Ból i gorączka (67)

Sortuj według
Ból i gorączka

Ból i gorączka

Wystąpienie bólu lub gorączki u dziecka to dosyć nieprzyjemna sytuacja. Dzieci najczęściej wtedy są kapryśne, a my chcąc im pomóc, musimy podać leki. Jak je wybrać? Pamiętajmy, że leki przeciwgorączkowe dla dzieci będą słabsze niż te, które zażywają dorośli. Taka sama zasada działa, gdy podajemy leki przeciwbólowe dla dzieci. Dobór odpowiednich preparatów przeciwbólowych, przeciwzapalnych czy przeciwgorączkowych dla dzieci, nie jest łatwy. Każde dziecko jest inne i będzie inaczej reagowało po podaniu leków. Dlatego, przed ich podaniem dziecku, należy przeczytać ulotkę lub skonsultować się ze specjalistą.


Leki na gorączkę dla dzieci – co jest w ich składzie?


Lek przeciwgorączkowy dla dzieci w swoim składzie zawiera składnik aktywny. Wyróżnia się dwa podstawowe składniki, czyli ibuprofen lub paracetamol. Każdy z nich trochę inaczej oddziałuje na organizm. Jedne leki przeciwbólowe sprawią, że mózg nie będzie wiedział o bólu, drugie dodatkowo będą oddziaływały na stan zapalny.


Pamiętaj, że każdy lek przeciwbólowy dla niemowląt musi być stosowany pod ścisłą kontrolą lekarza. Tak młody organizm potrzebuje szczególnej opieki specjalisty, zwłaszcza że wskazania mogą zmieniać się w zależności od wielu malucha – różnicę może stanowić już nawet kilka tygodni. Wszelkie zalecenia dotyczące przyjmowania leku na gorączkę od 1. miesiąca mogą być zatem inne niż przy leku na gorączkę u niemowlaka.


W jakiej formie występuje lek przeciwgorączkowy dla dzieci i przeciwbólowy?


Aplikacja leków dla dzieci nie jest prosta, dlatego forma w jakiej zostaną one podane, musi być dostosowana do wieku dziecka. Lek przeciwgorączkowy dla niemowląt, w tym dla noworodków może być aplikowany w formie czopka. Drugim rodzajem leku przeciwbólowego, który łatwo można podać nawet najmniejszym dzieciom, jest syrop (zawiesina). Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dzieci starszych często mają owocowy smak, by łatwiej było zachęcić dziecko do ich połknięcia.


Leki przeciwbólowe dostępne w aptekach można brać zgodnie ze wskazówkami na ulotce w przypadku gorączki różnego pochodzenia – także gdy gorączka wywołana jest przez wirus lub po szczepieniu. Leki tego typu działają bardzo szybko, można je zażywać w przypadku bólu głowy, gardła, podczas ząbkowania lub zapalenia ucha środkowego. Najlepiej, gdy leki podaje się po konsultacji z pediatrą, jednak w przypadku lekarstw dostępnych bez recepty nie jest to konieczne.


Przyjmowanie leków przez dzieci – a dawkowanie


Jeżeli decydujesz się podać dziecku lek przeciwbólowy lub przeciwgorączkowy bez konsultacji z pediatrą, przeczytaj dokładnie ulotkę. Dawki lekarstw w przypadku dzieci będą mniejsze i dostosowane do wieku dziecka, jak również do jego wagi. Każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Nie wolno podawać dziecku leku, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że jest ono uczulone na składnik aktywny lub pozostałe składniki pomocnicze.