Sortuj według
Odżywki

Odżywki

Odżywki i suplementy – nie tylko dla sportowcówOdżywki i suplementy diety dla sportowców często kojarzone są z osobami zawodowo uprawiającymi sporty lub wysiłek fizyczny. Niekiedy skojarzenia z suplementami diety są jednoznacznie negatywne, co może skutecznie zniechęcać do stosowania tego typu produktów. W rzeczywistości odżywki dla sportowców dostępne i niekiedy rekomendowane są niemal każdej osobie, która rozpoczyna przygodę ze sportem lub jakimkolwiek regularnym wysiłkiem fizycznym. Zwłaszcza jeśli chce zmienić wygląd swojej sylwetki. Jakie odżywki wybrać, aby uzyskać zamierzone efekty? Jak w ogóle działają tego typu suplementy diety?

Przygodę z poprawą rzeźby sylwetki warto zacząć od dowiedzenia się więcej na temat tego, jak działają suplementy dla sportowców. Ich głównym zadaniem jest przyspieszenie pracy metabolizmu, mobilizacja organizmu do szybszego spalania tłuszczu oraz etap ostateczny, czyli budowanie tkanki mięśniowej. Tutaj istotną kwestią jest rozróżnienie suplementów przyspieszających jedynie spalanie tłuszczu oraz właśnie odżywek dla sportowców, których głównym zadaniem jest zwiększenie masy mięśniowej.

Warto także rozróżnić odżywki i suplementy dostępne w aptece od tych, które kojarzone są z nielegalnym dopingiem dla sportowców. To dwie odrębne rzeczy i nigdy nie należy ich mylić. Ważna jest także świadomość, że odżywki sportowe nie są szkodliwe dla zdrowia oraz gospodarki hormonalnej, o ile są odpowiednio dawkowane, najlepiej w konsultacji z lekarzem lub wykwalifikowanym trenerem sportowym.

Odżywki białkowe – jak działają?Wśród bogatej oferty odżywek i suplementów diety dla sportowców znajdziesz przede wszystkim koktajle białkowe w formie proszkowanej. Są one bardzo wygodne i praktyczne do stosowania, ponieważ zaledwie w kilka minut zrobisz z nich odżywczy koktajl białkowy. Dlaczego tak właśnie się nazywa? Ponieważ to białko jest głównym budulcem mięśni, a co za tym idzie, jest także głównym składnikiem suplementów diety dla osób regularnie uprawiających sport. Odżywki białkowe składają się z tzw. białka izotonicznego, które daje maksymalną ilość tego składnika w stosunkowo małej pojemności suplementu.

W ten sposób dostarczasz do organizmu znacznie większą ilość tego budulca mięśni, niż podczas spożywania naturalnych produktów, takich jak drób, jajka, nabiał, ryby oraz rośliny strączkowe. Istnieją także odżywki wysokobiałkowe, o jeszcze większej zawartości białka na 100 g produktu, jednak ich stosowanie należy rozpocząć pod okiem wykwalifikowanego specjalisty, tak aby były bezpieczne dla zdrowia. Dobrze pamiętać, że zbyt duża ilość białka w organizmie może powodować skutki odwrotne od tych zamierzonych: ciało nie nabiera masy, a mięśnie nie rosną tak, jakbyś tego oczekiwał.

Odżywki sportowe do stosowania na co dzieńOdżywki węglowodanowe chętnie stosowane są także przez kobiety. Wśród bogatej oferty produktów, istnieje możliwość wybrania tego, który najlepiej pasuje do indywidualnych potrzeb. Dawka białka i węglowodanów w koktajlach białkowych dla kobiet jest dostosowana do przeciętnej masy ciała oraz dziennego zapotrzebowania na te składniki odżywcze. Zarówno odżywki przedtreningowe (zwiększające wydajność i wytrzymałość), jak i odżywki potreningowe (bogate przede wszystkim w białko) dostępne są w wielu smakach, które jeszcze bardziej zachęcają do spożywania tego typu suplementów.

Pamiętaj jednak, że do zadowalających efektów nie wystarczą jedynie odżywki, suplementy, czy dieta bogata w białko. Wysiłek fizyczny pod nadzorem trenera lub osoby specjalizującej się w tej dziedzinie jest kluczowy dla zdrowej metamorfozy Twojej sylwetki.