Sertralina, Sertralinum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (24)

Sertralina to lek przeciwlękowy i przeciwdepresyjny z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Została opracowana i wprowadzona na rynek przez firmę farmaceutyczną Pfizer w połowie lat 90. XX wieku. Działa przez hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny w mózgu, co prowadzi do zwiększenia dostępności tego neuroprzekaźnika.

Sortuj według
Sertralina

Sertralina

Wskazania do stosowania sertraliny

Stosowanie sertraliny zalecane jest w przypadku:

  • Epizodów nasilonej depresji lub profilaktycznie, w celu zapobiegania jej ponownego wystąpienia,
  • Ataków lęku, z agorafobią lub bez,
  • Zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych dla pacjentów, którzy ukończyli 6 lat,
  • Zespołu niepokoju społecznego,
  • Zespołu stresu pourazowego, znany również jako PTSD.

Mechanizm działania sertraliny

Jest to lek z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Jego działanie polega na blokowaniu procesu reabsorbcji serotoniny, co prowadzi do zwiększenia jej stężenia w szczelinie synaptycznej pomiędzy neuronami. Zjawisko to skutkuje nasileniem neurotransmisji. Choć precyzyjny mechanizm działania nie został jeszcze w pełni poznany, sugeruje się, że to właśnie modyfikacje w przekaźnictwie serotoninergicznym stoją za antydepresyjnym działaniem sertraliny.

Dawkowanie sertraliny

  • Podawanie sertraliny odbywa się drogą doustną. Lek ten można przyjmować niezależnie od spożywanych posiłków.
  • Zazwyczaj stosowane dziennie dawki dla osób dorosłych mieszczą się w przedziale od 25 mg do 200 mg.
  • Określenie dawki leku jest zależne od specyfiki schorzenia, w kontekście którego jest on stosowany. W przypadku niektórych stanów chorobowych, początkowe dawki są obniżane, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się niektórych działań niepożądanych. Korekta dawkowania powinna być realizowana co najmniej co tydzień. Efekty terapeutyczne mogą być zauważalne już po siedmiu dniach, jednak z reguły potrzebny jest dłuższy okres.

Przeciwwskazania do stosowania sertraliny

Stosowanie sertraliny jest niewskazane w przypadku:

  • Nadreaktywności na tę substancję,
  • Równoczesnego przyjmowania nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy (MAO). Nie powinno się stosować sertraliny, dopóki nie minie 14 dni od ostatniego ich zażycia. Podobnie, należy przerwać stosowanie sertraliny na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem leczenia nieodwracalnymi inhibitorami MAO.

Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu sertraliny

Skutki uboczne

Działania niepożądane związane ze stosowanie preparatów sertraliny mogą występować z różną częstością.

Bardzo częste:

Bezsenność, senność, nudności, biegunka, bóle i zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, zmęczenie, zaburzenia wytrysku.

Częste:

Bóle w klatce piersiowej, bóle mięśniowe, depresja, pobudzenie, kołatanie serca, lęk, koszmary senne, nerwowość, wymioty, wysypka, zaburzenia widzenia, zaburzenia żołądkowe, zaburzenia smaku, zaparcia, nadmierna potliwość, spadek libido, wzrost masy ciała, jadłowstręt, ból gardła, katar, drżenie mięśniowe, mrowienie, drętwienie kończyn, uderzenia gorąca, dzwonienie lub szum w uszach, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia erekcji, ogólne osłabienie, gorączka.

Niezbyt częste:

Drgawki, duszności, agresja, euforia, omamy, zobojętnienie, migrena, myśli samobójcze, nadciśnienie tętnicze, przyspieszenie akcji serca, nadmierne wydzielanie śliny, pokrzywka, suchość skóry, świąd, zaburzenia koordynacji, spadek masy ciała, nadmierne wypadanie włosów, wzrost aktywności enzymów wątrobowych, nowotwory, alergie sezonowe, spadek stężenia hormonów tarczycy, obrzęki twarzy i nóg, krwawienia z dróg rodnych, zwiększona produkcja moczu, nietrzymanie moczu, zimne poty, trudności z połykaniem, bolesne skurcze.

Rzadkie:

Hipercholesterolemia, jaskra, owrzodzenia jamy ustnej i języka, problemy z mówieniem, lunatyzm, zapalenie trzustki, żółtaczka, zaburzenia endokrynologiczne, zmniejszenie liczby płytek krwi, wzrost stężenia cukru we krwi, zbyt niskie stężenie cukru we krwi, zaburzenia czucia, zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, światłowstręt, spowolnienie pracy serca, krew w stolcu, suchość pochwy, zaburzenia krzepnięcia krwi, priapizm, wyciek z brodawek sutkowych, rozpad tkanki mięśniowej, reakcje skórne.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Zasadniczo nie wykazano, aby sertralina bezpośrednio wpływała na funkcje psychomotoryczne. Jednakże, stosowanie leków z grupy SSRI może powodować szereg dolegliwości, pogarszających zdolność do obsługi maszyn i prowadzenia pojazdów. 

Wpływ na ciążę

Zastosowanie sertraliny podczas ciąży może spowodować objawy związane z odstawieniem leku u noworodków.

Wpływ na laktację

Sertralina oraz jej metabolity mogą przenikać do mleka matki. Nie zaleca się jej stosowania w okresie karmienia piersią. 

Interakcje z lekami

  • Jednoczesne stosowanie z pozostałymi lekami należącymi do grupy SSRI, I-MAO oraz niektórymi trójpierścieniowymi lekami przecidepresyjnymi (np. amitryptylina), setronami (np. ondansetron), niektórymi tryptanami (np. sumatryptan, almotryptan), neuroleptykami (np. pimozyd) czy agonistami receptora opioidowego (np. tramadol), jest przeciwwskazane z uwagi na ryzyko rozwoju zespołu serotoninowego.
  • Stosowanie w połączeniu z NLPZ (np. ibuprofen, ketoprofen, deksketoprofen, indometacyna, metamizol, naproksen, nimesulid, kwas acetylosalicylowy) zwiększa ryzyko krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Interakcja z alkoholem

Konsumpcja alkoholu może podwyższyć ryzyko pojawienia się niektórych skutków ubocznych sertraliny.

Inne środki ostrożności

  • Sertralina może mieć niekorzystny wpływ na osoby z określonymi chorobami, dlatego powinna być u nich używana z uwagą. Substancja ta może oddziaływać na następujące stany i schorzenia: epilepsja i napady drgawek, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, myśli samobójcze lub samouszkodzeniowe, obniżony poziom sodu we krwi, choroba wątrobowa, diabetes, zaburzenia krwawienia, niektóre rodzaje jaskry, anomalie w zapisie EKG, choroby serca.
  • Sertralina nie powinna być stosowana u dzieci poniżej 6 roku życia, a u osób poniżej 18 roku życia jest stosowana tylko w terapii zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.
  • Należy zachować ostrożność, jeżeli u pacjenta zdiagnozowano w przeszłości zespół serotoninowy.
  • Kombinacja sertraliny z sokiem z grejpfruta prowadzi do podwyższenia stężenia sertraliny we krwi.
  • Sertralina może być zażywana niezależnie od spożywania pokarmów.
  • Lek może zwiększać aktywność aminotransferaz alaninowej i asparaginianowej.
  • Sertraliny nie powinno się łączyć z dziurawcem.

Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.