Tlenek żelaza – tajemnica kosmetyków mineralnych

30. 5. 2019 · 4 minuty czytania

Tlenek żelaza to częsty składnik kosmetyków mineralnych. Jakie posiada właściwości i dlaczego stosuje się go do produkcji kosmetyków? Dowiedz się więcej!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Tlenek żelaza – tajemnica kosmetyków mineralnych

Tlenki żelaza są jednym z podstawowych składników kosmetyków mineralnych. Stanowią one naturalny pigment pozwalający na uzyskanie palety barw: od żółtego przez czerwony, brązowy i czarny. Dlatego, znajdziesz je w większości podkładów, fluidów i pudrów mineralnych. Przekonaj się, jakie właściwości posiada ten minerał!

Tlenek żelaza − rodzaje

Tlenki żelaza (Iron Oxide) to związki chemiczne tlenu z pierwiastkiem żelaza. Występują one w przyrodzie pod wieloma postaciami. Najczęściej spotykaną jest hematyt (czyli tlenek żelaza III − Fe2O3). Jest używany między innymi jako naturalny pigment czerwonych farb. Zdarza się, że jest wykorzystywany do produkcji biżuterii.

Ciekawą postacią tlenku żelaza jest magnetyt. Przypisuje się mu różne właściwości lecznicze. W kulturach dalekowschodnich wierzono, że ten minerał łagodzi ból i jest dobrym środkiem na bezsenność. Ponadto, wykorzystywany jest on w litoterapii, czyli terapii leczącej złamania i stłuczenia.

Tlenek żelaza w niektórych postaciach wykorzystywany jest również w hutnictwie, jako surowiec służący do wyrobu szkła czy ceramiki.

hematyt

 

Tlenek żelaza w kosmetyce

Tlenek żelaza jest powszechnie używany w kosmetykach mineralnych. Jest on pigmentem matowym, który zapewnia bardzo dobre krycie. Występuje w kilku barwach: żółtej, czerwonej i czarnej, inaczej nazywanymi: żółcienią, czerwienią i czernią żelazową. Łącząc je, można otrzymać kosmetyki w różnych odcieniach, np. prawie wszystkie odcienie brązu. Właściwość ta została używa w produkcji mozaikowego pudru rozświetlającego Avene Couvrance. Im większa zawartość pigmentu, tym kosmetyk jest bardziej kryjący. Zastosowany w mniejszej ilości sprawia, że jest on bardziej transparentny.

Tlenek żelaza w kosmetyce

 

Tlenki żelaza należą do tzw. pigmentów absorpcyjnych. Cechują się one tym, że pochłaniają światło w taki sposób, że widzisz określoną barwę, bez względu na to, pod jakim kątem patrzysz. Dlatego, tlenki żelaza używane są do produkcji korektorów i podkładów do twarzy. Nie tylko dlatego, że dobrze kryją niedoskonałości, ale też z tego powodu, że widzisz ten sam kolor kosmetyku, niezależnie od tego, pod jakim kątem pada światło.

    Zmieszanie samych tlenków żelaza spowoduje, że uzyskana barwa będzie bardzo intensywna. Żeby uzyskać kolor „cielisty”, do tlenków żelaza trzeba dodać jakiś pigment biały (np. dwutlenek tytanu lub tlenek cynku). To, ile dodać tlenków żelaza, zależy od  karnacji. Im więcej tlenków żelaza w kosmetyku, tym będzie on ciemniejszy.

     

    Osoby o jasnej karnacji raczej nie znajdą w swoich podkładach dużej ilości tlenków żelaza. W przypadku niektórych karnacji, oprócz tlenu żelaza i pigmentu białego, warto również użyć błękitu lub fioletu ultramarynowego, czyli ultramarynu. Dodatkowo, jeżeli nie chcesz „efektu maski” na twarzy, tlenki powinny zostać odpowiednio rozcieńczone wypełniaczem. Na rynku znajdziesz wiele kosmetyków mineralnych, które już są „gotową mieszanką” wszystkich tych pigmentów i wypełniaczy. Wystarczy znaleźć produkt, który będzie Ci najbardziej odpowiadał. Oczywiście, w Internecie możesz kupić potrzebne składniki i samodzielnie skomponować produkt, który będzie „skrojony” pod Twoje potrzeby.

    Tlenki żelaza są również wykorzystywane do produkcji cieni do oczu. Pozwalają  na uzyskanie bardzo intensywnych barw. Niemniej jednak, zmieszane z innymi składnikami mineralnymi, mogą być podstawą lekkiego, codziennego makijażu.

    Sprawdź też kremy do twarzy.

     

    Kosmetyki mineralne − wszystko, co warto o nich wiedzieć

    Na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków mineralnych. Skąd wzięła się ich rosnąca popularność?

    Kosmetyki mineralne otrzymywane są ze sproszkowanych minerałów, które są jednocześnie naturalnymi pigmentami (w tym między innymi z tlenków żelaza). Ich przetwarzanie odbywa się bez konieczności zastosowania związków chemicznych. Nie zawierają więc sobie środków konserwujących, parabenów czy substancji zapachowych, które mogą wywoływać na skórze reakcje alergiczne lub podrażnienia skóry. Nie zatykają też porów. Dlatego, polecane są osobom o cerze wrażliwej, atopowej, a także mającej problemy z powracającymi zmianami trądzikowymi.

    O tym, jak wykonać makijaż kosmetykami mineralnymi, pisałam w artykule: Makijaż na lato, czyli za co kochamy kosmetyki naturalne

    Tlenek żelaza właściwości kosmetyczne

    Kosmetyki z tlenkiem żelaza

    Tak, jak pisałam wcześniej, tlenek żelaza jest pigmentem zapewniającym bardzo dobre krycie. Dlatego, często wykorzystywany jest w różnego rodzaju korektorach, podkładach czy fluidach do twarzy (niekoniecznie w kosmetykach tylko mineralnych).

    Oto niektóre z kosmetyków, których bazę stanowi tlenek żelaza:

    • Purobio Cosmetics Sublime Drop, podkład pielęgnacyjny – polecany przede wszystkim dla osób, które mają problem z „świecącą się” cerą. Do wyboru masz naprawdę bardzo dużo odcieni!
    • Dermedic Sunbrella, ultralekki krem koloryzujący SPF 50 – oprócz tego, że bardzo ładnie wyrównuje koloryt, to posiada również bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną.
    • Vichy Dermablend, fluid korygujący 35 Sand – jako nastolatka miałam ogromne problemy z cerą. Trądzik różowaty oraz blizny po zmianach trądzikowych były źródłem sporych kompleksów. Właśnie wtedy używałam tego podkładu. Potrafił on pokryć nawet najbardziej widoczne niedoskonałości.
    • Purobio Cosmetics Sublime BB, podkład do twarzy – z jednej strony, ma lekką konsystencję, z drugiej - zapewnia bardzo dobre krycie (właśnie dzięki tlenkowi żelaza).

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora