Żele i maści na opuchnięte nogi w ciąży

  (3)

Spuchnięte, ciężkie i obolałe nogi to problem nawet 75% kobiet spodziewających się dziecka. Mimo że jest to zjawisko zupełnie normalne, warto zaopatrzyć się w przynoszące ulgę produkty lecznicze dedykowane przyszłym mamom, np. maść na opuchnięte nogi w ciąży lub żel chłodzący do nóg w ciąży.

Sortuj według
      Pielęgnacja nóg

      Pielęgnacja nóg

      Dlaczego nogi w ciąży puchną?

      Puchnięcie nóg jest charakterystyczne dla drugiej połowy ciąży (końca drugiego  i całego trzeciego trymestru). Obrzęk powoduje zatrzymana w organizmie woda, która kumuluje się w nogach, dłoniach, stopach, a czasem również na twarzy. Powiększający się brzuch i macica uciskają żyły odpowiedzialne za transport krwi z nóg do serca, co ogranicza jej swobodny odpływ. Przeciwdziałają temu kosmetyki (takie jak żel chłodzący do nóg w ciąży), które zwiększają przepływ krwi i limfy.

      Co na opuchnięte nogi w ciąży?

      Aby poradzić sobie z problemem obrzęku nóg, możesz sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki dla kobiet w ciąży, wśród których znajdziesz żel na opuchnięte nogi w ciąży. Składniki aktywne zawarte w takich produktach przynoszą ulgę obolałym kończynom oraz zapobiegają pękaniu naczyń włosowatych i ponownemu powstawaniu obrzęków.

      Żel chłodzący do nóg w ciąży i inne maści na opuchnięte nogi w ciąży

      Receptury preparatów takich jak maść na opuchnięte nogi w ciąży opierają się na naturalnych substancjach aktywnych bezpiecznych dla zdrowia mamy i dziecka. Znajdziesz w nich m.in.:

      • kwas hialuronowy — nawilża skórę i poprawia jej kondycję,
      • ekstrakt z kwiatów czarnego bzu — ma właściwości drenujące,
      • ekstrakt z kasztanowca lub arniki — zmniejsza obrzęki i przyspiesza wchłanianie się krwiaków.

      Żel chłodzący do nóg w ciąży najczęściej zawiera mentol, olejek eukaliptusowy albo miętowy. W jego działaniu nie chodzi o obniżanie temperatury ciała, ale o chwilowe uczucie chłodu przez pobudzenie receptorów zimna na skórze. Taki kosmetyk wmasuj okrężnymi od stóp do ud, co pobudzi przepływ krwi i zmniejszy uczucie ciężkości. Preparaty na spuchnięte nogi warto stosować również profilaktycznie, 3-4 razy w ciągu dnia.

      Inne sposoby na obrzęki nóg w ciąży

      Żel na opuchnięte nogi w ciąży jest oczywiście dobrym i skutecznym sposobem na obrzęki. Jednak warto pamiętać również o innych metodach, które przyniosły ulgę wielu przyszłym mamom.

      1. Ogranicz ilość spożywanej soli. Zamiast niej możesz przyprawiać dania aromatycznymi ziołami.
      2. Wypijaj co najmniej 2 litry płynów (wody, ziołowych naparów, herbat owocowych).
      3. Zrezygnuj ze szpilek i butów na wysokim obcasie. Noś za to wygodne obuwie z szerokimi noskami na 2-3 centymetrowym słupku.
      4. Jeśli musisz stać, maszeruj w miejscu albo przenoś ciężar ciała z palców na pięty.
      5. Staraj się jak najczęściej odpoczywać, przysiadając choćby na chwilę, aby dać wytchnienie stopom.
      6. Gdy długo siedzisz, zataczaj stopami kółka, poruszaj palcami albo machaj nogami. Możesz też skorzystać z podnóżka. Nie zakładaj nogi na nogę, ponieważ bardzo utrudnia to krążenie krwi.
      7. Zrób sobie chłodną kąpiel lub okład na nogi: zmocz ściereczkę w zimnej wodzie i zawiń ją na nogach i stopach. Po 15 minutach nałóż maść na opuchnięte nogi w ciąży i połóż się z wysoko opartymi nogami.
      8. Stosuj dostępne bez recepty suplementy poprawiające napięcie żył.
      9. Nie noś obcisłych ubrań, spodni o wąskich nogawkach, pasków ani skarpet. Możesz kupić rajstopy przeznaczone dla kobiet w ciąży, które ograniczają gromadzenie się płynów w okolicy kostek.
      10. Zrób sobie masaż stóp. Jeśli brzuszek już Ci to uniemożliwia, poproś o pomoc partnera.
      11. Wykonuj proste ćwiczenia takie jak kręcenie stopami albo zginanie i prostowanie nóg.