Pantoprazol, Pantoprazolum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (52)

Pantoprazol to lek z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP). Stosuje się go głównie do leczenia chorób związanych z nadmierną kwasowością soku żołądkowego. Działa przez hamowanie enzymu (pompy protonowej) w komórkach błony śluzowej żołądka, co prowadzi do zmniejszenia produkcji kwasu solnego.

Sortuj według
Pantoprazol

Pantoprazol

Wskazania do stosowania pantoprazolu

Pantoprazol należy do grupy inhibitorów pompy protonowej, które redukują kwasowość żołądka. Wskazania do stosowania pantoprazolu obejmują:

 • Łagodne refluksowe zapalenie przełyku.
 • Profilaktykę i leczenie przewlekłego refluksowego zapalenia przełyku.
 • Ochronę żołądka i dwunastnicy przed owrzodzeniami u osób zażywających niesteroidowe leki przeciwzapalne.
 • Chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy.
 • Eradykację Helicobacter pylori (w połączeniu z antybiotykami).

Mechanizm działania pantoprazolu

Substancja obniża wydzielanie kwasu w żołądku, hamując enzym o nazwie H+/K+-ATP-aza. W efekcie kwasowość soku żołądkowego jest niższa. W reakcji na obniżenie kwasowości, zwiększa się produkcja gastryny. Gastryna stymuluje komórki żołądka do wytwarzania kwasu.

Dawkowanie pantoprazolu

Pantoprazol można podawać doustnie lub dożylnie. Wprowadzenie dożylnie jest możliwe, gdy podanie doustne nie jest możliwe. Dawkowanie zależy od choroby, wieku, wagi i innych schorzeń pacjenta. Tabletki należy przyjmować na godzinę przed jedzeniem, popijając z wodą. Nie należy ich żuć ani kruszyć.

 • Dla refluksowego zapalenia przełyku oraz chorób wrzodowych, standardowa dawka to 20 mg dziennie. W niektórych przypadkach może być podwyższona.
 • Przy eradykacji Helicobacter pylori, pantoprazol łączy się z antybiotykami. Dawka zależy od wybranego schematu leczenia.
 • W przypadku zespołu Zollingera-Ellisona dawkowanie zaczyna się od 80 mg dziennie. Jeśli potrzeba, dawka może wzrosnąć do 160 mg.
 • Dla osób regularnie zażywających NLPZ, zalecana dawka to 20 mg dziennie, aby zapobiegać wrzodom.
 • Nie zaleca się podawania pantoprazolu dzieciom poniżej 12 lat, z braku danych na temat bezpieczeństwa w tej grupie wiekowej.

Przeciwwskazania do stosowania pantoprazolu

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na pantoprazol.

Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu pantoprazolu

Skutki uboczne

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Jeśli po zażyciu pantoprazolu wystąpią zawroty głowy lub problemy z widzeniem, nie należy prowadzić samochodu ani korzystać z maszyn.

Wpływ na ciążę

Ze względu na ograniczone informacje, w czasie ciąży nie zaleca się stosowania pantoprazolu, chyba że jest to konieczne.

Wpływ na laktację

Substancja przenika do mleka matki. W trakcie karmienia lek można zażywać tylko po konsultacji z lekarzem, który oceni korzyści dla matki w stosunku do potencjalnego ryzyka dla dziecka.

Interakcje z lekami

 • Pantoprazol może wpływać na wchłanianie leków wrażliwych na pH soku żołądkowego, jak np. ketokonazol czy atazanawir. Nie zaleca się stosowania pantoprazolu razem z atanazawirem. Jeśli jest to konieczne, dawka pantoprazolu nie powinna przekraczać 20 mg dziennie i monitoruj obecność wirusa.
 • Chociaż nie zaobserwowano interakcji z fenprokumonem czy warfaryną, zanotowano nieliczne przypadki zmienności INR przy ich jednoczesnym stosowaniu. Dla bezpieczeństwa, jeśli pacjent stosuje leki przeciwzakrzepowe, warto kontrolować INR podczas leczenia pantoprazolem.
 • Pantoprazol nie wpływa na leki neutralizujące kwas żołądkowy.

Inne środki ostrożności

 • Lek może zwiększyć liczbę niektórych bakterii w przewodzie pokarmowym, co zwiększa ryzyko pewnych zakażeń.
 • U osób z problemami z wątrobą kontroluj należy kontrolować poziom enzymów wątrobowych. W przypadku nieprawidłowości zaleca się przerwanie leczenia.
 • Pantoprazol może obniżać poziom witaminy B12.
 • Jeśli pacjent zażywa lek długotrwale lub równocześnie zażywa leki mogące obniżać poziom magnezu (np. diuretyki), należy regularnie monitorować stężenie tego pierwiastka w ustroju.
 • Długotrwałe stosowanie pantoprazolu może podnieść ryzyko złamań. U osób zagrożonych osteoporozą, wskazane jest wdrożyć suplementację wapniem i witaminą D.
 • Lek może maskować symptomy nowotworu. Jeśli występują objawy jak: utrata wagi, krwawe wymioty, trudności w połykaniu czy czarne stolce, przed zastosowaniem leku należy wykluczyć chorobę nowotworową.
 • Przed badaniem poziomu CgA leczenie pantoprazolem powinno być przerwane przez co najmniej 5 dni. Lek może zwiększyć poziom chromograniny przez obniżenie kwasowości żołądka.

Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.