Suchy, męczący kaszel – czy to zapalenie oskrzeli? [OBJAWY]

6. 11. 2017 · Agnieszka Dusza · 3 minuty czytania
  • objawy
Suchy, męczący kaszel – czy to zapalenie oskrzeli? [OBJAWY]

Jeśli męczy Cię suchy kaszel, któremu towarzyszą objawy przeziębienia, być może masz zapalenie oskrzeli! U pacjentów, którzy trafiają do lekarza z męczącym kaszlem, najczęściej rozpoznaje się właśnie tę chorobę. Kiedy masz do czynienia z zapaleniem oskrzeli i jaki jest jego przebieg?

Co to jest zapalenie oskrzeli i jak można się zarazić?

Zapalenie oskrzeli to choroba zapalna dolnych dróg oddechowychRoznoszona jest drogą kropelkową. Jeśli nie chcesz się zarazić, musisz unikać osób, które kichają i kaszlą. Zapalenie oskrzeli można podzielić na trzy rodzaje w zależności od czasu ich trwania.

Bez względu na czas trwania zapalenie oskrzeli wywołują wirusy lub bakterie.

3 rodzaje zapalenia oskrzeli:

  • ostre – razem z kaszlem trwa około 3 tygodni, rozpoznaje się je po wykluczeniu zapalenia płuc
  • podostre – utrzymuje się od 3 do 8 tygodni
  • przewlekłe – trwa dłużej niż 8 tygodni

W przypadku zapalenia ostrego to wirusy (rinowirusy i wirus grypy) odpowiadają za około 90% zakażeń. Natomiast tylko 10% przypadków to zakażenia bakteryjne.

Ostre zapalenie oskrzeli: objawy

Na początku może Ci się trudno zorientować, czy po prostu jesteś przeziębiony, czy może masz zapalenie oskrzeli.

Ostre zapalenie oskrzeli – objawy mogą być podobne do tych, które towarzyszą innym chorobom:

  • zmęczenie i apatyczność
  • ból głowy
  • temperatura
  • ból mięśni i stawów
  • katar

Do nich może oczywiście dochodzić charakterystyczny kaszel – początkowo suchy i męczący, nasilony szczególnie rano, zaraz po przebudzeniu. Po kilku dniach zaczynasz odkrztuszać niewielkie ilości wydzieliny o białożółtawym kolorze.

Jak leczyć zapalenie oskrzeli?

Wizyta u lekarza jest nieunikniona, szczególnie w przypadku pojawienia się duszności i bólu w klatce piersiowej podczas oddychania, przy utrzymującej się kilka dni temperaturze powyżej 38 stopni oraz tak jak w każdym innym przypadku – gdy objawy nie znikają po 7 dniach. Jeśli nie dojdzie do powikłań choroby, wszystkie objawy zapalenia oskrzeli powinny przejść same po kilku dniach (około 10). Oczywiście tylko wtedy, kiedy o to dbasz – nie przemęczasz się i dużo odpoczywasz (w domu, w stałej temperaturze).

objawy zapalenia oskrzeli katar

Jakie badania wykonać, by zdiagnozować zapalenie oskrzeli?

Aby stwierdzić, co Ci dolega, lekarz dokładnie Cię zbada. Jeżeli będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, zleci Ci wykonanie badania RTG klatki piersiowej – głównie w celu wykluczenia zapalenia płuc. W przypadku tej drugiej choroby na zdjęciu RTG pojawią się białe plamy, które są wynikiem zakażenia tkanki płucnej. Oprócz RTG lekarz, jeśli uzna za stosowne, skieruje Cię badanie spirometryczne oraz testy nadreaktywności oskrzeli, które wykonuje się w przypadku podejrzenia astmy.

Jakie leki pomagają w przypadku zapalenia oskrzeli?

Jak w przypadku każdej choroby, cała energia organizmu powinna być skierowana na walkę z zarazkami. Do terapii możesz włączyć leki łagodzące objawy choroby: obniżające gorączkę (np. paracetamol), stosować syropy ułatwiające odkrztuszanie w przypadku kaszlu mokrego czy takie, które będą działać przeciwkaszlowo, kiedy będzie męczył Cię uciążliwy, suchy kaszel.

Antybiotyki na zapalenie oskrzeli są pomocne wyłącznie w przypadku nadkażenia bakteryjnego i o ich włączeniu do terapii decyduje lekarz.

Więcej artykułów na ten temat

Agnieszka Dusza