Leki i zioła na trzustkę

  (13)

Trzustka to bardzo ważny organ układu pokarmowego. Produkuje tzw. sok trzustkowy, niezbędny do trawienia tłuszczów, białek i cukrów. W poważnych stanach chorobowych tego narządu niezbędne są leki na trzustkę z pankreaktyną, zaś do wspomagania jego pracy przydadzą się naturalne zioła na trzustkę.

Sortuj według
Choroby trzustki

Choroby trzustki

Lek na trzustkę - jak można wspomóc pracę trzustki?

Trzustka pełni w organizmie podwójną rolę — to zarówno gruczoł zewnątrzwydzielniczy (trawienny), jak i wewnątrzwydzielniczy (dokrewny, produkujący hormony, m.in. insulinę, glukagon i somatostatynę). Gdy zaczyna chorować, może dojść do niedoborów enzymów trzustkowych, a co za tym idzie poważnych problemów z trawieniem.

Dolegliwości najczęściej dotykające trzustkę to:

  • ostry lub przewlekły stan zapalny,
  • kamica,
  • torbiele,
  • nowotwory.

W czasie leczenia chorób trzustki często niezbędne okazuje się zażywanie leków z pankreatyną o aktywności lipazy, amylazy i proteazy oraz leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Czasami ostre zapalenie trzustki wiąże się z zakażeniem bakteryjnym, co wymaga podania antybiotyku.

Tabletki na trzustkę

Tabletki na trzustkę zazwyczaj mają postać kapsułek wypełnionych mieszaniną enzymów trawiennych pochodzących z trzustek wieprzowych (to właśnie jest pankreatyna). Należy połykać je w całości lub rozpuścić ich zawartość w kwaśnym płynie i natychmiast wypić. Lek na trzustkę łagodzi biegunki tłuszczowe i ból oraz hamuje utratę wagi. Może jednak sprzyjać zaparciom, dlatego trzeba dbać o podaż płynów.

Zioła na trzustkę

Zioła na trzustkę mają działanie zarówno profilaktyczne, jak i wspomagające leczenie. Najpopularniejsze to:

  • pokrzywa,
  • glistnik jaskółcze ziele,
  • bylica piołun.

Zanim jednak wprowadzisz je do diety, skonsultuj się z lekarzem.