Tinctura Hyperici, 4,5g/5ml, 100 ml

Produkt nie jest jeszcze dostępny Ten produkt jest wyprzedany i nie znamy dokładnej daty jego dostarczenia do magazynu

13,04

O produkcie: Tinctura Hyperici, 4,5g/5ml, 100 ml

100015198

Opis

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z długiego okresu stosowania.

Działanie

Wyciągi z ziela dziurawca działają łagodnie przeciwdepresyjnie. Mechanizm tego działania nie jest dokładnie poznany. Działanie przeciwdepresyjne występuje zwykle po 10 – 14 dniach systematycznego stosowania preparatów zawierających stałe wyciągi z dziurawca.

Wskazania

Tradycyjnie jako środek łagodzący występujące przejściowo objawy wyczerpania psychicznego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na dziurawiec lub inne rośliny z rodziny Dziurawcowatych (Guttiferae). Nie zaleca się stosowania wyciągów z dziurawca u osób nadwrażliwych na światło słoneczne, promieniowanie UV oraz po transplantacji narządów. Nie zaleca się stosowania u pacjentów gorączkujących, z chorobami wątroby, padaczką lub cierpiących na alkoholizm.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przyjmowanie preparatów dziurawca może powodować uczulenie na światło słoneczne i promieniowanie UV, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji skóry, dlatego nie zaleca się bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne w czasie stosowania preparatu. Jeżeli objawy nie ustąpią lub nasilą się po 2 tygodniach terapii, należy zastosować inne leki przeciwdepresyjne.

Stosowanie leku u dzieci

Nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 roku życia, ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwa stosowania oraz zawartość alkoholu. Stosowanie produktu w grupie wiekowej 12-18 lat możliwe jest tylko wtedy, jeśli w opinii lekarza korzyść terapeutyczna przewyższa ryzyko stosowania, należy wtedy wziąć pod uwagę zawartość etanolu w dawce jednorazowej. Lek zawiera 70% obj. etanolu, tzn. do 3,2 g na dawkę, co odpowiada 70 ml piwa lub 29 ml wina na dawkę.

Przyjmowanie innych leków

Substancje zwarte w nalewce z ziela dziurawca mogą powodować indukcję enzymów metabolizujących leki (podjednostki cytochromu P450: 1A2, 3A4 i 2C9), co może prowadzić do obniżenia poziomu w osoczu i osłabienia działania innych leków. Działania takie obserwowano po stosowaniu preparatów dziurawca łącznie z warfaryną, cyklosporyną, teofiliną, digoksyną, preparatami przeciwdrgawkowymi i doustnymi lekami antykoncepcyjnymi. Podczas leczenia skojarzonego zakażeń wirusem HIV środkami przeciwwirusowymi wyciągi z dziurawca powodują obniżanie stężenia inhibitorów proteaz (np. indinaviru) w osoczu. Nie zaleca się stosowania preparatów z dziurawca bez konsultacji z lekarzem, łącznie ze środkami przeciwdepresyjnymi, które hamują wychwyt zwrotny serotoniny. Ze względu na ten mechanizm działania, należy brać pod uwagę możliwość wpływu na działania leków o podobnym mechanizmie działania np. leków przeciwmigrenowych z grupy tryptanów (m. in. imigran). Możliwe jest również wystąpienie interakcji spowodowanych wysoką zawartością alkoholu.

Ciąża

Ze względu na wysoką zawartość alkoholu w dawce jednorazowej oraz brak
wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa, nie zaleca się stosowania
produktu u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia.

Dawkowanie

Dorośli: doustnie raz dziennie 5 ml (tj. ok. 1 łyżeczka płynu) w ¼ szklanki wody.

Skutki uboczne

U osób szczególnie wrażliwych, po kontakcie skóry z surowcem lub po jego spożyciu, może wystąpić uczulenie na światło (fotosensybilizacja), charakteryzujące się wystąpieniem zmian skórnych (wysypka, rumień, stany zapalne skóry pojawiające się do 24 godzin po naświetleniu UV). W przypadku wystąpienia w/w objawów należy przerwać stosowanie preparatu. Możliwe są także inne reakcje alergiczne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle głowy a także uczucie znużenia lub niepokoju.

Skład

Hyperici herbae tinctura (1:5) – 100 g
Ekstrahent – etanol 70 % (v/v)
Zawartość etanolu 60,0 – 70,0 % (v/v).

Producent

Krakowskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” w Krakowie S.A.
ul. Chałupnika 14, 31-464 Kraków

Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.