Nimesulid, Nimesulidum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (5)

Nimesulid to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który jest często stosowany do leczenia bólu i stanów zapalnych. Działa poprzez hamowanie enzymu zwanego cyklooksygenazą, co prowadzi do zmniejszenia produkcji prostaglandyn, substancji chemicznych odpowiedzialnych za wywoływanie bólu i zapalenia w organizmie.

Sortuj według
Nimesulid

Nimesulid

Wskazania do stosowania nimesulidu

Nimesulid jest lekiem niesteroidowym, który wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Stosowany jest głównie w terapii ostrego bólu oraz w sytuacjach bolesnych menstruacji. Jest to środek zalecany jako lek drugiego rzutu w leczeniu.

Mechanizm działania nimesulidu

Nimesulid jest lekiem z grupy niesteroidowych środków przeciwzapalnych, który preferencyjnie hamuje aktywność izoformy cyklooksygenazy COX-2. Cyklooksygenaza jest enzymem biorącym udział w produkcji prostaglandyn, mediatorów stanu zapalnego. Prostaglandyny prowadzą do rozszerzenia naczyń krwionośnych, zwiększenia przepuszczalności ich ścian oraz wzrostu wrażliwości receptorów bólu na różne bodźce, takie jak bradykinina, histamina, TNF-α, substancja P.

Istnieją dwie główne izoformy cyklooksygenazy: COX-1 i COX-2. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą być nieselektywne, preferencyjne lub selektywne w stosunku do tych izoform. Nimesulid jest zaliczany do preferencyjnych inhibitorów cyklooksygenazy, a jego działanie polega głównie na hamowaniu metaloproteinaz.

Dawkowanie nimesulidu

Stosowanie leku powinno odbywać się zgodnie z zaleceniem lekarza. Zwykle dawka nimesulidu wynosi 200 mg na dobę, ale terapia nie powinna trwać dłużej niż 15 dni. 

Przeciwwskazania do stosowania nimesulidu

  • Nimesulid nie jest wskazany dla dzieci poniżej 12. roku życia. 
  • Leku nie można  stosować w przypadku nadwrażliwości na tę substancję. Reakcje nadwrażliwości na kwas acetylosalicylowy lub inne leki z grupy NLPZ, takie jak dolegliwości oddechowe, skórne czy pokarmowe, również wykluczają jego użycie.
  • Przyjmowanie substancji jest niewskazane, jeśli występują objawy uszkodzenia wątroby po wcześniejszym zażyciu tego leku lub równoczesnym stosowaniu leków o działaniu hepatotoksycznym, na przykład paracetamolu.
  • Osoby uzależnione od alkoholu lub innych substancji oraz leków nie powinny go stosować.
  • Niewydolność nerek bez dializowania pacjenta oraz niewydolność układu krążenia są kolejnymi przeciwwskazaniami.
  • Wysoka temperatura ciała lub przebieg choroby wirusowej również uniemożliwiają stosowanie nimesulidu.

Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu nimesulidu

Skutki uboczne

W trakcie stosowania nimesulidu mogą wystąpić takie działania niepożądane jak: biegunka, nudności, wymioty, krwawienia z przewodu pokarmowego, perforacja przewodu pokarmowego. Do rzadziej obserwowanych skutków ubocznych należą: zawroty głowy, zmiany ciśnienia krwi, wysypka ze świądem, uderzenia gorąca, obrzęki.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Nimesulid może powodować zawroty głowy, zaburzenia równowagi lub senność u niektórych pacjentów. Osoby te nie powinny prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn.

Wpływ na ciążę

W pierwszych dwóch trymestrach ciąży nimesulid można stosować jedynie zgodnie z wyraźnymi zaleceniami lekarza, bez przekraczania dawki i czasu leczenia. W ostatnim trymestrze jest on zabroniony, ponieważ może negatywnie wpływać na dziecko i przebieg porodu, powodując toksyczne działanie na serce, płuca i nerki oraz zaburzenia w krwawieniu i skurczach macicy.

Wpływ na laktację

Nimesulid jest substancją, której nie wolno stosować w okresie karmienia piersią.

Interakcje z lekami

  • Jednoczesne stosowanie leku z warfaryną, kwasem acetylosalicylowym, czy SSRI może zwiększać ryzyko występowania krwawień z przewodu pokarmowego.
  • Łączenie nimesulidu z kortykosteroidami nasila prawdopodobieństwo wystąpienia owrzodzeń w obrębie przewodu pokarmowego.
  • Nie należy łączyć stosowania leku z innymi środkami z grupy NLPZ.
  • Nimesulid może osłabiać działanie furosemidu.
  • Łączenie leku z klopidogrelem zwiększa ryzyko rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Interakcja z alkoholem

Osoby nadużywające alkoholu nie mogą stosować nimesulidu.

Inne środki ostrożności

  • Nie zaleca się stosowania leku na czczo (istnieje ryzyko rozwoju wrzodów).
  • Nimesulid nie powinien być stosowany równocześnie z innymi lekami przeciwbólowymi.
  • Leku powinny unikać kobiety planujące ciążę.
  • Zażywanie tego leku zwiększa ryzyko ataku serca lub udaru, zwłaszcza przy dłuższym stosowaniu i wyższych dawkach.
  • Nie wskazane stosować go w przypadku niewydolności zastoinowej serca i zachować ostrożność przy skazie krwotocznej.
  • W razie wystąpienia reakcji alergicznych, krwawienia z przewodu pokarmowego, owrzodzeń, zaburzeń wątroby, gorączki lub objawów grypopodobnych, leczenie nimesulidem należy natychmiast przerwać i skonsultować się z lekarzem.
  • Pacjenci w podeszłym wieku powinni częściej kontrolować stan żołądka, serca, nerek i wątroby.
  • Nie należy przekraczać zalecanych dawek ani czasu trwania terapii, aby zminimalizować ryzyko niepożądanych działań.

Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.