Panacit Extra Dr.Max, lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, 30 tabletek

Marka: DR.MAX
8,99
Tymczasowo niedostępne
Darmowa dostawa od 200,00 zł

O produkcie

100010037

Panacit Extra zawiera połączenie dwóch substancji czynnych: paracetamolu i kofeiny, które skutecznie zwalczają ból i gorączkę.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat
1 - 2 tabletki do 4 razy na dobę w zależności od potrzeb, nie częściej niż co 4 godziny. Pojedyncza tabletka jest odpowiednia dla pacjentów o masie ciała 34 do 60 kg; dwie tabletki mogą stosować pacjenci o masie ciała powyżej 60 kg. Maksymalna pojedyncza dawka to dwie tabletki. Nie należy stosować więcej niż 8 tabletek w ciągu 24 godzin.

Stosowanie u dzieci i młodzieży (w wieku 12 - 15 lat)
1 tabletka 3 razy na dobę w zależności od potrzeb, nie częściej niż co 6 godzin. Maksymalna pojedyncza dawka to jedna tabletka. Nie należy przyjmować więcej niż 3 tabletki w ciągu 24 godzin.


Dystrybutor

Dr.Max sp. z o.o.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego mogą one wystąpić.

Należy przerwać stosowanie leku Panacit Extra i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią reakcje alergiczne, takie jak wysypka skórna, pokrzywka, świąd, pocenie się, czasem z obrzękiem ust lub twarzy oraz duszność. Reakcje te występują rzadko (mogą wystąpić u 1 do 10 na 10 000 osób).

Działania niepożądane paracetamolu
Rzadko (mogą wystąpić u 1 do 10 na 10 000 osób)
- zmiany w morfologii krwi,
- niedokrwistość hemolityczna (nieprawidłowy przedwczesny rozpad krwinek czerwonych),
- obrzęk,
 zaburzenia widzenia,
- ból brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- biegunka,
- krwawienie,
- ból głowy,
- depresja,
- dezorientacja,
- omamy,
- drżenie,
 reakcje alergiczne,
- zaburzenia czynności wątroby,
- niewydolność wątroby,
- martwica wątroby,
- żółtaczka,
- świąd,
- wysypka,
- pocenie się,
- plamica,
- obrzęk głębszych warstw skóry spowodowany nagromadzeniem płynu (obrzęk naczynioruchowy),
- pokrzywka,
- zespół Stevensa-Johnsona (rzadka, ale ciężka reakcja na lek, która objawia się powstawaniem na skórze pękających pęcherzy),
- toksyczna martwica rozpływna naskórka,
- ostra uogólniona osutka krostkowa,
- zawroty głowy,
- gorączka,
- uspokojenie polekowe,
- skurcz oskrzeli u pacjentów wrażliwych na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Działania niepożądane kofeiny
Częstość nieznana (nie może zostać określona na podstawie dostępnych informacji)
- nerwowość,
- zawroty głowy.
Jeśli lek jest połączony z kofeiną w pożywieniu, zwiększa się częstość występowania działań niepożądanych spowodowanych kofeiną, takich jak bezsenność, niepokój, lęk, drażliwość, ból głowy, podrażnienie przewodu pokarmowego (nudności) i kołatanie serca.


Działanie

Paracetamol działa przeciwbólowo i zmniejsza podwyższoną temperaturę ciała. Kofeina nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu, redukuje zmęczenie, w niewielkim stopniu wspomaga oddychanie i krążenie krwi w stanie gorączkowym.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Nie należy przyjmować Panacit Extra, jeśli pacjent przyjmuje inne leki zawierające paracetamol. Jeśli pacjent nie jest pewien, czy lek zawiera paracetamol, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przyjmowanie większych niż zalecane dawek leku, może prowadzić do zwiększenia ryzyka powstania ciężkiej niewydolności wątroby.

Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku Panacit Extra:
- jeśli pacjent ma małą liczbę krwinek czerwonych (niedokrwistość hemolityczna),
- jeśli u pacjenta brak enzymu o nazwie dehydrogenaza glukozo-6-fosforanowa (dziedziczne schorzenie, powodujące zmiany w morfologii krwi),
- jeśli u pacjenta zdiagnozowano chorobę wątroby lub nerek (w tym alkoholowa choroba wątroby),
- jeśli pacjent ma problem związany z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Długoterminowe spożywanie nadmiernych ilości alkoholu znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia toksycznej niewydolności wątroby przez paracetamol, ryzyko to jest najwyższe u pacjentów, którzy mają za sobą abstynencję krótkoterminową (12 godzin).

Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli:
- pacjent ma ciężką infekcję, ponieważ może to prowadzić do zwiększonego ryzyka powstania kwasicy metabolicznej.
Objawy kwasicy metabolicznej to:
 a) pogłębiony, szybki oddech i trudności w oddychaniu,
 b) nudności, wymioty,
 c) utrata apetytu.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi takie połączenie objawów.


Producent

 

Przeciwwskazania

Nie stosować Panacit Extra:
- jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub kofeinę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby, ostre zapalenie wątroby (zapalenie wątroby),
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niedokrwistość hemolityczna (nieprawidłowy przedwczesny rozpad krwinek czerwonych).


Skład

Substancjami czynnymi leku są paracetamol 500 mg i kofeina 65 mg w jednej tabletce.
Pozostałe składniki to: skrobia żelowana kukurydziana, powidon K 25, kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Panacit Extra należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje jakiekolwiek leki, w szczególności:
- metoklopramid, domperidon lub propantelinę (stosowane w nudnościach, wymiotach, wrzodach żołądka),
 cholestyraminę (w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi),
- warfarynę lub inne leki rozrzedzające krew,
- leki stosowane w leczeniu padaczki (glutetymid, fenobarbital, fenytoina, karbamazepina lub lamotrygina),
- niektóre antybiotyki lub leki na gruźlicę (chloramfenikol, ryfampicyna, izoniazyd),
- zydowudynę (leczenie HIV i AIDS),
 kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (salicylamid),
- leki stosowane w depresji (inhibitory monoaminooksydazy, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, takie jak amitryptylina, nortryptylina, dozulepina, imipramina, klomipramina),
- leki stosowane w leczeniu chorób psychicznych, takich jak schizofrenia (klozapina),
- leki stosowane w celu uspokojenia, znieczulenia (barbiturany),
- leki stosowane w leczeniu dny moczanowej (probenecyd),
- leki i suplementy zawierające dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum - na depresję, problemy ze snem),
- inne leki, które mogą mieć toksyczny wpływ na wątrobę.


Stosowanie leku u dzieci

Nie podawać Panacit Extra dzieciom w wieku poniżej 12 lat.

Wskazania

Panacit Extra wskazany jest do łagodzenia łagodnego do umiarkowanego bólu, takiego jak ból głowy, migrena, bólu pleców, bólu zębów oraz bólu miesiączkowego. Panacit Extra łagodzi także nieprzyjemne objawy grypy i przeziębienia, takie jak ból mięśni lub stawów czy ból gardła oraz obniża gorączkę.
Po konsultacji z lekarzem, Panacit Extra może być stosowany w chorobach reumatycznych, takich jak zapalenie stawów (choroba zwyrodnieniowa stawów) i nerwobólach (ból zlokalizowany we włóknach nerwowych).

Dokładamy starań, aby opisy i zdjęcia produktów były aktualne i zgodne z wiedzą medyczną. Mimo wszystko prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.