Calpol - zawiesina doustna o smaku truskawkowym, 140 ml

Produkt nie jest jeszcze dostępny Ten produkt jest wyprzedany i nie znamy dokładnej daty jego dostarczenia do magazynu

8,56

O produkcie

100001118

Calpol to lek w postaci zawiesiny doustnej zawiera jako substancję czynną paracetamol. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 miesięcy do 6 lat.

Działanie

Paracetamol wykazuje działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe

Wskazania

Wskazania do stosowania leku Calpol:
gorączka występująca w przebiegu:
- przeziębienia,
- grypy,
- chorób wieku dziecięcego
oraz ból o małym lub umiarkowanym nasileniu, tj.
- ból głowy,
- ból związany z ząbkowaniem,
- ból zęba,
- bóle mięśniowe, stawowe i kostne,
- bóle po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku Calpol jeśli występuje nadwrażliwość na paracetamol lub którykolwiek składnik leku.

Przyjmowanie innych leków

Stosowanie innych leków:
Leki przyspieszające opróżnianie żołądka (np. metoklopramid) przyspieszają wchłanianie
paracetamolu, natomiast leki opóźniające opróżnianie żołądka (np. propantelina) mogą
opóźniać wchłanianie paracetamolu. Równoczesne stosowanie paracetamolu i leków
zwiększających metabolizm wątrobowy, tj. niektóre leki nasenne lub przeciwpadaczkowe np.
fenobarbital, fenytoina, karbamazepina, jak również ryfampicyna (lek stosowany w leczeniu
gruźlicy) może prowadzić do uszkodzenia wątroby, nawet podczas stosowania zalecanych
dawek paracetamolu.
Picie alkoholu podczas leczenia paracetamolem może prowadzić do niewydolności
wątroby spowodowanej martwicą komórek wątrobowych.
Stosowanie paracetamolu jednocześnie z zydowudyną - AZT (lek przeciwwirusowy,
stosowany w zakażeniu wirusem HIV) może nasilać toksyczne działanie zydowudyny na szpik
kostny.
Paracetamol może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (np. pochodne kumaryny,
heparyna) i zwiększać ryzyko krwawienia.
Paracetamol stosowany jednocześnie z inhibitorami MAO (lekami stosowanymi m.in. w
depresji) może wywołać stan pobudzenia i wysoką temperaturę.
Stosowanie paracetamolu może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań
laboratoryjnych, wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (np. oznaczanie stężenia
glukozy).
Równoczesne podawanie paracetamolu może zwiększać stężenie chloramfenikolu (antybiotyk o
szerokim zakresie działania) w osoczu krwi.
Równoczesne stosowanie paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych może
zwiększać ryzyko działań niepożądanych na nerki.
Przedłużające się równoczesne stosowanie paracetamolu i aspiryny lub innych salicylanów może
zwiększać ryzyko uszkodzenia nerek (jak nefropatia wywołana długotrwałym zażywaniem
leków przeciwbólowych, martwica brodawek nerkowych).

Ciąża

Lek Calpol ze względu na dawkę i postać farmaceutyczną przeznaczony jest dla dzieci,
jednakże wiadomo, że paracetamol przenika przez łożysko i z tego względu może być
stosowany w okresie ciąży wyłącznie w razie zdecydowanej konieczności i po konsultacji z
lekarzem. Paracetamol w niewielkiej ilości przenika do mleka kobiet karmiących piersią i z tego
powodu może być stosowany w okresie karmienia piersią wyłącznie po konsultacji z
lekarzem.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.  Stosowanie u dzieci poniżej 2 roku życia powinno być zalecane
przez lekarza.

Dawkowanie u dzieci w wieku od 3 miesięcy do 6 lat:

wiek 3-6 miesięcy - dawka 2,5 ml - częstość podawania (w ciągu doby) 4 razy

wiek 6-24 miesięcy - dawka 5 ml - częstość podawania (w ciągu doby) 4 razy

wiek 2-4 lat - dawka 7,5 ml - częstość podawania (w ciągu doby) 4 razy

wiek 4-6 lat - dawka 10 ml - częstość podawania (w ciągu doby) 4 razy

• Nie stosować więcej niż 4 dawki w ciągu doby. • Pomiędzy dawkami zachować odstęp co najmniej 4 godzin. • Nie należy stosować produktu dłużej niż przez 3 dni bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, Calpol może powodować działania niepożądane.
Paracetamol może powodować następujące działania niepożądane:
- reakcje nadwrażliwości: zaczerwienienie skóry, wysypka, obrzęk naczynioruchowy,
duszność, napad astmy oskrzelowej, obniżenie ciśnienia tętniczego aż do wystąpienia
objawów wstrząsu;
- przewód pokarmowy: nudności, wymioty, objawy uszkodzenia wątroby;
- układ krwiotwórczy: granulocytopenia (zmniejszenie liczby pewnego rodzaju krwinek
białych - granulocytów - we krwi), agranulocytoza (brak granulocytów we krwi),
trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi);
- układ moczowy: kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek.
W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych, również innych niż wymienione w tej
ulotce, należy poinformować o nich lekarza.

Skład

5 ml zawiesiny Calpol zawiera jako substancję czynną 120 mg paracetamolu oraz substancje pomocnicze: maltitol ciekły, sorbitol 70%, zdyspergowana celuloza, glicerol, guma ksantanowa, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, aromat truskawkowy 500286 E, karmoizyna E 122, woda oczyszczona.

Producent

McNeil Products Limited

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.