Nakłuwacze do glukometru

Monitorowanie glikemii jest standardową procedurą w leczeniu cukrzycy. Najczęściej stosowany sposób to badanie poziomu glukozy w kropli krwi. Ta metoda umożliwia samodzielne wykonanie pomiaru, a potrzebny jest do tego glukometr, nakłuwacz do glukometru z lancetem i paski testowe.

Sortuj według

Nie znaleziono produktów

   Nakłuwacze

   Nakłuwacze

   Nakłuwacze do glukometru — czym są?

   Nakłuwacze do glukometru to urządzenia niezbędne do samodzielnego pomiaru poziomu cukru we krwi. Zwykle znajdują się w zestawie z glukometrem. Umożliwiają szybkie oraz wygodne pobranie próbki i to nie tylko w warunkach domowych. Są potrzebne zarówno diabetykom (do regularnego badania stężenia glukozy), jak i osobom ze stwierdzonym stanem przedcukrzycowym.

   Jaki wybrać nakłuwacz?

   Dla wielu osób sama już myśl o tym, żeby wbijać sobie ostre narzędzie w ciało w celu wykonania badania, powoduje strach i dyskomfort. Jednak warto pamiętać, że stosowanie nakłuwacza wcale nie musi wiązać się z dużym bólem ani powodować innych komplikacji. Wiele zależy od tego, jaki nakłuwacz do glukometru kupisz. Dostępne w aptekach, współczesne nakłuwacze do glukometru są często tak skonstruowane, że nie widać ostrza przed badaniem, co z pewnością zmniejszy lęk.

   Im urządzenie mniej skomplikowane w obsłudze, tym lepiej. Jeśli można je obsługiwać jedną ręką, pobranie próbki krwi na pewno przebiegnie szybko i sprawnie. Dobrze sprawdzają się też nakłuwacze, w których można  ustawić głębokość wkłucia i dostosować je do swojego rodzaju skóry. Pamiętaj, że do pomiaru wystarczy tylko kropla krwi.

   Również sposób, w jaki prowadzi się lancet, ma duże znaczenie. Gdy ostrze w czasie wkłucia oscyluje lub wibruje, może to powodować bolesne urazy. Podwójny system prowadzenia lancetu gwarantuje nakłucie ruchem liniowym, co zmniejsza ból. Pamiętaj też, że lancety do glukometru muszą pasować do Twojego modelu nakłuwacza. Jeśli masz wątpliwości, jaki wybrać nakłuwacz do glukometru, apteka jest miejscem, w którym doradzi Ci to specjalista.

   Jak prawidłowo korzystać z nakłuwacza?

   Chociaż nakłuwacze do glukometru są wielokrotnego użytku, to z urządzenia może korzystać tylko jedna osoba. Jak prawidłowo wykonać pomiar z użyciem nakłuwacza?

   • Umyj ręce ciepłą wodą z mydłem (w rozgrzanych dłoniach krew szybciej krąży, co ułatwia uzyskanie kropli do badania).
   • Dokładnie wysusz dłonie.
   • Skórę opuszki nakłuj pionowo, starając się nie wykonywać przy tym dodatkowych ruchów.
   • Do kropli krwi, która powinna wypłynąć samoistnie, przyłóż pasek testowy glukometru i wykonaj pomiar.
   • Miejsce nakłucia przetrzyj jałowym gazikiem.

   Nakłuwacz do glukometru – jak dbać o higienę?

   Nakłuwacz do glukometru ma stały kontakt ze skórą, dlatego ważne jest utrzymanie go w czystości. Po każdym użyciu należy przetrzeć go szmatką zwilżoną wodą z łagodnym detergentem albo 70% roztworem izopropanolu.

   Nakłuwacze do glukometru – skąd pobierać próbkę?

   Próbkę krwi najlepiej pobierać z bocznej części opuszka palca na wysokości paznokcia. Skóra w tym miejscu nie jest narażona na tak częsty kontakt z różnymi przedmiotami i powierzchniami, jak ta na szczycie opuszki. Umożliwia to szybszą regenerację ranki po wkłuciu. Pamiętaj też, żeby regularnie zmieniać palce — to także minimalizuje ryzyko mikrourazów.