Vitaminum B Compositum, 50 tabletek

Dostępny
5,68

O produkcie

100005945

Vitaminum B Compositum, 50 tabletek to lek zawierający jako substancję czynne witaminy z grupy B.

Działanie

Vitaminum B Compositum, 50 tabletek to lek (nie suplement) stanowiący zestaw witamin grupy B. 

Na co pomaga Vitaminum B Compositum?

Lek zawiera witaminy z grupy B, które pełnią ważną wolę w przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek. W wyniku tych przemian możliwe jest powstawanie w organizmie człowieka aktywnych substancji koniecznych do życia, jak również związków magazynujących energię.

Skuteczność działania witamin z grupy B jest znacznie większa, gdy działają one w skojarzeniu. Organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać witaminy z grupy B i dlatego muszą być dostarczane regularnie w pożywieniu lub drogą suplementacji.

Jakie są objawy niedoboru witamin z grupy B?

Niedobory witamin z grupy B mogą być przyczyną, m. in.: ogólnego osłabienia, zaburzeń snu, zaburzeń nerwowych, zapalenia skóry i błon śluzowych, zapalenia wielonerwowego, niedokrwistości (pirydoksyna, która odpowiada za prawidłową syntezę hemoglobiny, należy do witamin krwiotwórczych), zaburzeń krążenia i innych.

Wskazania

Lek stosuje się:

 • w profilaktyce i leczeniu złożonych niedoborów witamin z grupy B w okresach zwiększonego zapotrzebowania (stany gorączkowe, oparzenia, alkoholizm, ciąża i karmienie piersią), chorobach przewlekłych i wyniszczających, rekonwalescencji, schorzeniach żołądkowojelitowych połączonych z zaburzeniami wchłaniania witamin, zaburzeniach trawienia;
 • pomocniczo w chorobach układu nerwowego, stanach zapalnych błon śluzowych, np. warg, jamy ustnej, w czyraczności i trądziku.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Vitaminum B compositum?
Przeciwwwskazaniami do stosowania leku są: uczulenie na tiaminy azotan (witamina B1), ryboflawinę (witamina B2), pirydoksyny chlorowodorek (witamina B6), nikotynamid (witamina PP), wapnia pantotenian (witamina B5) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować ostrożność u osób z upośledzoną czynnością nerek, kamicą nerkową, hiperkalcemią (zwiększone stężenie wapnia we krwi).
Zawarta w produkcie witamina B2 może powodować ciemnożółte zabarwienie moczu, co jest objawem prawidłowym, gdyż barwa ta pochodzi od wodnego roztworu tej witaminy.
Lek może powodować reakcje alergiczne.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Uwaga: w pojemniku znajduje się środek pochłaniający wilgoć oznakowany w języku angielskim Do not eat. Nie nadaje się on do spożycia i powinien pozostawać w pojemniku przez cały okres stosowania leku. Przechowywać pojemnik szczelnie zamknięty w celu ochrony przed wilgocią.
Nie należy stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Przyjmowanie innych leków

 • Witamina B1 nasila działanie leków zwiotczających mięśnie.
 • Probenecyd przedłuża, a pochodne fenotiazyny, leki przeciwdepresyjne i hormonalne środki antykoncepcyjne osłabiają działanie witaminy B2.
  Pirydoksyna znosi działanie terapeutyczne lewodopy podawanej bez inhibitora dekarboksylazy.
 • Witamina B6 hamuje ośrodkowe działanie lewodopy. Podawana jednocześnie z amiodaronem może wywoływać uczulenie na światło słoneczne. Podczas stosowania chloramfenikolu, cykloseryny, doustnych środków antykoncepcyjnych, hydralazyny, leków immunosupresyjnych, izoniazydu i penicylaminy zwiększa się zapotrzebowanie na witaminę B6.
 • Nikotynamid nasila działanie leków obniżających ciśnienie krwi.
  Alkohol i palenie papierosów zmniejszają wchłanianie witamin z grupy B.

W trakcie stosowania leku mogą ulec zaburzeniu wyniki niektórych testów laboratoryjnych.

Ciąża

Ciąża
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Lek może być stosowany u kobiet w ciąży.
Witaminy z grupy B mogą być stosowane w ciąży w zalecanych dawkach.
Nie należy przekraczać dawki 50 mg witaminy B6 na dobę.

Karmienie piersią
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Lek może być stosowany w okresie karmienia piersią.
Nie należy przekraczać dawki 50 mg witaminy B6 na dobę.
Witaminy z grupy B mogą być stosowane w okresie karmienia piersią w zalecanych dawkach.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Podanie doustne.

 • Dorośli: 3 do 5 razy na dobę po 1 tabletce drażowanej.
 • Dzieci: 1 do 3 razy na dobę po 1 tabletce drażowanej.

U pacjentów ze znaczną niewydolnością nerek dawkę leku należy zmniejszyć do 1 tabletki drażowanej na dobę.

Czy można przedawkować witaminy z grupy B?
Wystąpienie objawów przedawkowania jest bardzo mało prawdopodobne, ponieważ lek zawiera witaminy rozpuszczalne w wodzie, które są szybko wydalane z organizmu.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane.
Do działań niepożądanych witamin z grupy B należą reakcje nadwrażliwości występujące z nieznaną częstością.

 • Witamina B1 - objawy uboczne pojawiają się bardzo rzadko (głównie po podaniu parenteralnym) i mają jedynie charakter alergiczny.
 • Witamina B2 - może powodować ciemnożółte zabarwienie moczu, co jest objawem prawidłowym. Sporadycznie
  może dochodzić do skórnych zmian uczuleniowych, nudności i wymiotów.
 • Witamina B6 - duże dawki witaminy B6 (>2 g/d stosowane przez 2 miesiące i dłużej) mogą wywołać neuropatie
  obwodowe.
 • Witamina PP - w pojedynczych przypadkach może powodować pieczenie i zaczerwienienie skóry, wysypkę, nagłe zaczerwienienie twarzy (nieznana częstość), pokrzywkę. Podczas stosowania dużych dawek nikotynamidu mogą wystąpić: bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, spadek apetytu oraz zaburzenia czynności wątroby.

U niektórych osób w czasie stosowania leku mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych niewymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza.

Skład

Co zawiera lek Vitaminum B Compositum?

Substancjami czynnymi leku są: :

Substancje pomocnicze to: sacharoza, laktoza bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, talk, guma arabska, żółcień chinolinowa (E104), czerwień koszenilowa (E124), Opaglos 6 000 white.

Producent

Polfa WZF Sp. z.o.o.
Karolkowa 22/24,
01-207 Warszawa,
Polska

Dystrybutor

Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A., ul. Karolkowa 22/24, 01-207 Warszawa

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.