Vitaminum B6 Polfarmex, 50 mg, 50 tabletek

Produkt nie jest jeszcze dostępny Ten produkt jest wyprzedany i nie znamy dokładnej daty jego dostarczenia do magazynu

4,79

O produkcie: Vitaminum B6 Polfarmex, 50 mg, 50 tabletek

100018118

Opis

Lek zawierający witaminę B6.

Działanie

Witamina B6 (pirydoksyna) uczestniczy w przemianach aminokwasów, wpływa na wzrost stężenia glukozy w mięśniach, a także bierze udział w syntezie hemoglobiny. U ludzi niedobór witaminy B6 objawia się nudnościami, wymiotami, stanem zapalnym oraz uszkodzeniem skóry i błon śluzowych, zaburzeniami psychicznymi, drgawkami, zapaleniem wielonerwowym i niedokrwistością mikrocytarną. Hormonalne środki antykoncepcyjne zwiększają zapotrzebowanie na pirydoksynę. Pirydoksyna jest łatwo wchłaniana po podaniu doustnym i przekształcana do czynnego fosforanu pirydoksalu, magazynowana jest w wątrobie a wydalana z moczem.

Wskazania

Lek Vitaminum B6 Polfarmex wskazany jest do stosowania:
- w uzupełnianiu niedoboru witaminy B6;
- w leczeniu następstw niedoboru witaminy B6.

Przeciwwskazania

- jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli pacjent stosuje lewodopę bez inhibitora obwodowej dekarboksylazy.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Vitaminum B6 Polfarmex należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Podczas terapii należy unikać ekspozycji na światło.

Stosowanie leku u dzieci

Brak danych na temat bezpieczeństwa.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Hydralazyna, izoniazyd, cykloseryna i penicylina tworzą nieaktywne połączenia z witaminą B6 (zmniejszają jej stężenie w organizmie).Witamina B6 zastosowana u pacjentów przyjmujących lewodopę bez inhibitora obwodowej dekarboksylazy obniża jej skuteczność w leczeniu parkinsonizmu. Stosowana łącznie z amiodaronem może powodować fotouczulenie.

Ciąża

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Witamina B6 w zakresie dawek 50 mg - 200 mg na dobę może być stosowana w okresie ciąży. Wyższe dawki mogą być stosowane jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść przeważa nad
potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, czy lek przenika do mleka matki. Wiadomo natomiast, że terapeutyczne dawki witaminy B6 mogą hamować laktację.

Dawkowanie

W zależności od podstawowej diagnozy, ściśle według wskazań lekarza.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Stosowanie witaminy B6 w dawce około 200 mg przez 30 dni powoduje występowanie zespołu uzależnienia od pirydoksyny. Stosowanie wyższych dawek przez kilka miesięcy powoduje wystąpienie zespołu neuropatii, charakteryzującego się zmniejszeniem czucia dotyku i temperatury, zaburzeniem czucia wibracji i położenia. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Skład

- Substancją czynną leku jest pirydoksyny chlorowodorek. 1 tabletka zawiera 50 mg pirydoksyny chlorowodorku.
- Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, powidon, talk.

Producent

POLFARMEX S.A.

Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.