Ibuprom dla Dzieci, 0,1 g/5 ml, zawiesina doustna, smak truskawkowy, 100 ml

Marka: IBUPROM

Produkt nie jest już dostępny Ten produkt jest wyprzedany i nie znajduje się w magazynie dostawcy

O produkcie: Ibuprom dla Dzieci, 0,1 g/5 ml, zawiesina doustna, smak truskawkowy, 100 ml

100009242

Opis

Substancją czynną leku jest ibuprofen, który należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Działanie tych leków polega na zmianie odpowiedzi organizmu na ból, stan zapalny i podwyższoną temperaturę ciała.

Wskazania

Lek jest przeznaczony do stosowania u niemowląt i dzieci w następujących przypadkach:

- gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego),

- bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego:bóle głowy, gardła i mięśni np. w przebiegu zakażeń wirusowych;bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu(nadwyrężenia, skręcenia); bóle na skutek urazów tkanek miękkich,bóle pooperacyjne; bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych,bóle na skutek ząbkowania; bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.


Przeciwwskazania

Nie stosować u pacjentów, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej ani w połączeniu z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Nie stosować w III trymestrze ciąży i w czynnej chorobie wrzodowej przewodu pokarmowego.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Ibuprom dla Dzieci należy omówić toz lekarzem lub farmaceutą, przede wszystkim jeśli u pacjenta stwierdzonowcześniej:

- toczeń rumieniowaty lub mieszaną chorobę tkanki łącznej,

- objawy reakcji alergicznych po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego,

- choroby układu pokarmowego oraz przewlekłe zapalne choroby jelit(wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego-Crohna),

- nadciśnienie tętnicze i (lub) zaburzenie czynności serca,

- zaburzenia czynności nerek,- zaburzenia czynności wątroby,

- zaburzenia krzepnięcia krwi,

- czynną lub przebytą astmę oskrzelową lub objawy reakcji alergicznych w przeszłości; po zażyciu leku może wystąpić skurcz oskrzeli,

- wrodzoną nietolerancję fruktozy (ze względu na możliwość przekształcenia maltitolu, jednego ze składników pomocniczych,we fruktozę).

U odwodnionych dzieci istnieje ryzyko zaburzenia czynności nerek.Istnieje ryzyko wystąpienia krwotoku z przewodu pokarmowego,owrzodzenia lub perforacji, które może być śmiertelne i które nie zawsze jest poprzedzone objawami ostrzegawczymi. W razie wystąpienia krwotoku z przewodu pokarmowego czy owrzodzenia, należy natychmiast odstawić lek. Pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego w wywiadzie, szczególnie osoby w wieku podeszłym, powinni poinformować lekarza o wszelkich nietypowych objawach dotyczących układu pokarmowego (szczególnie o krwawieniu), zwłaszcza w początkowym okresie stosowania leku.Jednoczesne i długotrwałe stosowanie różnych leków przeciwbólowych może prowadzić do uszkodzenia nerek z ryzykiem niewydolności nerek(nefropatia post analgetyczna).Przyjmowanie takich leków jak ibuprofen może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawał serca) lub udaru. Ryzyko to zwiększa długotrwałe przyjmowanie dużych dawek leku.

Nie należy stosować większych dawek i dłuższego czasu leczenia niż zalecane. Jeśli objawy się utrzymują, nasilają lub nie ustąpią po 3 dniach lub jeśli, wystąpią nowe objawy, należy skontaktować się z lekarzem.

Przyjmowanie leków przeciwzapalnych/przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, może wiązać się z niewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru, w szczególności gdy są stosowane w dużych dawkach.

Nie należy przekraczać zalecanej dawki i czasu trwania leczenia.

Przed zastosowaniem leku Ibuprom dla Dzieci pacjent powinien omówić leczenie z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:

- u pacjenta występują choroby serca, takie jak niewydolność serca,dławica piersiowa (ból w klatce piersiowej), pacjent miał atak serca,operację pomostowania, występuje u pacjenta choroba tętnic obwodowych (słabe krążenie krwi w nogach z powodu zwężenia lub zablokowania tętnic) lub jeśli pacjent przeszedł jakikolwiek udar(w tym mini-udar lub przemijający atak niedokrwienny – TIA).

- pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, występuje u niego zwiększone stężenie cholesterolu, w rodzinie pacjenta występowała choroba serca lub udar, lub jeśli pacjent pali tytoń.

Lek ten należy do grupy leków (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Jest to działanie przemijające i ustępuje po zakończeniu stosowania leku.Należy skonsultować się z lekarzem nawet, jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występujących w przeszłości.


Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach,które pacjent planuje przyjmować.Lek Ibuprom dla Dzieci może wpływać na działanie innych leków lub też inne leki mogą wpływać na działanie leku Ibuprom dla Dzieci.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.Nie zaleca się stosowania leku w ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży. Stosowanie leku jest przeciwwskazane podczas ostatnich 3 miesięcy ciąży, ponieważ mogłoby to zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań u matki i u dziecka w okresie okołoporodowym. Ibuprofen może w niewielkich ilościach przenikać do mleka kobiet karmiących piersią, jednak nie są znane przypadki wystąpienia działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.Do opakowania załączony jest dozownik w formie strzykawki z podziałką ułatwiającą dawkowanie.

Zalecana dawka dobowa leku Ibuprom dla Dzieci wynosi 20 mg do 30 mg na kilogram masy ciała, podana w dawkach podzielonych według poniższe go schematu:

Niemowlęta od 3 do 6 miesięcy (5 – 7,6 kg): 3 razy po 2,5 ml w ciągu doby (co odpowiada 150 mg ibuprofenu na dobę).

Niemowlęta od 6 do 12 miesięcy (7,7 – 9 kg): 3 do 4 razy po 2,5 ml w ciągu doby (co odpowiada 150 – 200 mg ibuprofenu na dobę).

Dzieci od 1 do 3 lat (10 – 15 kg): 3 razy po 5 ml w ciągu doby(co odpowiada 300 mg ibuprofenu na dobę).

Dzieci od 4 do 6 lat (16 – 20 kg): 3 razy po 7,5 ml w ciągu doby(co odpowiada 450 mg ibuprofenu na dobę).

Dzieci od 7 do 9 lat (21 – 29 kg): 3 razy po 10 ml w ciągu doby(co odpowiada 600 mg ibuprofenu na dobę).

Dzieci od 10 do 12 lat (30 – 40 kg): 3 razy po 15 ml w ciągu doby (co odpowiada 900 mg ibuprofenu na dobę).

Należy zachować przerwę pomiędzy dawkami 6 do 8 godzin.Dzieciom poniżej 6 miesiąca życia lek można podać tylko po konsultacji z lekarzem i należy zasięgnąć porady lekarza jeśli objawy nasilają się lub jeśli nie ustępują po 24 godzinach.Jeżeli u dzieci w wieku powyżej 6 miesięcy konieczne jest stosowanie leku dłużej niż przez 3 dni lub stan pacjenta pogarsza się należy skontaktować się z lekarzem.Nie należy stosować większej dawki leku niż zalecana.Lek jest przeznaczony wyłącznie do doraźnego stosowania.Wstrząsnąć przed użyciem. Lek może być podany bezpośrednio lub rozpuszczony w wodzie lub soku. U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się zażywać lek podczas posiłku lub popijanie mlekiem.


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Wystąpienie działań niepożądanych można zmniejszyć przez zastosowanie najmniejszej dawki w najkrótszym czasie koniecznym do złagodzenia objawów. U dziecka może wystąpić jedno ze znanych działań niepożądanych leków z grupy NLPZ. Jeśli wystąpią działania niepożądane lub w przypadku wątpliwości, należy przerwać podawanie leku i skonsultować się z lekarzem najszybciej jak to możliwe.Osoby w podeszłym wieku stosujące ten lek należą do grupy o zwiększonym ryzyku wystąpienia problemów związanych z działaniami niepożądanymi.

NALEŻY PRZERWAĆ STOSOWANIE leku i natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli wystąpią:

• objawy krwawienia jelitowego, takie jak: silny ból brzucha,czarne smoliste stolce, wymiotowanie krwią lub ciemnymi cząstkami,które wyglądają jak fusy od kawy.

• objawy rzadkich, ale poważnych reakcji alergicznych, takich jaknasilenie astmy, niewyjaśnione świszczenie lub duszność, obrzęktwarzy, języka lub gardła, trudności z oddychaniem, kołatanie serca,spadek ciśnienia krwi prowadzący do wstrząsu; objawy te mogąwystąpić nawet po pierwszym zastosowaniu leku.

• ciężkie reakcje skórne, takie jak: wysypka skórna obejmująca całe ciało, złuszczenie, powstawanie pęcherzy i odpadanie płatów skóry.

Jeśli wystąpi lub nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy przerwać stosowanie leku i zwrócić się do lekarza.

Występujące często (u 1 do 10 na 100 pacjentów):• zgaga, ból brzucha, nudności i niestrawność, wymioty,wzdęcia z oddawaniem gazów, biegunka, zaparcia.

Występujące niezbyt często (u 1 do 10 na 1 000 pacjentów):• zapalenie żołądka, jelita grubego i nasilenie choroby Leśniowskiego-Crohna,ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie,drażliwość, zmęczenie, zaburzenia widzenia, wrzody żołądka,które mogą krwawić lub pękać, owrzodzenie jamy ustnej i (lub) obrzęki podrażnienie skóry, reakcje nadwrażliwości z wysypką i świądem,ataki astmy (z możliwym spadkiem ciśnienia krwi).

Występujące rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów):• szumy uszne (dzwonienie w uszach).

Występujące bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów):• zapalenie przełyku lub trzustki, niedrożność jelit;• ciężkie reakcje skórne w tym wysypka z zaczerwienieniem i pęcherze,które mogą łuszczyć się i którym towarzyszy gorączka, dreszcze i bóle mięśni, złe samopoczucie, zespół Stevensa-Johnsona.W wyjątkowych przypadkach wystąpiły ciężkie zakażenia skóry w trakcie ospy (ospa wietrzna);• zmniejszone oddawanie moczu niż zwykle oraz obrzęk (możliwa ostra niewydolność nerek lub stan zapalny mogące objawiać się również zmętnieniem moczu, krwią w moczu, bólem pleców, obrzękiem nóg lub ogólnym złym samopoczuciem);• problemy dotyczące wytwarzania krwinek (pierwsze objawy to gorączka, ból gardła, powierzchowne owrzodzenie jamy ustnej,objawy grypopodobne, silne wyczerpanie, krwawienia z nosa i skóry,niewyjaśnione lub nietypowe siniaki);• reakcje psychotyczne, depresja;• pogorszenie stanu zapalnego z powodu zakażenia;• obrzęk, wysokie ciśnienie krwi, kołatanie serca, niewydolność serca,zawał serca;• zaburzenia czynności wątroby lub zapalenie wątroby mogące objawiać się zażółceniem skóry i oczu lub jasnym stolcem i ciemnym moczem; • podczas stosowania ibuprofenu obserwowano objawy aseptycznego zapalenia opon mózgowych wraz ze sztywnością karku, bóle głowy,złe samopoczucie, gorączkę lub zaburzeniami świadomości.Pacjenci z istniejącymi chorobami autoimmunologicznymi (SLE, mieszana choroba tkanki łącznej) są bardziej narażeni na wystąpienie działań niepożądanych. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, w przypadku ich wystąpienia.Przyjmowanie ibuprofenu może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawału serca) lub udaru.


Skład

- Substancją czynną leku jest ibuprofen.

- Pozostałe składniki to: sodu benzoesan (E 211), kwas cytrynowy bezwodny, sodu cytrynian, sacharyna sodowa, sodu chlorek, hypromeloza 15 cP, guma ksantan, maltitol ciekły, glicerol, aromat truskawkowy (zawiera substancje identyczne z naturalnymi aromatami, naturalne aromaty, maltodekstrynę, cytrynian trietylu,glikol propylenowy i alkohol benzylowy), woda oczyszczona.


Producent

Famar Nederland B.V.Industrieweg 15531 AD Bladel, Holandia

Dystrybutor

US Pharmacia Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40, 50-507 Wrocław

Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Kategorie produktu