Estradiol, Estradiolum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (11)

Estradiol jest często stosowany w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy, aby złagodzić objawy związane z niskim poziomem estrogenów, takie jak uderzenia gorąca, suchość pochwy czy osteoporoza. Dostępny jest w różnych formach, takich jak tabletki, plastry, żele czy zastrzyki i może być stosowany w różnych dawkach, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentki.

Sortuj według
Estradiol

Estradiol

Wskazania do stosowania estradiolu

Estradiol jest substancją czynną stosowaną w leczeniu atrofii pochwy u kobiet w okresie pomenopauzalnym, spowodowanej niedoborem estrogenów. Jest również wykorzystywany w hormonalnej terapii zastępczej, gdy występuje niedobór estrogenów po naturalnej lub sztucznej menopauzie. W przypadku pacjentek w okresie klimakterium, u których nie można zastosować innej formy leczenia, środek ten może być używany w celu zapobiegania osteoporozie

MECHANIZM DZIAŁANIA ESTRADIOLU

Estradiol to hormon naturalnie wytwarzany w organizmie kobiety, głównie przez komórki ziarniste jajnika. Jego działanie koncentruje się na funkcjach rozrodczych, wpływając na receptory w narządach płciowych, gruczołach sutkowych, przysadce i podwzgórzu. Hormon ten pobudza wzrost i rozwój macicy, pochwy i jajowodów. Jest także odpowiedzialny za pojawienie się popędu płciowego oraz zwiększa kurczliwość jajników poprzez rozwój nabłonka rzęskowego. Wpływa na proliferację endometrium, czyli błony śluzowej macicy. Działa również na receptory estrogenowe, co łagodzi objawy układu naczynioruchowego, takie jak uderzenia gorąca, oraz objawy układu moczowo-płciowego, na przykład suchość pochwy. Ponadto, ma korzystny wpływ na gęstość kości, co może być istotne w profilaktyce osteoporozy.

DAWKOWANIE ESTRADIOLU

Estradiol można podawać na różne sposoby, w zależności od potrzeb leczenia. Dawka jest dostosowywana indywidualnie, biorąc pod uwagę jednostkę chorobową, etap leczenia, ewentualne działania niepożądane, stan kliniczny pacjentki, odpowiedź na leczenie oraz choroby współistniejące.

  • Podanie doustne: Dawka dobowa wynosi od 1 mg do 2 mg.
  • Podanie przezskórne: Dawka dobowa dmieści się w przedziale od 25 mikrogramów do 100 mikrogramów.
  • Podanie zewnętrzne na skórę: Dawka dobowato od 0,5 mg do 1,5 mg estradiolu. Żel nakłada się na skórę dolnego tułowia lub uda, na powierzchnię 1 do 2-krotnie większą od dłoni.
  • Podanie dopochwowe: Dawka dobowa wynosi od 10 mikrogramów do 25 mikrogramów.

PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA ESTRADIOLU

  • Estradiol nie powinien być stosowany w przypadku nadwrażliwości na tę substancję.
  • Inne przeciwwskazania obejmują podejrzenie występowania lub obecność raka piersi,  inne nowotwory estrogenozależne oraz nieleczony wcześniej rozrost endometrium. Leku nie można stosować także przy krwawieniach z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie i w przypadku żylnych chorób zakrzepowo-zatorowych.
  • Przeciwwskazane jest ponadto stosowanie estradiolu u osób z chorobami wątroby, porfirią, tętniczymi zaburzeniami zakrzepowo-zatorowymi oraz znanymi schorzeniami, które mogą prowadzić do powstawania zakrzepów.

OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PRZY STOSOWANIU ESTRADIOLU

Skutki uboczne

Do często obserwowanych działań niepożądanych podczas stosowania estradiolu należą: ból głowy, zwiększenie masy ciała, bóle brzucha, nudności, depresja, powiększenie piersi, ból piersi, tkliwość piersi, obrzęki, skurcze kończyn dolnych.

Niezbyt często obserwowane skutki uboczne obejmują: niestrawność,  wymioty, pokrzywkę, wzdęcia, zaburzenia widzenia, nadmierną produkcję gazów, kamicę żółciową, zatorowość żylną.

Wpływ na ciążę

W okresie ciąży stosowanie estradiolu jest przeciwwskazane.

Wpływ na laktację

W okresie laktacji stosowanie estradiolu jest przeciwwskazane.

Interakcje z lekami

Jednoczesne stosowanie niektórych leków z estradiolem może nasilać jego metabolizm. Należą do nich m.in. niektóre leki przeciwpadaczkowe (fenytoina, karbamazepina, fenobarbital), niektóre niesteroidowe leki przeziwcapalne NLP (fenylbutazon), ryfampicyna, newirapina, ziele dziurawca.

Z drugiej strony estradiol może hamować metabolizm następujących substancji leczniczych: cyklosporyna, fentanyl, teofilina, takrolimus.

Inne środki ostrożności

  • Estradiol jest przeznaczony wyłącznie dla kobiet w okresie menopauzy, które doświadczają pogorszenia jakości życia z powodu niskiego poziomu tego hormonu. Przed rozpoczęciem leczenia zaleca się wykonanie testu ciążowego.
  • Ostrożność jest wymagana u pacjentek z mięśniakami, endometriozą, nadciśnieniem tętniczym, kamienią żółciową, chorobami wątroby, cukrzycą, ryzykiem chorób zakrzepowo-zatorowych, nowotworami hormonozależnymi, padaczką, astmą, otosklerozą, migreną i toczniem rumieniowatym układowym.
  • Raz w roku powinna być przeprowadzana ocena stosunku korzyści do ryzyka, aby zdecydować, czy kontynuować terapię. Pacjentki z niedoczynnością tarczycy powinny być regularnie kontrolowane pod kątem stężenia hormonów tarczycy.
  • Leczenie estradiolem powinno zostać przerwane w przypadku nowych bólów migrenowych, znacznego wzrostu ciśnienia krwi, żółtaczki, zaburzeń wątroby i ciąży.
  • Długotrwałe stosowanie może zwiększyć ryzyko rozrostu i raka endometrium, raka piersi, raka jajnika, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz udaru niedokrwiennego.
  • Jeśli wystąpi reakcja anafilaktyczna lub obrzęk naczynioruchowy, leczenie należy przerwać i zastosować odpowiednie środki.
  • Pacjentki z zaburzeniami funkcji serca lub nerek powinny być starannie obserwowane, ponieważ estradiol może prowadzić do zatrzymania wody w organizmie.
  • W badaniach klinicznych odnotowano rzadkie przypadki zwiększenia stężenia trójglicerydów, prowadzące do zapalenia trzustki.
  • Estradiol może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, w tym test tolerancji glukozy i badania monitorujące funkcje tarczycy.

Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.