Arnika na cerę naczynkową i siniaki! Sprawdź jej właściwości!

11. 6. 2020 · Aleksandra Anna Wolska · 5 minut czytania
  • tajemnicze właściwości

Arnika w kosmetyce pełni wiele funkcji. Składniki aktywne arniki pomagają w walce z obrzękami i siniakami. Wszystko dzięki helenalinę, która blokuje rozwijanie się stanu zapalnego na poziomie komórkowym. Arnikę znajdziesz m.in. w kosmetykach do skóry naczynkowej, trądzikowej i kremach pod oczy. Sprawdź właściwości arnica montana.

Arnika − czym jest?

Arnika górska to piękny żółty kwiat, który możesz spotkać na szlakach górskich w Polsce (w Karpatach i Sudetach). Istnieje ponad 30 różnych odmian tego kwiatu, jednak w Polsce występuje tylko 1. Jest pod ścisłą ochroną, bo zagraża jej wyginięcie. Dlatego też arnika stosowana w kosmetyce i medycynie pochodzi ze sztucznych upraw.

Roślina tak, zarówno kwiaty, jak i kłącza, wykorzystywane są w ziołolecznictwie od wieków. Wszystko dzięki właściwością łagodzącym i likwidującym obrzęki. Ale nie tylko! Jak jeszcze arnika wpływa na Twoje ciało?

Arnika w górach

Arnika − właściwości

Arnika górska (dokładnie Arnica Montana) ma w swoim składzie:

  • flawonoidy
  • karotenoidy
  • irydoidy
  • aminy
  • garbniki
  • triterpeny
  • fitosterole
  • laktony seskwiterpenowe

Taki zespół składników odżywczych jest dość uniwersalny i ma bardzo szerokie spektrum działania. Dlatego roślina ta wykorzystywana jest zarówno w kosmetyce, jak i medycynie naturalnej. Stosuje się ją zewnętrznie, na skórę i w odpowiednio przygotowanych środkach, wewnętrznie.

Arnika przede wszystkim dobrze wpływa na pobudzenie krążenia krwi. To właśnie dlatego często znajduje się w maściach i kremach stosowanych na siniaki czy obrzęki. Dzięki niej krew cyrkuluje szybciej, a krwiaki, które powstają przy stłuczeniach szybciej się rozchodzą. Bardzo ważna substancją czynną, która występuje w arnice jest helenalina. Substancja ta działając w komórkach pomaga w walce ze stanem zapalnym, który powstaje podczas urazu. To właśnie powoduje bardzo szybkie, niemal naoczne działanie arniki na stłuczenia i obrzęki. Żele z arniką popularne są bardzo wśród sportowców i miłośników ekstremalnych rozrywek, które mogą zakończyć się urazem. Jeżeli w te wakacje wybierasz się w góry warto zabrać ze sobą maść z arniką, np. Gorvita. W przypadku „leczenia” siniaków i stłuczeń arnika bardzo często pojawia się w towarzystwie łagodzącego nagietka i kasztanowca. Więcej o tych składnikach kosmetyków przeczytasz w artykułach: Olejek nagietkowy − kosmetyczne ukojenie!, a także Kasztanowiec − naturalny sposób na naczynka!

Arnica montana

Roślina ta sprawdza się także w leczeniu owrzodzeń i czyraków. Wykorzystywana jest także przy leczeniu oparzeń 1. i 2. stopnia.

Arnika stosowana jest także w medycynie. Ma zdolność pobudzania do pracy układu nerwowego. Dodatkowo wykazano, że roślina ta może obniżać ciśnienie tętnicze krwi i dobrze działa na naczynia wieńcowe − wszystko dzięki pobudzaniu krążenia. Arnika dobrze wpływa na łagodzenie objawów choroby hemoroidalnej, czy żylaków umiejscowionych w innych częściach ciała.

Ze względu na właściwości łagodzące stosuje się ją w stanach zapalnych jamy ustnej. Dentysta może polecić Ci płukankę do ust z arniką i kompozycją innych łagodzących ziół. Ta żółta roślina ma także właściwości przeciwgrzybiczne i antyseptyczne (działa przeciwbakteryjnie).

Arnika w kosmetyce − jak działa?

Arnika uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne − dlatego zainteresował się nią także przemysł kosmetyczny. Znajdziesz ją w kremach, żelach czy maściach, choć można przyrządzić z niej także napar i stosować w okładach jako kosmetyk naturalny. Jeżeli czytasz składy kosmetyków (a to się chwali!) szukaj w opisie INCI nazw: Arnica Montana, Arnica Montana Flower Extract, Arnica Chamissonis Flower Extract czy Arnica Montana Extract.

Roślina ta znajduje się w składzie kosmetyków do pielęgnacji cery naczynkowej. Kremy z arniką wzmacniają naczynka, przez co czerwone pajączki na twarzy są mniej widoczne. Takie właśnie działanie przypisuje się kremowi FlosLek Arnica. Krem ten ma bardzo prosty skład − to jedynie wyciąg z arniki i łagodzący i nawilżający pantenol. Więcej o D-pantenolu przeczytać możesz w artykule: D-pantenol: tajemnica nawilżenia skóry.

Arnika na skórę naczynkową

To, że arnika dobrze działa na obrzęki i sińce, zostało wykorzystane także w kompozycji kremów pod oczy. Arnikowy krem pod oczy FlosLek Arnica likwiduje obrzęki (tzw. worki) pod oczami i redukuje sińce. Dzięki niemu Twoja twarz będzie wyglądała na bardziej wypoczętą i świeżą. Dla przyspieszenia efektu lub przy dużym problemie z sińcami pod oczami możesz wykorzystać żel arnikowy forte FlosLek. Ma on także działanie przeciwzmarszczkowe − napina skórę i przywraca jej blask.

Arnika górska − trądzik różowaty jej nie straszny!

Arnika znalazła także swoje zastosowanie w preparatach na trądzik, w szczególności trądzik różowaty. Cera z tą przypadłością jest niezwykle delikatna i wrażliwa na wiele substancji pielęgnacyjnych. Arnika działa tu łagodząco. Trądzik różowaty łączy w sobie problem teleagiektacji (poszerzonych i delikatnych naczyń krwionośnych) z trądzikowymi wykwitami. Z jednej strony substancja ta uszczelnia naczynia, z drugiej wycisza stany zapalne i działa antyseptycznie. Dlatego preparaty z arniką można wykorzystywać w pielęgnacji skóry trądzikowej.

 

Uwaga!

Arnika może jednak uczulać! Przed nałożeniem preparatu z arniką lub wykonania okładu z naparu zrób próbę uczuleniową. Na bardzo niewielki obszar skóry połóż preparat z arniką. Odczekaj 24 godziny i sprawdź, czy w tym miejscu pojawiły się jakieś uczuleniowe zmiany. Zwracaj także uwagę na dawkowanie arniki! W nadmiarze może ona wywoływać niepożądane reakcje.

Więcej artykułów na ten temat