Kompresy żelowe na piersi, plastry na sutki

  (7)

Karmienie niemowlęcia piersią nie zawsze jest proste, a czasami nawet może sprawiać ból. Dla młodych mam powstały plastry na sutki i kompresy żelowe na piersi, które umożliwiają bezproblemowe karmienie maluszka. Pomogą one zwłaszcza kobietom z obrzmiałymi, obolałymi lub popękanymi brodawkami.

Sortuj według
    Kompresy żelowe

    Kompresy żelowe

    Kompresy żelowe na piersi — regeneracja skóry i łagodzenie bólu

    Karmienie piersią ma wiele zalet. Dla wielu mam to wyjątkowe przeżycie, które zacieśnia ich więź z dzieckiem. Poza tym mleko matki jest zazwyczaj najlepszym pokarmem dla maluszka zapewniającym mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Niestety, w czasie laktacji brodawki często bolą, skóra na nich jest wrażliwa, popękana i zaczerwieniona, a nawet krwawi. Czasem dolegliwości wręcz uniemożliwiają karmienie malucha. Aby wspomóc regenerację skóry i złagodzić ból, mama może stosować kompresy na brodawki albo osłonki na piersi. W przerwach między karmieniami chronią one sutki przed otarciami i zbierają sączące się mleko.

    Jednak warto pamiętać, że wielorazowych kompresów nie należy przyklejać na otwarte rany. Do gojenia ich lepiej sprawdzą się plastry na sutki powleczone specjalnym żelem z substancjami leczniczymi. 

    Jak radzić sobie z bólem piersi w okresie karmienia?

    Jeśli ból brodawek pojawia się sporadycznie, a Ty dopiero zaczęłaś karmić piersią, nie ma większych powodów do obaw. Twoje ciało przygotowuje się do nowej sytuacji, a nabranie wprawy w przystawianiu malucha do piersi wymaga czasu. Jednak pogarszające się dolegliwości powinny Cię skłonić do poszukania przyczyny takiego stanu.

    Warto zasięgnąć porady położnej, pielęgniarki albo pediatry. Specjalista może ocenić, czy przyjmujesz prawidłową pozycję w czasie karmienia oraz sposób, w jaki niemowlę ssie mleko. Jeśli maluch jest przyzwyczajony do smoczka, będzie sprawiał Ci ból, powtarzając mocne ruchy na Twojej piersi. Zdarza się też, że dziecko ssie mleko zbyt łapczywie. Spróbuj wtedy karmić niemowlaka dłużej lub częściej.

    Czasami przyczyną bólu jest budowa brodawki. Jeśli masz wklęsłe lub płaskie sutki, dziecku może sprawiać dużą trudność ich prawidłowe uchwycenie. Nakładki na sutki do karmienia sprawdzą się zarówno w czasie przystawiania malucha do piersi, jak i odciągania pokarmu z pomocą laktatora.

    Kompresy na brodawki — działanie

    Kompresy żelowe na piersi wielokrotnego użytku działają na dwa sposoby w zależności od ich temperatury. Jeśli chcesz udrożnić zatkane kanały mlekowe, bezpośrednio przed karmieniem podgrzej kompresy na brodawki w kuchence mikrofalowej (zgodnie z zaleceniami producenta). Ciepły okład ułatwi przepływ mleka i zmniejszy dyskomfort w czasie ssania sutka przez niemowlę. A gdy Twoje piersi są obolałe i obrzęknięte, zimne kompresy żelowe na piersi pomogą Ci w łagodzeniu dolegliwości (nie tylko w czasie karmienia).

    Hydrożelowe plastry na sutki — wspomaganie gojenia

    Umyte letnią wodą hydrożelowe plastry na sutki nakłada się na brodawki, aby zmniejszyć ból i przyspieszyć ich gojenie się. Takie opatrunki wielokrotnego użytku przywracają skórze właściwy poziom nawilżenia i zapobiegają tworzeniu się kolejnych ran. Pamiętaj też o zapewnieniu piersiom i brodawkom odpowiedniego dopływu powietrza. W tym celu noś luźne bluzki z naturalnych materiałów.

    Na rynku znajdziesz również jednorazowe, pakowane pojedynczo kompresy na brodawki, które hamują rozwój bakterii chorobotwórczych, poprawiają stan skóry i zapobiegają stanom zapalnym. Takie plastry nakłada się na sutek na 10-60 minut, a następnie wyrzuca. Przed karmieniem nie musisz wycierać nadmiaru żelu, ponieważ jest on całkowicie neutralny dla niemowlęcia.