Dicolac LipoGel to żel do stosowania miejscowego zawierający niesteroidowy lek przeciwzapalny.
Działanie
Wskazania
· stanów zapalnych, bólów i obrzęków pourazowych kończyn, takich jak skręcenia, stłuczenia, przeciążenia
· bólów stawów obwodowych i stawów kręgosłupa
· stanów zapalnych tkanek miękkich (takich jak zapalenie ścięgien czy „łokieć tenisisty”)
· ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów.
Przeciwwskazania
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Żel można stosować wyłącznie na nieuszkodzoną, zdrową skórę. Nie wolno go nakładać na skórę zmienioną chorobowo, otwarte rany lub wypryski. Należy zaprzestać stosowania leku, jeśli po jego nałożeniu pojawi się wysypka skórna.
Należy unikać stosowania leku na duże powierzchnie skóry i przez długi czas, jeśli nie zostało to zalecone przez lekarza.
Diclac LipoGel jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego. Nie wolno go stosować w jamie ustnej. Po użyciu należy umyć ręce. Należy unikać kontaktu żelu z oczami. Jeżeli lek dostanie się do oczu, należy przemyć je czystą wodą i skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Miejsce zastosowania leku Diclac LipoGel można przykryć bandażem, ale nie należy stosować bandaży nieprzepuszczających powietrza (tzw. opatrunków okluzyjnych).
Należy zachować ostrożność podczas opalania się na słońcu lub w solarium, gdyż podczas stosowania leku Diclac LipoGel skóra może być bardziej wrażliwa na działanie światła
Stosowanie leku u dzieci
Młodzież w wieku powyżej 14 lat Jeśli w leczeniu bólu konieczne jest stosowanie leku dłużej niż przez 7 dni lub jeśli nasilą się objawy, należy skontaktować się z lekarzem
Przyjmowanie innych leków
Ciąża
Leku Diclac LipoGel nie wolno stosować w trzech ostatnich miesiącach ciąży, gdyż może on wywierać szkodliwy wpływ na płód lub powodować trudności podczas porodu. W pierwszych sześciu miesiącach ciąży (pierwszy i drugi trymestr) Diclac LipoGel można stosować tylko na zalecenie lekarza, przy czym zastosowana dawka powinna być możliwie najmniejsza, a czas leczenia jak najkrótszy.
Nie zaleca się stosowania leku Diclac LipoGel w okresie karmienia piersią. Jeśli jednak lekarz zaleci jego stosowanie w tym czasie, leku nie należy nakładać na piersi, stosować długotrwale ani na duże powierzchnie skóry.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości dotyczących stosowania leku Diclac LipoGel u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Diclac LipoGel należy stosować miejscowo na skórę trzy lub cztery razy na dobę, delikatnie wcierając. Ilość żelu należy dostosować do wielkości miejsca zmienionego chorobowo: 2 g do 4 g żelu (ilość odpowiadająca wielkości od owocu wiśni do orzecha włoskiego) są wystarczające do leczenia obszaru skóry powierzchni około 400 cm2 do 800 cm2. Po zastosowaniu należy umyć ręce, chyba że to właśnie one są miejscem leczonym.
Stosować wyłącznie na nieuszkodzoną skórę. Należy unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi.
Miejsce nałożenia leku Diclac LipoGel można przykryć bandażem, ale nie należy stosować bandaży nieprzepuszczających powietrza (tzw. opatrunków okluzyjnych).
Nie należy stosować leku dłużej niż:
- u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 14 lat: 14 dni w przypadku urazów mięśni i stawów (skręcenia, nadwerężenia lub stłuczenia) i zapalenia ścięgien;
- u dorosłych (w wieku powyżej 18 lat): 21 dni w przypadku bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Jeżeli ból i obrzęk nie ustępują w ciągu 7 dni lub nastąpi pogorszenie, należy skontaktować się z lekarzem
Skutki uboczne
Niektóre działania niepożądane występujące rzadko lub bardzo rzadko mogą być ciężkie.
Bardzo rzadko (mogą występować u mniej niż 1 na 10 000 osób stosujących lek): obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, nagłe trudności w oddychaniu i uczucie ucisku w klatce piersiowej ze świszczącym oddechem lub kaszlem (astma).
Często (mogą występować u mniej niż 1 na 10 osób stosujących lek): wysypka skórna, świąd, zaczerwienienie lub pieczenie skóry.
Bardzo rzadko (mogą występować u mniej niż 1 na 10 000 osób stosujących lek): reakcje nadwrażliwości, w tym wysypka podobna do pokrzywki, wysypka z ropnymi pęcherzami, zwiększona wrażliwość skóry na światło słoneczne. Objawami nadwrażliwości są oparzenia słoneczne ze świądem, obrzękiem i powstawaniem pęcherzy.
W razie wystąpienia wysypki stosowanie leku należy przerwać.
Skład
Ponadto lek zawiera: RRR--tokoferol, karbomer 980 NF, decylu oleinian, 2-oktylododekanol,
lecytynę, amonowy wodorotlenek 10%, disodu edetynian, olejek zapachowy „Vert de Creme”, alkohol
izopropylowy, wodę oczyszczoną.