Oleum Ricini, lek przeczyszczający z olejem rycynowym, 30 g

Produkt nie jest jeszcze dostępny Ten produkt jest wyprzedany i nie znamy dokładnej daty jego dostarczenia do magazynu

3,89
Darmowa dostawa od 229,00 zł

O produkcie

100007673

Oleum Ricini Phytopharm otrzymuje się w wyniku tłoczenia na zimno nasion rącznika pospolitego (Ricinus communis).

Działanie

Olej rycynowy jest silnym środkiem przeczyszczającym. Preparat podany doustnie ulega w jelicie cienkim rozpadowi do gliceryny i kwasu rycynolowego. Proces ten odbywa się w obecności żółci i soku trzustkowego. Następnie kwas rycynolowy ulega stopniowemu zmydlaniu do mydeł sodowych i potasowych. Kwas i mydła wykazują działanie drażniące, wzmagają perystaitykę jelita cienkiego, zwiększają również przenikanie wody i elektrolitów przez ściany jelit, ograniczając równocześnie jej wchłanianie. Wypróżnienie następuje w ciągu 2-4 godzin po podaniu oleju rycynowego.

Wskazania

Produkt leczniczy stosowany tradycyjnie w zaparciach.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Oleum Ricini Phytopharm:
jeśli pacjent ma uczulenie na olej rycynowy,
w stanach zapalnych narządów jamy brzusznej (np.: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna- Leśniowskiego, zespól jelita drażliwego, rzekomobloniaste zapalenie jelit, megacolon, czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapalenie trzustki, zapalenie wyrostka robaczkowego),
w przypadku niedrożności jelit (niedrożność mechaniczna jaki i czynnościowa jelit),
w przypadku niedrożności dróg żółciowych oraz innych schorzeń dróg żółciowych,
w przypadku krwawienia odbytniczego,
gdy występują bóle brzucha, nudności, wymioty, ciąża, menstruacja.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Nie stosować w czasie ciąży i karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci

Stosowanie leku u dzieci powyżej 7 roku życia do 12 roku życia jest możliwe tylko pod kontrolą lekarza. Nie stosować u dzieci poniżej 7 roku życia.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Ciąża

W okresie ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem należy skontaktować się z lekarzem.

Dawkowanie

Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia: O ile lekarz nie zaleci inaczej: 15 - 30 ml (odmierzyć za pomocą dołączonej miarki). Wypróżnienie następuje w ciągu 2-4 godzin od przyjęcia leku.
Stosować raz na dobę.

Dzieci od 7 roku życia do 12 roku życia Tylko pod kontrolą lekarza wg jego zaleceń.

Czas stosowania:Produkt nie jest zalecany do terapii dłuższej niż 1 do kilku dni. Nie stosować częściej, niż raz na dobę.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, Oleum Ricini Phytopharm może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Oleum Ricini Phytopharm, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, np.: nudności, wymioty, dolegliwości skurczowe (kolka), bóle brzucha i gwałtowną biegunką. W rzadkich przypadkach obserwowano występowanie wysypki skórnej.

Skład

Substancję czynną leku stanowi tłoczony na zimno olej rycynowy (Ricini Oleum virginale) z nasion rącznika pospolitego (Ricinus communis).

Produkt nie zawiera substancji pomocniczych.

Producent

PHYTOPHARM

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Dokładamy starań, aby opisy i zdjęcia produktów były aktualne i zgodne z wiedzą medyczną. Mimo wszystko prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.