Oseltamiwir, Oseltamivirum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (10)

Oseltamiwir to lek przeciwwirusowy stosowany głównie w leczeniu i profilaktyce grypy typu A i B. Działa poprzez hamowanie enzymu neuraminidazy wirusa grypy, co zakłóca jego zdolność do rozprzestrzeniania się w organizmie pacjenta.  Jak każdy lek, oseltamiwir może mieć skutki uboczne i interakcje z innymi lekami, dlatego zawsze należy konsultować się z lekarzem przed jego stosowaniem.

Sortuj według
    Oseltamiwir

    Oseltamiwir

    Wskazania do stosowania oseltamiwiru

    • Oseltamiwir jest lekiem przeciwwirusowym stosowanym w leczeniu grypy typu A i B. Może być podawany noworodkom, dzieciom i dorosłym. Najlepsze efekty przynosi, gdy rozpocznie się leczenie w ciągu dwóch dni od pojawienia się pierwszych objawów. 
    • Preparat może być używany jako środek zapobiegawczy u niemowląt poniżej 1. roku po kontakcie z wirusem oraz podczas pandemii grypy. Dzieci powyżej 1. roku i dorośli mogą go przyjmować po kontakcie z osobą zarażoną grypą A lub B. Decyzja o profilaktyce powinna uwzględniać specyfikę populacji, stopień zakażenia i zjadliwość wirusa w danym regionie.

    Mechanizm działania oseltamiwiru

    Oseltamiwir jest stosowany w postaci soli fosforanowej. W ciele przekształca się w aktywny składnik - karboksylan oseltamiwiru. Blokuje on działanie enzymów neuraminidazowych wirusa grypy, które znajdują się na powierzchni wirusa i umożliwiają mu infekowanie zdrowych komórek oraz rozprzestrzenianie się w organizmie.

    W badaniach laboratoryjnych karboksylan oseltamiwiru zatrzymuje działanie neuraminidazy obu typów wirusa grypy - A i B. W badaniach na zwierzętach oseltamiwir ogranicza rozmnażanie się wirusa i jego zdolność do wywoływania choroby.

    Dawkowanie oseltamiwiru

    Oseltamiwir podaje się doustnie w kapsułkach. Dla pacjentów do 1. roku życia, jeśli połykanie jest trudne, farmaceuta przygotuje zawiesinę według instrukcji załączonej do ulotki.

    Leczenie:

    Dorośli i dzieci powyżej 13 lat (ponad 40 kg): 150 mg dziennie przez 5 dni.

    Dzieci:

    • 10-15 kg: 60 mg dziennie przez 5 dni.
    • 16-23 kg: 90 mg dziennie przez 5 dni.
    • 24-40 kg: 120 mg dziennie przez 5 dni.

    Profilaktyka:

    Dorośli i dzieci powyżej 13 lat (ponad 40 kg): 75 mg dziennie przez 10 dni.

    Dzieci:

    • 10-15 kg: 30 mg dziennie przez 10 dni.
    • 16-23 kg: 45 mg dziennie przez 10 dni.
    • 24-40 kg: 60 mg dziennie przez 10 dni.

    Profilaktyka w czasie epidemii: 75 mg dziennie przez 6 tygodni.

    Przeciwwskazania do stosowania oseltamiwiru

    Nie należy stosować leku w przypadku uczulenia na jego składnik aktywny.

    Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu oseltamiwiru

    Skutki uboczne

    Bardzo częste: nudności bóle głowy.

    Częste: zawroty głowy, kaszel, zapalenie ucha środkowego, zmęczenie, Opryszczka, bezsenność, wyciek wodnisty z nosa, ból gardła, katar, gorączka, ból ucha, zapalenie nosogardzieli, wymioty, Infekcja górnych dróg oddechowych, Ból kończyn, zapalenie zatok, zapalenie spojówek, zapalenie oskrzeli.

    Niezbyt częste: drgawki, pokrzywka, reakcje nadwrażliwości, wyprysk, wysypka, zapalenie skóry, podwyższona aktywność enzymów wątrobowych, zmieniony poziom świadomości, zaburzenie rytmu serca.

    Rzadkie: koszmary senne, małopłytkowość, niepokój, obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktyczne, rumień wielopostaciowy, splątanie, zespół Stevensa-Johnsona, halucynacje, krwotoczne zapalenie , jelita grubego, niewydolność wątroby, krwawienia z przewodu pokarmowego, majaczenie, urojenia, zaburzenia wzroku, zapalenie wątroby, wzburzenie, nieprawidłowe zachowanie, samookaleczenia, toksyczna nekroliza naskórka.

    Wpływ na ciążę

    Wirus grypy może prowadzić do wad rozwojowych płodu, w tym wad serca, u ciężarnych. Oseltamiwir może być stosowany w ciąży po dokładnej analizie korzyści i ryzyka związanego z obecnością wirusa grypy. Badania wskazują na brak negatywnego wpływu oseltamiwiru na płód. Jednak jedno badanie sugeruje większe ryzyko wad serca u noworodków, jeśli matki przyjmowały oseltamiwir. Wyniki tego badania nie są jednoznaczne z powodu małej próby badawczej.

    Wpływ na laktację

    Oseltamiwir i jego metabolit przenikają do mleka matki, jednak jest ono niskie. W związku z tym oseltamiwir może być stosowany przez kobiety karmiące.

    Interakcje z lekami

    Przy jednoczesnym stosowaniu oseltamiwiru z pewnymi lekami, należy zachować ostrożność:

    • Fenylobutazon (NLPZ) i metotreksat: Mogą wpływać na jego wydalanie,
    • Klopidogrel: Oseltamiwir może osłabiać jego działanie przeciwzakrzepowe,
    • Sotalol: Równoczesne przyjmowanie  obu leków może zwiększyć ryzyko arytmii serca.

    Inne środki ostrożności

    • Oseltamiwir działa tylko na wirusy grypy A i B. Najlepsze efekty daje, jeśli jest przyjmowany w ciągu 48 godzin od pojawienia się pierwszych objawów.
    • Oseltamiwir nie zastępuje szczepienia przeciw grypie. Jego działanie profilaktyczne trwa tylko podczas przyjmowania leku. Należy go stosować tylko w rejonach z aktywnym wirusem grypy lub po kontakcie z chorym.
    • Zdarzały się przypadki reakcji neuropsychiatrycznych u osób przyjmujących ten lek. 
    • U osób z niewydolnością nerek dawkę oseltamiwiru trzeba odpowiednio dostosować.
    • Nie ma zaleceń dotyczących dawkowania oseltamiwiru dla wcześniaków, czyli dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży.

    Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.