Leki rozkurczowe (15)

Sortuj według
Leki rozkurczowe

Leki rozkurczowe

Leki rozkurczowe - jak działają i kiedy je stosować?


Leki rozkurczowe to preparaty, które potrafią przynieść ulgę w różnorodnych dolegliwościach. Ich głównym działaniem jest wpływ na rozkurczenie mięśni gładkich. Najczęściej są to leki łagodzące stany skurczowe układu pokarmowego. Ich działanie obejmuje jednak również inne obszary jak skurcze występujące w drogach żółciowych i moczowych czy napięcie w narządach rodnych. Zatrucie pokarmowe, miesiączka lub problemy z jelitami to najczęstsze przyczyny bólu mięśni gładkich. Choć zatruciu pokarmowemu mogą towarzyszyć również inne objawy takie, jak wymioty, biegunka czy gorączka, to częstym symptomem jest również silny ból żołądka. Podobnie jest w przypadku bóli menstruacyjnych, które niestety są nieodłącznym elementem cyklu u kobiet.

Bolesne skurcze miednicy mogą przyczynić się do trudności w codziennym funkcjonowaniu. Ból może powodować także inne dolegliwości jak nudności, osłabienie, czy zawroty głowy. Często więc silne leki rozkurczowe bez recepty podczas menstruacji okazują się niezbędne. Innym powodem sięgania po tabletki rozkurczowe jest popularna kolka nerkowa. Charakteryzuje się ona bardzo silnym i ostrym bólem w okolicy nerek. Leki rozkurczowe na brzuch mogą przynieść ulgę, jednak pamiętaj, że powracająca kolka może być objawem poważniejszych komplikacji zdrowotnych, jak na przykład kamica nerkowa.

Kolejnym rodzajem bólu, przy którym również często sięga się po leki rozkurczowe bez recepty, jest nieprzyjemne uczucie w okolicy jamy brzusznej. Może być to objaw zapalenia błony śluzowej żołądka. Jest to jedno z najpopularniejszych schorzeń żołądka, spowodowanych infekcją bakteryjną. Należy jednak pamiętać, że preparaty rozkurczowe nie są ostatecznym rozwiązaniem problemu. Jeśli ból nawraca i staje się coraz bardziej dokuczliwy, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.


Leki rozkurczowe bez recepty — rodzaje


W aptece dostępne są zarówno leki rozkurczowe na receptę, jak i te, które dostaniesz bez konsultacji z lekarzem. Ważne jest zatem, aby dawkować je zgodnie z zaleceniami. Preparaty te występują w różnej formie, można więc wybrać lek, który odpowiada indywidualnym preferencjom. Dostępne są zarówno tabletki i kapsułki, jak również czopki rozkurczowe, płyny doustne i krople na niestrawność. Krople najczęściej stosuje się w przypadku problemów z żołądkiem, aby dodatkowo go nie obciążać. Są to również praktyczne leki rozkurczowe dla dzieci, których zażywanie jest znacznie bezpieczniejsze niż tabletka, czy kapsułka. Przy podawaniu leku dzieciom należy szczególnie pamiętać o odpowiedniej, bezpiecznej dla dziecka dawce.

Zwróć uwagę, że niektóre krople nie powinny być jednak stosowane u dzieci oraz u kobiet w ciąży, dlatego zawsze przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do preparatu. Zdarza się, że leki rozkurczowe na jelita oraz bóle menstruacyjne posiadają także substancje o działaniu przeciwbólowym. Przy stosowaniu tych leków należy zachować szczególną ostrożność ze względu na silnie działające składniki. Jeśli dolegliwości żołądkowe często Ci towarzyszą, warto działać profilaktycznie i sięgnąć po suplementy diety, które chronią żołądek przed podrażnieniami, czy infekcjami bakteryjnymi. Suplementy dostępne w formie tabletek, płynów doustnych, czy olejów, wspomagają pracę układu pokarmowego i przemianę materii.


Tabletki rozkurczowe na brzuch, jelita i stres


Tabletki rozkurczowe mają przede wszystkim za zadanie dotrzeć do mięśnia, który powoduje ból i rozluźnić go, aby powrócił do pierwotnego stanu. Co istotne, leki te działają zarówno na skurcz pochodzenia nerwowego, jak i mięśniowego. Oznacza to, że niektóre leki rozkurczowe można stosować także w przypadku intensywnego, nagłego bólu spowodowanego wzmożonym stresem. Dlatego warto zawsze mieć w zasięgu tabletki lub krople rozkurczowe, nawet jeśli na co dzień nie dokuczają Ci problemy związane z jelitami, czy żołądkiem.

Warto pamiętać, że działanie preparatów rozkurczowych nie jest uzależnione od umiejscowienia mięśnia. Dlatego leki dedykowane skurczom menstruacyjnym mogą okazać się także pomocne w przypadku skurczu innego rodzaju. W aptece znajdziesz także preparaty z dodatkiem naturalnych wyciągów z roślin i ziół o działaniu przeciwbólowym i łagodzącym. Mięta jest jednym z najpopularniejszych składników kropli żołądkowych i przynosi ulgę w przypadku skurczy w okolicach jelit. Kwiaty rumianku, dziurawiec oraz goryczka również znane są ze swoich właściwości pomocnych przy pojawieniu się niestrawności.

Tabletki rozkurczowe mogą być potrzebne w różnych sytuacjach i pomóc w uśmierzaniu intensywnego bólu, dlatego nie należy traktować ich jedynie jako preparaty na bóle menstruacyjne lub leki dla osób z przewlekłymi komplikacjami żołądkowymi.