Leki i maści na stawy i ból mięśni

  (277)


Pokaż 24 z 277 wyników

Ból mięśni i stawów

Ból mięśni i stawów

Zawsze warto mieć w domowej apteczce maść na stawy i maść na ból mięśni. Dlaczego? Bóle mięśni i stawów często pojawiają się niespodziewanie — zazwyczaj wtedy, gdy je nadwyrężymy, np. podczas ciężkiego treningu lub upadku. Czasami przyczyną bólu są również infekcje takie jak grypa.


 


Bóle mięśni i stawów – najczęstsze przyczyny?


Bolesność w obrębie stawu czy ból mięśni mogą być spowodowane stanem zapalnym lub infekcją związaną z układem ruchu. Warto jednak pamiętać, że bólem mięśni i stawów objawia się wiele chorób, takich jak schorzenia neurologiczne, ogólnoustrojowe albo zakażenia wirusowe. Leki przeciwbólowe pomogą w złagodzeniu uciążliwych symptomów, a maść na ból mięśni może dodatkowo przyjemnie chłodzić lub rozgrzewać.


 


Kontuzje


Wbrew pozorom kontuzji mięśni i stawów można się nabawić nie tylko podczas intensywnego uprawiania sportu, ale również podczas zwykłych, codziennych czynności. Jeśli nie jesteśmy wystarczająco ostrożni, bardzo łatwo o stłuczenie, zwichnięcie czy skręcenie stawu albo naciągnięcie i naderwanie mięśni. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby znaleźć się na podłodze z wielkim siniakiem na kolanie.


 


W takiej sytuacji trzeba działać szybko. Obolałe miejsce warto schłodzić, wykorzystując odpowiednią maść na bolące stawy. Dzięki temu siniak i obrzęk będą mniejsze. Jeśli przytrafił Ci się taki bolesny w skutkach upadek, postaraj się nie przeciążać osłabionego stawu czy mięśnia — odpocznij przez jakiś czas i obserwuj swój organizm. Gdyby ból nie ustąpił w ciągu 2-3 dni albo wręcz się nasilał, a w obrębie stawu pojawił się duży obrzęk, skonsultuj się z lekarzem. Może to oznaczać poważniejszy uraz, a wtedy same leki przeciwzapalne na stawy bez recepty nie wystarczą.


 


To samo dotyczy urazów mięśni, czyli ich naciągnięciu lub, co gorsza, naderwaniu. Jeśli została przerwana ciągłość wielu włókien mięśniowych, niezbędny może się okazać specjalistyczny lek na ból mięśni. O tym, że tak się stało, świadczy pojawienie się dużego krwiaka oraz bardzo ograniczona możliwość ruchu w obrębie mięśnia.


 


Infekcje wirusowe


Często bóle mięśniowo-stawowe są objawem różnych infekcji wirusowych, takich jak:



  • grypa — chorobie tej towarzyszą silne bóle połączone z osłabieniem mięśni, które chorzy często określają jako „ból całego ciała”;

  • przeziębienie — w tym wypadku bóle są mniej intensywne i zwykle ustępują po kilku dniach;

  • różyczka — bóle mięśniowo-stawowe i inne objawy przypominające grypę pojawiają się w tzw. okresie zwiastunowym tej choroby;

  • ospa wietrzna — silny ból mięśni i stawów jest odczuwalny przez chorych 1-2 dni przed wystąpieniem wysypki.


Bóle mięśniowe (często „rozlane” po całym ciele), które towarzyszą infekcjom wirusowym, to objaw bardzo utrudniający normalne funkcjonowanie. Szczególnie w przypadku grypy chorzy skarżą się, że wyzwaniem jest nawet niewielki ruch albo zwykłe wstanie z łóżka do łazienki. Tabletki na ból mięśni przyniosą choremu ulgę w dolegliwościach.


 


Choroby reumatyczne


Do sięgania po tabletki na ból stawów często zmuszają choroby reumatyczne. Można wśród nich wymienić:



  • reumatoidalne zapalenie stawów — na początku objawy bardzo przypominają grypę. W miarę rozwoju schorzenia pojawia się ból i sztywność poranna stawów, obrzęki i tkliwość, jak również ich deformacja i ograniczenie ruchomości;

  • zapalenie wielomięśniowe lub skórno-mięśniowe — choroba może zaatakować każdy mięsień oraz skórę. Osłabienie mięśni, bóle i poranna sztywność stawów dotykają przede wszystkim ramion i ud;

  • fibromialgia — oprócz bólu mięśni, kości i stawów pojawia się uczucie wyczerpania, osłabienie, zaburzenia snu czy kłopoty z układem trawiennym.


Niestety, bóle mięśniowo-stawowe w przypadku takich dolegliwości mają zazwyczaj charakter przewlekły. Dlatego lek na bóle kości i stawów oraz maść na zapalenie stawów musi się znaleźć w apteczce każdej osoby cierpiącej na choroby reumatyczne.


 


Czy nasz wiek ma wpływ na stan stawów?


Niestety tak. Przewlekłe bóle mięśni i stawów dokuczają przede wszystkim osobom starszym. Proces starzenia się osłabia stawy i mięśnie, co sprawia, że organizm jest mniej sprawny. Łatwiej wtedy o różnego rodzaju urazy i stłuczenia, które słabo się goją. Z wiekiem pojawiają się również choroby reumatyczne i nerwobóle. Warto więc zaopatrzyć się w lek na ból stawów i mięśni przeznaczony do łagodzenia dolegliwości o różnym podłożu.


 


Jednak osobom młodszym i sprawnym fizycznie (szczególnie sportowcom) także zdarzają się kontuzje powodujące ból stawów i mięśni. Jeśli lubisz gry zespołowe, na pewno zdajesz sobie sprawę, jak łatwo w czasie takiej aktywności o potknięcie czy zderzenie z innym zawodnikiem. Dobrze, jeśli w razie zaistnienia takiej sytuacji masz pod ręką maść na stawy (najlepiej chłodzącą) — szybka reakcja znacznie skraca czas ewentualnego leczenia oraz skutki kontuzji. Maść na ból mięśni przyda się także po zbyt intensywnym treningu.


 


Maść przeciwbólowa i przeciwzapalna – rodzaje


Leki na bóle stawów są dostępne w różnych postaciach, np. jako:



  • maści,

  • żele,

  • kremy,

  • tabletki,

  • okłady i kompresy,

  • plastry,

  • spraye.


 


Najczęściej sięgamy po leki przeciwzapalne bez recepty na stawy w wygodnej formie maści. Ich zadaniem jest przede wszystkim złagodzenie bólu i umożliwienie powrotu do normalnego funkcjonowania. Jakie rodzaje produktów leczniczych znajdziemy w aptece?


 


Gdy chcemy kupić maść na bolące stawy, możemy wybierać spośród kilku grup farmaceutyków. Najbardziej popularne są leki przeciwzapalne na ból mięśni z niesteroidowymi substancjami czynnymi. Maści można też podzielić (ze względu na ich działanie) na:



  • chłodzące,

  • rozgrzewające.


Kolejnym kryterium podziału są składniki i substancje pomocnicze. W aptece znajdziemy między innymi maści na stawy z:



  • kolagenem,

  • chondroityną,

  • glukozaminą,

  • ziołami.


 


Popularne maści na stawy – składniki


Popularne leki przeciwzapalne na stawy bez recepty w postaci maści lub żelów zawierają najczęściej:



  • ibuprofen lub naproksen — są to substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne. Szczególnie sprawdzą się u osób, które chcą stosować maść na zapalenie stawów towarzyszące chorobom reumatycznym albo na ból kręgosłupa, a także po urazach stawów (np. kolan);

  • diklofenak — działa nie tylko przeciwbólowo, ale również przeciwobrzękowo, dlatego sprawdzi się przy zwyrodnieniach stawów i bólach mięśni.


 


Maść na stawy i ból mięśni – jaką wybrać?


Do wyboru mamy wiele preparatów na stawy. Maść oraz krem dłużej utrzymają się na skórze, natomiast żel wniknie szybciej, a dzięki temu również szybciej zadziała. Jeśli preparaty dostępne bez recepty okażą się nieskuteczne, lekarz może przepisać tabletki, maści albo inne leki przeciwzapalne na ból mięśni zawierające wyższe stężenie substancji czynnych.


 


Zanim wybierzesz się po przeciwbólowy preparat do apteki, zastanów się nad kilkoma pytaniami:



  • Kto będzie stosował ten lek na ból stawów — Ty czy ktoś Ci bliski?

  • Gdzie jest odczuwalny ból i w jakim stopniu (słaby, umiarkowany, silny)?

  • Jak można opisać ten ból (pojawia się falami czy nagle, jest punktowy czy rozlany po większym obszarze ciała)?

  • Czy jest on związany z wykonywaniem jakiegoś ruchu albo z innymi czynnikami?


 


Pomoże to zarówno farmaceucie, jak i lekarzowi dobrać najlepszy produkt przeciwbólowy. Pamiętaj, że przed zakupem leku na stawy warto się skonsultować ze specjalistą.

Marki powiązane z kategorią: Ból mięśni i stawów