi Ci trudność, bądź wygospodarowanie tej ilości czasu za jednym razem wydaje się niemożliwe, spróbuj podzielić ten okres na krótsze spacery.

    Dodatkowo, jeśli odczuwasz problem z wprowadzeniem przechadzek do swojej codziennej rutyny, zacznij od małych zmian, np. wybierz schody zamiast windy, wysiądź z komunikacji miejskiej przystanek wcześniej, aby pokonać część trasy do domu na piechotę,  postaraj się wyjść na zakupy do osiedlowego sklepu lub zaoferuj sąsiadowi wyprowadzenie jego psa.

    spacer dla zdrowia

    Stopniowo zwiększaj swoją dzienną aktywność. W budowaniu tego nawyku pomocne może być spacerowanie o zbliżonej porze. Przekonasz się, że ten codzienny rytuał w postaci przechadzki będzie nieodzownym i wyczekiwanym elementem Twojego dnia. Spacerując codziennie blisko swojego domu, możesz łatwo się znudzić. Warto więc zmieniać pokonywane trasy, aby nie zmęczyć się tym samym widokiem.

    W ramach urozmaicenia pieszych wędrówek wybieraj różne pory i godziny. Z pewnością poranny marsz dostarczy Ci innych doznań, niż ta sama trasa, ale pokonywana wieczorem. Jednocześnie staraj się skupić swoją uwagę na otaczającym Cię świecie. Zwróć uwagę na niebo, budynki, innych przechodniów. Taki spacer na pewno przyniesie inne doznania. Sprawi, że spojrzysz na świat z innej perspektywy.

    Jeżeli nie lubisz spacerować w samotności i ciszy, zaproś kogoś na wspólną przechadzkę. Dobrym pomysłem będzie także zabranie ze sobą słuchawek, aby posłuchać muzyki, e-booka bądź podcastu. Potraktuj spacer jako czas dla siebie i wykorzystaj go w najlepszy sposób.

    co daje spacer

    Nadal odczuwasz problemy z motywacją i ciężko Ci wprowadzić systematyczne wędrówki? Doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie może być zaopatrzenie się w krokomierz. Jest to urządzenie, które mierzy liczbę pokonanych przez Ciebie kroków. Świetnie sprawdzi się do monitorowania dziennego ruchu oraz porównywania aktywności na przestrzeni kilku dni. Posiadanie takiego gadżetu na pewno zmobilizuje Cię do przejścia zalecanych 10 000 kroków dziennie, czyli około 5 km.

    Przeczytaj także artykuł: Motywacja do treningu − jak ją odnaleźć?

    co daje codzienny spacer

    Spacer jako aktywność fizyczna

    Codzienne wędrówki w dużym stopniu wpłyną na poprawę Twojego stanu zdrowia. Ważne jest jednak, aby w jakiś sposób monitorować zachodzące zmiany. Na początek warto zaplanować sobie trasę i określić, ile czasu będziesz potrzebował, aby ją pokonać. Wraz z poprawą kondycji na pewno zwrócisz uwagę, że dany odcinek udało Ci się pokonać w szybszym tempie.

      Warto wspomnieć, że intensywny marsz jest bardziej efektywny, ponieważ pozwoli Ci na spalenie większej liczby kalorii. Z tego powodu wskazane jest, aby stale zwiększać prędkość chodu, jeśli zależy Ci na znacznym wpływie spaceru na Twoje ciało. Możesz takie spróbować spaceru w formie interwału. To znaczy, że musisz naprzemiennie zwiększać i zmniejszać prędkość chodu.

      spacer jako aktywność fizyczna

      Pamiętaj, że ciało ma tendencję do przyzwyczajania się do danej aktywności fizycznej, dlatego tym bardziej staraj się podnosić intensywność spacerowania czy też wydłużać pokonywaną odległość, co na pewno poprawi Twój poziom sprawności. Jeżeli lubisz wyzwania, spróbuj znaleźć miejsce o nierównym terenie i tam wybierz się na następny spacer.

      Co daje codzienny spacer? Efekty zauważalne będą gołym okiem. Codzienny ruch to najlepszy sposób na utratę zbędnych kilogramów. Nawet mała aktywność fizyczna, ale powtarzana codziennie może przybliżyć Cię do swojej wymarzonej sylwetki. Co najważniejsze, swojej przygody z treningiem nie musisz zaczynać od ciężkich sesji na siłowni, tylko właśnie krótkim spacerem. Pamiętaj, że suplementy na odchudzanie takie jak Naturell Rhodiola + B są tylko dodatkiem i nie zastąpią zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej.

      Poszerz swoją wiedzę i przeczytaj artykuł: Normy BMI: jak go obliczyć? Ile powinno się ważyć?.

      czy spacery są zdrowe

      Spacery – korzyści dla zdrowia

      To, że spacer jest zdrowy dla Twojego ciała, już wiesz, ale czy zdajesz sobie sprawę z jego pozytywnego wpływu na zdrowie psychiczne? Badania dowodzą o korzystnym wpływie ruchu na łagodzenie objawów związanych z przewlekłymi chorobami psychicznymi, takimi jak lęk czy depresja. Dodatkowo chodzenie jest sprawdzonym sposobem na poprawę nastroju. Stwierdzono, że zaledwie 12 minut spaceru dziennie wpływa pozytywnie na wzrost samooceny i poprawę koncentracji, w porównaniu z tym samym czasem spędzonym w bezruchu. Dowiedziono również, że chodzenie poprawia pamięć i zapobiega zniszczeniu tkanki mózgowej, które postępuje wraz z wiekiem.

      Sprawdź, jak myśleć pozytywnie, kiedy nic Cię nie cieszy?

      Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak spacer po lesie wpływa na zdrowie i na Twoje samopoczucie? Udowodniono, że spacery w naturze zmniejszają ilość negatywnych myśli, które zwiększają ryzyko depresji. Jeżeli dodatkowo chcesz zwiększyć pozytywny wpływ spaceru na Twoje zdrowie psychiczne, poproś znajomych o dołączenie do Ciebie. Według badań aktywność fizyczna połączona z pozytywnymi interakcjami społecznymi zapobiega depresji, zwiększa samoocenę i poprawia nastrój. Jeżeli w okresach zwiększonego stresu zdecydujesz się na sięgnięcie po tabletki na poprawę nastroju, takie jak Pharmovit depremed pamiętaj, aby uprzednio skonsultować to z lekarzem.

      spacery korzyści dla zdrowia

      Jak przygotować się do spaceru?

      Niezależnie czy spacerujesz dla zdrowia fizycznego, czy psychicznego, zawsze pamiętaj o doborze odpowiedniego obuwia. Niewłaściwy rodzaj buta lub nieprawidłowy chód może powodować ból stóp oraz goleni, tworzenie się pęcherzy, a także urazy innych tkanek miękkich.

      Warto mieć w apteczce niezbędne produkty, na przykład maść na siniaki taka jak Urazo Terapia z żywokostem, lub Kompres Flex Standard Sanity. Prawidłowo dopasowane buty zapewnią Ci stabilność oraz zwiększą Twój komfort. Zwróć uwagę na to, jak stawiasz stopę, oraz przeanalizuj swój chód. Dla przykładu, jeżeli zauważysz, że jedna część buta ściera się mocniej, skonsultuj to ze specjalistą.

      Więcej o tym, na co musisz uważać przy uprawianiu sportu, przeczytasz w artykule Kontuzje w sporcie - czy można ich uniknąć?.

      Spacer – idealna aktywność dla każdego!

      Mam nadzieję, że powyższy artykuł pozwolił ci przekonać się, czy spacery są zdrowe. Pamiętaj, że poprzez niepoprawne chodzenie możesz doprowadzić do zaburzeń całego aparatu ruchu. Jeśli to możliwe, minimalizuj chodzenie po betonie, a zamiast niego wybieraj leśne ścieżki lub parki. Chodzenie boso także korzystnie wpłynie na stan Twoich stóp, a co za tym idzie, całego ciała. Teraz możesz zaplanować popołudniową przechadzkę!

        Więcej artykułów na ten temat

        O autorze
        Monika Pałka
        Monika Pałka
        Nazywana pieszczotliwie przez podopiecznych „Panią Trener” Monika od lat przekonuje ludzi, że crossfit jest dla każdego. Na co dzień trenerka w Crossfit Dekerta, prowadzi szeroki zakres zajęć. Zaczynając od grup "Starters" dla początkujących, przez "Core", "Kettle", "regular Crossfit" i "Advanced" dla wymagających osobników. Jako aktywna zawodniczka udowadnia, że można z powodzeniem łączyć pracę i starty w zawodach. Prywatnie fanka awokado, cocker spanieli i lodów.
        Przeczytaj więcej od tego autora
        O autorze
        Monika Pałka
        Monika Pałka
        Nazywana pieszczotliwie przez podopiecznych „Panią Trener” Monika od lat przekonuje ludzi, że crossfit jest dla każdego. Na co dzień trenerka w Crossfit Dekerta, prowadzi szeroki zakres zajęć. Zaczynając od grup...
        Przeczytaj więcej od tego autora