Leki na chrapanie - tabletki, spraye, krople

  (6)
Sortuj według
    Chrapanie

    Chrapanie

    Chrapanie jest to zjawisko akustyczne, które jest efektem wibracji nienapiętych tkanek miękkich gardła. Mimo że chrapie ponad 20 procent Polaków, ten problem ciągle jest często bagatelizowany. Co ciekawe, chrapanie w większej części dotyczy mężczyzn niż kobiet. Z kolei problem nocnych bezdechów, które nierzadko stają się konsekwencją chrapania, może dotyczyć nawet 100 tysięcy spośród ogólnej populacji Polski. Ofiarami tej nierzadko kłopotliwej przypadłości, jaką jest chrapanie, najczęściej stają się kobiety w okolicach 60. roku życia oraz panowie w okolicach 40. roku życia. Należy zaznaczyć, że w przypadku przedstawicieli obu płci są to osoby z wyraźną nadwagą oraz podwyższonym ciśnieniem.



     



    Chrapanie - poważna dolegliwość



    Przez wiele lat uważano, że chrapanie jest kłopotliwe wyłącznie dla partnerów osób chrapiących. Jednak obecnie wiadomo, że to poważny problem zdrowotny. Osoby chrapiące mają problem z oddychaniem podczas snu i w konsekwencji nie wysypiają się. Wpływa to na ich komfort życia i ogólne samopoczucie. Nierzadko po wielu bezskutecznych próbach ukrócenia tego procederu potrzebny okazuje się skuteczny lek na chrapanie, ponieważ staje się ono zbyt uciążliwe.



     



    Jednak to niejedyne konsekwencje chrapania. Zaburzone poprzez utrudniony przepływ powietrza oddychanie prowadzi do tzw. bezdechu sennego, który przyczynia się do niedotlenienia. Skutkami bezdechu są problemy z układem sercowo-naczyniowym i większe ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Dlatego podany w porę dobry środek na chrapanie i towarzyszący mu dyskomfort może znacząco przyczynić się do poprawy nie tylko zdrowia, ale także ogólnej jakości życia.



     



    Przyczyny chrapania



    Wśród przyczyn chrapania nierzadko wyróżnia się nieprawidłowe ustawienie przegrody nosowej, polipy, powiększone migdałki, a nawet zbyt wysoką wagę. Problem chrapania dotyczy równie często osób, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym, a także kobiet po menopauzie. Paradoksalnie nawet nieco większe spożycie alkoholu może wpłynąć na chrapanie – kiedy idziesz spać po wypiciu kilku drinków.



     



    Skąd bierze się chrapanie?



    Podczas snu część gardzieli, która znajduje się z tyłu narządu, ulega wiotczeniu i opada bezwiednie w kierunku nasady języka, a następnie styka się z nią. Taka konfiguracja, bez nieprawidłowości, pozwala zachować niewielką szczelinę, dzięki której możliwy jest proces oddychania. Kłopoty z drożnością dróg oddechowych sprawiają, że pobranie powietrza do płuc staje się wysoce utrudnione, a w konsekwencji stężenie dwutlenku węgla we krwi wzrasta. Ten stan rzeczy sprawia, że mózg odbiera to jako alarm i w związku z tym uruchamia procesy ochronne w postaci pracy przepony oraz mięśni klatki piersiowej.



     



    Takie zatrzymanie oddychania może trwać od kilku sekund do nawet minuty. Po tym czasie ma miejsce gwałtowne pobranie powietrza. Jeżeli tego rodzaju przypadki zdarzają się rzadko, zazwyczaj nie ma powodów do niepokoju. Jednak kiedy przytrafiają się one nawet do kilku razy w ciągu godziny, wówczas mamy do czynienia z bezdechem, który może być znacznie bardziej kłopotliwy. Jeżeli zauważasz u siebie takie objawy i martwi Cię to chrapanie, leki mogą okazać się tutaj niezbędne. Co na chrapanie z apteki warto stosować? Najlepiej doradzi lekarz.



     



    Problem bezdechu sennego często prowadzi do wizyt u specjalistów i leczenia, które może rozciągnąć się na bardzo długi okres. Osoba, która zmaga się z takimi kłopotliwymi dolegliwościami, jest poddawana szeregowi badań, w tym również pomiarom aktywności mięśni oraz mózgu, a także ruchów gałek ocznych i pracy serca.



     



    Jaki lek na chrapanie wybrać - spray do nosa przeciw chrapaniu, tabletki, krople



    Aerozole do gardła zwalczające chrapanie lub tabletki na chrapanie wspomagają proces oddychania podczas snu. Zawarte w nich składniki wzmacniają tkanki miękkie w gardle i powodują ich napięcie, dzięki czemu powietrze swobodniej przepływa przez drogi oddechowe. Preparaty na chrapanie nawilżają śluzówkę nosa i gardła oraz likwidują obrzęki, co dodatkowo ułatwia proces oddychania. Dostępne są także krople na chrapanie, w skład których wchodzą olejki eteryczne – między innymi z cytrusów, mięty pieprzowej, eukaliptusa, lawendy, kolendry czy anyżu. Taki środek może znacząco przyczynić się do odetkania dróg oddechowych, a tym samym – usprawnić oddychanie i zniwelować przykre objawy.



     



    Popularne plastry na chrapanie także nasycone są wyciągami roślinnymi, które pomagają w prawidłowym oddychaniu. Z kolei spray na chrapanie nierzadko zawiera roztwory chlorku sodu, wykazuje działanie nawilżające względem błony śluzowej, wpływa korzystnie na ścianki gardła, zmniejsza napięcie i ogranicza wibracje, które są nieodłącznym elementem chrapania. Stosowanie preparatów przeciwdziałających chrapaniu poprawia jakość odpoczynku podczas snu i sprawia, że wstajemy wyspani i pełni energii.



     



    Konsultacja z lekarzem - jaki lek na chrapanie z apteki warto zażyć?



    Chrapanie może być zagrożeniem dla zdrowia. Dlatego, w przypadku uporczywego chrapania, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże znaleźć przyczynę problemu. Jeżeli powodem chrapania nie jest jakaś przeszkoda mechaniczna, która wymaga operacji, lekarz pomoże Ci wybrać odpowiedni lek na chrapanie, który znajdziesz w aptece.



     



    Nie warto bagatelizować problemu! Zwłaszcza że kłopoty z chrapaniem i bezdechem sennym są coraz bardziej powszechne i dotyczą osób z nadwagą lub otyłością. Często towarzyszą także niedrożności dróg oddechowych (np. nosa). Jednak coraz bardziej powszechne złe nawyki, takie jak nieprzestrzeganie higieny snu i skłonność do używek, sprawiają, że problem może dotyczyć każdego.