Leki rozkurczowe

  (17)

Leki rozkurczowe to preparaty, które przynoszą ulgę w różnorodnych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego i innych narządów oraz bólach menstruacyjnych. Najczęściej występują jako czopki i tabletki rozkurczowe.

Sortuj według
Leki rozkurczowe

Leki rozkurczowe

Przyczyny skurczowego bólu brzucha

Zatrucie pokarmowe, miesiączka lub problemy z jelitami to najczęstsze przyczyny bólu mięśni gładkich, które zmuszają do sięgania po leki rozkurczowe na jelita. Choć zatruciu pokarmowemu mogą towarzyszyć również inne objawy takie jak wymioty, biegunka czy gorączka, to częstym symptomem jest silny ból i skurcz żołądka. Za skurcze w jamie brzusznej często odpowiada też infekcja bakteryjna powodująca stan zapalny.

Inne przyczyny skurczu w obrębie jamy brzusznej to:

  • zbyt intensywny wysiłek fizyczny,
  • niewłaściwe nawyki żywieniowe,
  • alergie i nietolerancje pokarmowe,
  • zaparcia,
  • wrzody żołądka,
  • zespół jelita drażliwego (IBS),
  • uchyłki jelita grubego,
  • zapalenie wątroby,
  • przepuklina,
  • nowotwory.

Objawy skurczowego bólu brzucha

Niezależnie od tego, czy skurcz jest słaby, czy silny, zawsze daje takie samy objawy. To falujący ból, który raz się nasila, a raz słabnie. Może pojawić się w różnych punktach jamy brzusznej: w podbrzuszu albo nadbrzuszu, a także z lewej lub prawej strony. Atakowi skurczowego bólu brzucha często towarzyszą również inne dolegliwości takie jak nadmierne oddawanie gazów i wzdęcia oraz nudności.

Silne bóle i skurcze w jamie brzusznej to poważny sygnał alarmowy. Jeśli utrzymują się dłużej niż kilka dni albo są wyjątkowo mocne i bolesne, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Możesz nawet od razu pojechać na izbę przyjęć.

Leki rozkurczowe – jak działają i kiedy je stosować?

Leki rozkurczowe zmniejszają napięcie mięśni gładkich i łagodzą ból związany ze stanami skurczowymi układu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych oraz narządów rodnych. Co istotne, leki te działają zarówno na skurcz pochodzenia nerwowego, jak i mięśniowego. Oznacza to, że niektóre leki rozkurczowe można stosować także w przypadku intensywnego, nagłego bólu spowodowanego wzmożonym stresem. Dlatego warto zawsze mieć w zasięgu tabletki lub krople rozkurczowe, nawet jeśli na co dzień nie dokuczają Ci problemy związane z jelitami czy żołądkiem.

Bolesne skurcze miednicy w czasie menstruacji mogą przyczynić się do trudności w codziennym funkcjonowaniu. Zbytnie napięcie mięśni gładkich narządów rodnych może powodować także inne dolegliwości:

  • nudności, 
  • osłabienie,
  • zawroty głowy.

Warto pamiętać, że działanie preparatów rozkurczowych nie jest uzależnione od umiejscowienia mięśnia. Dlatego leki dedykowane skurczom menstruacyjnym mogą okazać się także pomocne w przypadku skurczu innego rodzaju.

Innym powodem sięgania po tabletki rozkurczowe jest popularna kolka nerkowa. Charakteryzuje się bardzo silnym i ostrym bólem w okolicy nerekLeki rozkurczowe zazwyczaj przynoszą ulgę, jednak pamiętaj, żeby nie ignorować nawracającej kolki. Może to oznaczać poważniejsze komplikacje zdrowotne, np. kamicę nerkową.

Kolejnym rodzajem bólu, przy którym również często sięga się po leki rozkurczowe bez recepty, jest dyskomfort w okolicy jamy brzusznej spowodowany zapaleniem błony śluzowej żołądka. Należy jednak pamiętać, że tabletki rozkurczowe nie rozwiązują ostatecznie problemu. Jeśli ból nawraca i staje się coraz bardziej dokuczliwy, nie wystarczy sięgać po leki na niestrawność – należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem!

Rodzaje leków rozkurczowych

Leki rozkurczowe występują w różnych formach, można więc wybrać preparat, który odpowiada indywidualnym preferencjom. Dostępne są zarówno tabletki i kapsułki, jak również czopki rozkurczowe, płyny doustne i krople na niestrawność. Krople najczęściej stosuje się w przypadku problemów z żołądkiem, aby dodatkowo go nie obciążać. Są to również praktyczne leki rozkurczowe dla dzieci, których zażywanie jest znacznie bezpieczniejsze niż tabletki czy kapsułki. Zwróć jednak uwagę, że nie każdy lek rozkurczowy powinien być stosowany u dzieci oraz u kobiet w ciąży, dlatego zawsze przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do preparatu.

Leki rozkurczowe to również skuteczne tabletki na bóle menstruacyjne. Zdarza się, że taki lek rozkurczowy ma w składzie także substancje o działaniu przeciwbólowym. Przy stosowaniu tych leków należy zachować szczególną ostrożność ze względu na silnie działające składniki. 

Jeśli dolegliwości żołądkowe często Ci towarzyszą, warto działać profilaktycznie i sięgnąć po suplementy diety, które chronią żołądek przed podrażnieniami czy infekcjami bakteryjnymi. Suplementy dostępne w formie tabletek, płynów doustnych czy olejów wspomagają pracę układu pokarmowego i przemianę materii. Postaraj się również zmienić dietę na lekkostrawną, regularnie spożywać posiłki i nie jeść w pośpiechu.

W aptece znajdziesz także preparaty z dodatkiem naturalnych wyciągów z roślin i ziół o działaniu przeciwbólowym i łagodzącym. Mięta jest jednym z najpopularniejszych składników kropli żołądkowych i przynosi ulgę w przypadku skurczy w okolicach jelit. Kwiaty rumianku, dziurawiec oraz goryczka również pomogą w razie niestrawności.

Marki powiązane z kategorią: Leki rozkurczowe