Tabletki na ból głowy, leki na migrenę

  (153)

Sortuj według
Ból głowy i migrena

Ból głowy i migrena

Migrena jest chorobą neurologiczną, objawiającą się m.in. silnym, uporczywym i trudnym do opanowania bólem głowy. Przypadłości tej nie da się wyleczyć. Można jednak łagodzić najbardziej uciążliwe symptomy oraz zapobiegać jej nagłym atakom, stosując leki na migrenę (na receptę lub bez).



Komu są potrzebne leki na migrenę?

Jedna z najnowszych teorii głoszona przez amerykańskich naukowców podaje, że migrena jest formą samoczynnego naprawiania ludzkiego mózgu. Mimo to osoby cierpiące na migrenowe bóle głowy poszukują bezpiecznych, skutecznych leków na migrenę — a stanowią oni całkiem spory odsetek ludzkiej populacji.

Z problemem tym zmaga się aż 6% mężczyzn i 15-18% kobiet. Częstotliwość zachorowań wzrasta w okolicy 40. roku życia. Można zatem wyciągnąć wniosek, że migrena dopada przede wszystkim osoby aktywne zawodowo, które spędzają w pracy dużą część dnia i są narażone na stres i przemęczenie. Czasem jednak migreny pojawiają się również u dzieci i osób starszych.

Wielu ludzi zmagających się z migrenami nie zgłasza się z tym problemem do lekarza. Zamiast tego szukają oni tabletek na ból głowy bez recepty.



Czy każdy ból głowy jest migreną?

Nie. Chociaż wiele osób używa terminów „ból głowy” i „migrena” zamiennie, nie oznaczają one tego samego. Istnieje wiele rodzajów bólu głowy (na przykład napięciowy czy klasterowy ból głowy). Zazwyczaj są one objawem różnych chorób czy skutkiem urazów i stanów zapalnych w obrębie głowy, oczu, uszu i zatok.

Tak naprawdę migrena to oddzielna jednostka chorobowa, która ma bardzo charakterystyczne objawy — jednym z nich jest właśnie ból głowy.



Charakterystyczne objawy migreny — kiedy sięgasz po tabletki na migrenę

Najbardziej charakterystycznym objawem migreny jest silny, pulsujący ból głowy (na wysokości skroni). Najczęściej pojawia się po jednej stronie i promieniuje od okolicy z tyłu oka, poprzez boczną część głowy aż do potylicy. Migrenie często towarzyszą również nudności oraz wymioty, a także światłowstręt, czyli negatywna reakcja organizmu na światło.

Ataki migreny rozwijają się zazwyczaj szybko i w krótkim czasie, a ból o największym nasileniu występuje w pierwszych 2 godzinach. Fachowe leczenie pozwala skutecznie zminimalizować czas trwania ataku. Zazwyczaj atak trwa od 4 do 72 godzin. Jeśli zaś obawy utrzymują się dłużej, mówimy o stanie migrenowym.

Migrena może występować też w postaci przewlekłej – objawem tej formy choroby jest trwanie bólu nawet przez okres powyżej 15 dni w miesiącu w ciągu trzech miesięcy z rzędu.

Jeśli chodzi o częstotliwość ataków, nie ma na to żadnej reguły. Mogą one dopaść chorego kilka razy w ciągu całego życia albo pojawiać się często, lecz nieregularnie. Występują również sytuacje, gdy migrena atakuje cyklicznie — jej rodzajem jest tzw. migrena miesiączkowa. Atak migrenowego bólu głowy ściśle wiąże się z cyklem hormonalnym u kobiety i zazwyczaj wypada kilka dni przed początkiem krwawienia lub w jego połowie.



Czym jest aura migrenowa?

W przypadku migreny ocznej (dość rzadkiej odmiany tej choroby) występuje epizod zwany „aurą migrenową”. Pojawiają się wówczas mroczki przed oczami (czyli zaburzenia widzenia opisywane jako pojawiające się plamy), zawroty głowy, ból karku czy rozdrażnienie. Może wystąpić także drętwienie twarzy i kończyn, a nawet zaburzenia mowy.

Takie objawy zazwyczaj trwają kilka-kilkanaście minut, a najczęściej ustępują po upływie ok. godziny, jednak w wyjątkowych przypadkach może się to ciągnąć nawet dobę. Objawy w postaci aury migrenowej są odwracalne i znikają na krótko przed pojawieniem się bólu głowy, bądź w jego początkowej fazie.



Skąd wiadomo, że już czas na tabletkę na migrenę?

Naukowcom udało się ustalić zespół symptomów, które mogą świadczyć o zbliżającym się ataku migrenowego bólu głowy. Zidentyfikowali oni również pewne czynniki ryzyka.



Jakie symptomy zwiastują zbliżający się atak migreny?

Jeżeli chorujesz na migrenę z aurą, to właśnie pojawienie się charakterystycznych symptomów neurologicznych zwiastuje atak bólu. Jednak dotyczy to około 25% przypadków zachorowań — większość chorych zmaga się z migreną bez aury. Nie znaczy to, że zbliżającego się napadu bólu zupełnie nie da się przewidzieć.

U takich osób kilka dni lub godzin wcześniej występuje okres zapowiadający. Chorzy odczuwają gwałtowny spadek lub huśtawki nastroju, zaburzenia apetytu i drażliwość. Pojawia się również zauważalna nadwrażliwość na różne bodźce. A gdy migrenowy ból głowy już ustąpi, choroba przechodzi w okres ponapadowy. Pojawia się uczucie zmęczenia, osłabienia i ogólnego dyskomfortu.



Jakie są czynniki ryzyka?

Chociaż migrena może wystąpić samoistnie, chorzy zauważyli, że istnieją pewne czynniki ryzyka. Najczęstsze z nich to:

  • stres,
  • przemęczenie,
  • problemy ze snem,
  • pewne produkty spożywcze (np. alkohol, kofeina, czerwone mięso, sery, wysoko przetworzona żywność),
  • głodówka,
  • silne bodźce zapachowe,
  • aktywność seksualna,
  • zmiany ciśnienia atmosferycznego.

Dbanie o wysoką jakość codziennego trybu życia może pomóc w zminimalizowaniu ataków migreny. Jednak nie zawsze wystarczy unikać czynników narażających na wystąpienie choroby. Może się okazać, że leczenie migreny będzie skuteczne wyłącznie wtedy, gdy zastosowane zostaną środki przeciwbólowe. Odpowiednio dobrane leki na migrenę mogą skutecznie wyeliminować ból i przywrócić komfort funkcjonowania.



Przyczyny migreny

Jednym z czynników mogących wywoływać migrenę są uwarunkowania genetyczne.

Ostatnio naukowcy donoszą również o tzw. stresie oksydacyjnym jako przyczynie migreny. Jednak do tej pory nie zostało dokładnie i jednoznacznie ustalone, co konkretnie powoduje migrenowe bóle głowy.



Leki i tabletki na ból głowy — co stosować?

Istnieją dwie metody leczenia migreny: leczenie doraźne oraz profilaktyczne.

W przypadku leczenia doraźnego lekarz najczęściej podaje dowolny lek na ból głowy z paracetamolem, kwasem acetylosalicylowym, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne. Środki te mogą być podawane w różnych formach, z zastosowaniem dodatkowych substancji czynnych, w zależności od towarzyszących objawów oraz innych chorób. Jeżeli napad bólu migrenowego jest nagły, należy zażyć preparat przeciwbólowy jak najszybciej.

Leczenie profilaktyczne polega na podawaniu leków codziennie w celu zmniejszenia liczby napadów bólu głowy – takie preparaty nie mają jednak działania przeciwbólowego, a efekt ich działania może być zauważalny dopiero po upływie kilku miesięcy. Różnią się one zastosowaną substancją czynną – w lekach podawanych profilaktycznie obecne są substancje typowe dla leków kardiologicznych bądź przeciwpadaczkowych, jak choćby kwas walproinowy.

Choć istnieją rozmaite środki farmaceutyczne na receptę i bez, leki na ból głowy należy stosować z umiarem oraz wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem – i oczywiście pod kontrolą lekarza. W sytuacji, gdy pojawią się wątpliwości, czy wybrane tabletki na ból głowy są odpowiednie albo gdy tabletki na migrenę bez recepty nie przynoszą oczekiwanych efektów, należy skonsultować się ze specjalistą. Możliwe będzie wówczas dobranie właściwego sposobu leczenia – leki na migrenę na receptę są znacznie skuteczniejsze ze względu na indywidualny dobór przez lekarza do stanu, wieku i kondycji zdrowotnej.

Marki powiązane z kategorią: Ból głowy i migrena