Tlenek żelaza – tajemnica kosmetyków mineralnych

30. 5. 2019 · Aleksandra Anna Wolska · 5 minut czytania

Tlenki żelaza są jednym z podstawowych składników kosmetyków mineralnych. Stanowią one naturalny pigment pozwalający na uzyskanie palety barw: od żółtego przez czerwony, brązowy i czarny. Dlatego, znajdziesz je w większości podkładów, fluidów i pudrów mineralnych. Przekonaj się, jakie właściwości posiada ten minerał!

Tlenek żelaza − rodzaje

Tlenki żelaza (Iron Oxide) to związki chemiczne tlenu z pierwiastkiem żelaza. Występują one w przyrodzie pod wieloma postaciami. Najczęściej spotykaną jest hematyt (czyli tlenek żelaza III − Fe2O3). Jest używany między innymi jako naturalny pigment czerwonych farb. Zdarza się, że jest wykorzystywany do produkcji biżuterii.

Ciekawą postacią tlenku żelaza jest magnetyt. Przypisuje się mu różne właściwości lecznicze. W kulturach dalekowschodnich wierzono, że ten minerał łagodzi ból i jest dobrym środkiem na bezsenność. Ponadto, wykorzystywany jest on w litoterapii, czyli terapii leczącej złamania i stłuczenia.

Tlenek żelaza w niektórych postaciach wykorzystywany jest również w hutnictwie, jako surowiec służący do wyrobu szkła czy ceramiki.

hematyt

Tlenek żelaza w kosmetyce

Tlenek żelaza jest powszechnie używany w kosmetykach mineralnych. Jest on pigmentem matowym, który zapewnia bardzo dobre krycie. Występuje w kilku barwach: żółtej, czerwonej i czarnej, inaczej nazywanymi: żółcienią, czerwienią i czernią żelazową. Łącząc je, można otrzymać kosmetyki w różnych odcieniach, np. prawie wszystkie odcienie brązu. Właściwość ta została używa w produkcji mozaikowego pudru rozświetlającego Avene Couvrance. Im większa zawartość pigmentu, tym kosmetyk jest bardziej kryjący. Zastosowany w mniejszej ilości sprawia, że jest on bardziej transparentny.

Tlenek żelaza w kosmetyce

Tlenki żelaza należą do tzw. pigmentów absorpcyjnych. Cechują się one tym, że pochłaniają światło w taki sposób, że widzisz określoną barwę, bez względu na to, pod jakim kątem patrzysz. Dlatego, tlenki żelaza używane są do produkcji korektorów i podkładów do twarzy. Nie tylko dlatego, że dobrze kryją niedoskonałości, ale też z tego powodu, że widzisz ten sam kolor kosmetyku, niezależnie od tego, pod jakim kątem pada światło.

 

Zmieszanie samych tlenków żelaza spowoduje, że uzyskana barwa będzie bardzo intensywna. Żeby uzyskać kolor „cielisty”, do tlenków żelaza trzeba dodać jakiś pigment biały (np. dwutlenek tytanu lub tlenek cynku). To, ile dodać tlenków żelaza, zależy od  karnacji. Im więcej tlenków żelaza w kosmetyku, tym będzie on ciemniejszy.

Osoby o jasnej karnacji raczej nie znajdą w swoich podkładach dużej ilości tlenków żelaza. W przypadku niektórych karnacji, oprócz tlenu żelaza i pigmentu białego, warto również użyć błękitu lub fioletu ultramarynowego, czyli ultramarynu. Dodatkowo, jeżeli nie chcesz „efektu maski” na twarzy, tlenki powinny zostać odpowiednio rozcieńczone wypełniaczem. Na rynku znajdziesz wiele kosmetyków mineralnych, które już są „gotową mieszanką” wszystkich tych pigmentów i wypełniaczy. Wystarczy znaleźć produkt, który będzie Ci najbardziej odpowiadał. Oczywiście, w Internecie możesz kupić potrzebne składniki i samodzielnie skomponować produkt, który będzie „skrojony” pod Twoje potrzeby.

Tlenki żelaza są również wykorzystywane do produkcji cieni do oczu. Pozwalają  na uzyskanie bardzo intensywnych barw. Niemniej jednak, zmieszane z innymi składnikami mineralnymi, mogą być podstawą lekkiego, codziennego makijażu.

Kosmetyki mineralne − wszystko, co warto o nich wiedzieć

Na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków mineralnych. Skąd wzięła się ich rosnąca popularność?

Kosmetyki mineralne otrzymywane są ze sproszkowanych minerałów, które są jednocześnie naturalnymi pigmentami (w tym między innymi z tlenków żelaza). Ich przetwarzanie odbywa się bez konieczności zastosowania związków chemicznych. Nie zawierają więc sobie środków konserwujących, parabenów czy substancji zapachowych, które mogą wywoływać na skórze reakcje alergiczne lub podrażnienia skóry. Nie zatykają też porów. Dlatego, polecane są osobom o cerze wrażliwej, atopowej, a także mającej problemy z powracającymi zmianami trądzikowymi.

O tym, jak wykonać makijaż kosmetykami mineralnymi, pisałam w artykule: Makijaż na lato, czyli za co kochamy kosmetyki naturalne

Tlenek żelaza właściwości kosmetyczne

Kosmetyki z tlenkiem żelaza

Tak, jak pisałam wcześniej, tlenek żelaza jest pigmentem zapewniającym bardzo dobre krycie. Dlatego, często wykorzystywany jest w różnego rodzaju korektorach, podkładach czy fluidach do twarzy (niekoniecznie w kosmetykach tylko mineralnych).

Oto niektóre z kosmetyków, których bazę stanowi tlenek żelaza:

Więcej artykułów na ten temat