Sucha skóra u noworodka. Jak z nią walczyć?

20. 1. 2020 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania
 • dermatozy
 • pielęgnacja noworodka

Sucha skóra u noworodka to dość często zjawisko. Przeważnie spowodowane jest tym, że bariera hydrolipidowa skóry u takiego maluszka jest jeszcze niedojrzała. Czasem może być to jednak oznaką choroby. Zobacz, jakie mogą być przyczyny suchej skóry u małego dziecka i jak ją pielęgnować!

Sucha skóra u noworodka − jakie mogą być przyczyny?

Sucha skóra nie jest niczym rzadkim u noworodków. Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości jest to, że gruczoły łojowe u noworodków są jeszcze niedostatecznie rozwinięte, dlatego nie są w stanie tworzyć odpowiedniej warstwy ochronnej. Do pielęgnacji suchej skóry noworodka należy używać specjalnych dermokosmetyków, które nie tylko  uzupełniają naturalną barierę hydrolipidową, ale też dodatkowo nie podrażnią wrażliwej skóry dziecka.

Sucha skóra u noworodka, może też być objawem choroby na przykład atopowego zapalenia skóry. Dlatego na wszelki wypadek, jeżeli stan suchości skóry utrzymuje się u dziecka przez dłuższy czas (zwłaszcza pomimo stosowania odpowiedniej pielęgnacji), warto skonsultować się w tej kwestii z lekarzem pediatrą.

pielęgnacja skóry u noworodka

Sucha skóry głowy u noworodka − czy to ciemieniucha?

„Sucha skóra na czole noworodka to ciemieniucha” − zdarza się słyszeć od rodziców. Nie jest to do końca prawda. Tak naprawdę ciemieniucha to żółtawa łuska, która może tworzyć się na skórze główki dziecka. Jest to przypadłość, która dotyka nawet 70% noworodków do 3. miesiąca życia. Zmiany o charakterze ciemieniuchy nie dają na szczęście żadnych dolegliwości dziecku. Ciemieniucha ani nie boli, ani nie swędzi.

Czym smarować suchą skórę głowy noworodka? Na ciemieniuchę warto stosować przeznaczone do tego kosmetyki, np. Oillan Baby, krem na ciemieniuchę od 1. miesiąca życia do skóry alergicznej, suchej i wrażliwej lub Skarb Matki Olejuszka Anti-Seborrheic Oil - olejek na ciemieniuszkę dla niemowląt i dzieci. Więcej na temat odpowiedniej walki z ciemieniuchą, pisałam w artykule: Ciemieniucha: jak pielęgnować skórę głowy noworodka?

sucha skóra u noworodka

Sucha skóra u noworodka − jak ją pielęgnować?

Pierwszym krokiem w odpowiedniej pielęgnacji suchej skóry niemowlęcia, jest używanie odpowiednich produktów do mycia ciała, które dodatkowo nie wysuszą skóry dziecka. Powinny to być kosmetyki hipoalergiczne, które nie zawierają substancji zapachowych, np. Mustela Bebe, mydło z Cold Cream lub Emolium Dermocare, 3w1 płyn do kąpieli, żel do mycia i szampon.

 

 

Muszą być również dostosowane do wieku dziecka. Warto zastosować specjalne kosmetyki, które zminimalizują świąd i uzupełnią poziom lipidów, np. olejek oczyszczający, uzupełniający lipidy Avene Xera Calm A.D. Po kąpieli, staraj się delikatnie osuszyć skórę dziecka ręcznikiem: przykładaj go delikatnie do skóry. Unikaj pocierać skóry, bo może ją to dodatkowo podrażnić.

Zadbaj też o to, żeby powietrze w domu nie było zbyt suche. Niestety, zwłaszcza w zimie, wilgotność powietrza w domach spada znacznie poniżej normy (która wynosi około 40 − 50%). Nawet skóra dorosłego w zimie wymaga szczególnej pielęgnacji, a co dopiero delikatna skóra niemowlaka.

Zobacz, jak nawilżyć powietrze w domu: Jak nawilżyć powietrze w domu? Czyli alergik kontra suche powietrze.

Dodatkowo, skórę można wysuszyć przez zbyt długie i ciepłe kąpiele. W ogóle, u noworodków nie ma potrzeby codziennej kąpieli, o czym pisałam w artykule: Jak często kąpać noworodka? Poradnik młodego rodzica

Żeby zapobiec wysuszaniu skóry, lepiej nie przegrzewać dziecka. Warto również prać ubranka dziecięce w delikatnych preparatach, przeznaczonych dla delikatnej skóry dziecka.

Zobacz, jak prać ubranka dla dzieci: Jak prać ubranka dla noworodka, żeby nie podrażnić jego skóry?

„Bardzo ważnym elementem higieny noworodka jest prawidłowa pielęgnacja skóry od pierwszych dni życia dziecka. Dermokosmetyki przeznaczone dla skóry niemowląt zapewniają skórze nie tylko prawidłowe oczyszczenie, uzupełniają też jej naturalną barierę hydrolipidową oraz, co bardzo ważne, nie podrażniają jej. Dermokosmetyki powinny być stosowane zarówno u dzieci ze skórą zdrową, jak i problematyczną skórą”

− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

sucha skóra u noworodka czym smarować

Sucha skóra u noworodka − czym smarować?

Co na suchą skórę noworodka jest najlepsze? Emolienty! Są to preparaty, które mają zmiękczyć i nałuszczyć skórę. Pomagają one w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia skóry i wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry. 

Oto kilka sprawdzonych emolientów przeznaczonych dla niemowląt:

Emolienty warto stosować szczególnie zaraz po kąpieli. Wtedy zapobiegną one wysychaniu skóry oraz utworzą na niej film ochronny. W ciągu dnia można też stosować kosmetyki, które uzupełnią poziom lipidów, a przy tym nie zostawią tłustej powłoki, np. balsam uzupełniający poziom lipidów La Roche-Posay Lipikar Baume AP+.

Pamiętaj, że to jak często stosować kosmetyki nawilżające zależy od potrzeb dziecka. Sucha skóra u noworodka nie jest rzadką dolegliwością. Szczególnie w okresie zimowym. Najczęściej odpowiednia pielęgnacja przyniesie zadowalające efekty.

Krem z emolientami skutecznie nawilżający suchą oraz wrażliwą skórę.
Krem z mocznikiem, łagodzi objawy ciemieniuchy, od 1 miesiąca życia.

Więcej artykułów na ten temat

 • Zespół Stevensa-Johnsona to poważna choroba wywołująca zmiany błon śluzowych i skóry. Objawia się m.in. rumieniem i nadżerkami. Z czego wynika i jak ją leczyć? Sprawdź!
 • Tłuszczak − niegroźny guzek?

  Tłuszczak − niegroźny guzek?

  · 4 minuty czytania
  • dermatozy
  Tłuszczak, inaczej określany jako lipoma, to forma łagodnego nowotworu. Choroba dotyczy ok. 1% populacji. Jak się ją diagnozuje oraz leczy? Dowiedz się więcej!
 • Czerniak skóry − czy zawsze jest złośliwy?

  Czerniak skóry − czy zawsze jest złośliwy?

  · 4 minuty czytania
  • dermatozy
  Czerniak skóry wymaga obserwacji. Zmiany w początkowym stadium można stosunkowo łatwo wyleczyć. Jak zdiagnozować schorzenie? Co powinno niepokoić? Sprawdź!