Pectobonisol, płyn doustny, 100 g

Marka: BONIMED
Dostępny
22,25

Klienci kupili również

O produkcie: Pectobonisol, płyn doustny, 100 g

100017593

Opis

Nazwa PECTOBONISOL
Nazwa międzynarodowa -
Dawka -
Postać płyn doustny
Wielkość opakowania 100g
Działanie/właściwości  

Pectobonisol, płyn doustny, 100 g to płyn doustny, zawierający substancje czynne pochodzenia roślinnego: sok z ziela babki lancetowatej, wyciąg z ziela tymianku oraz nalewki z kwiatostanu lipy, korzenia lukrecji i liścia mięty.


Działanie

Jak działa Pectobonisol?

Lek stosowany jest tradycyjnie w przeziębieniu z towarzyszącym kaszlem.

Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.


Wskazania

Produkt przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.


Przeciwwskazania

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Pectobonisol?

Kiedy nie stosować leku Pectobonisol:
Jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne, mentol, tymol lub którykolwiek ze składników tego leku lub inne rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) np. tymianek, miętę, szałwię, bazylię, serdecznik, rozmaryn, melisę, lawendę. Nie stosować u dzieci po przejściu ostrego zwężającego zapalenia krtani/tchawicy.


Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z jego stosowaniem.

Zachować szczególną ostrożność stosując Pectobonisol, ponieważ lek zawiera maksymalnie 50 % obj. etanolu (alkoholu). W dawce 2,5 ml znajduje się 1 g alkoholu, co jest równoważne 25 ml piwa (5 % obj.) lub 10,4 ml wina (12 % obj.). W dawce 1,5 ml znajduje się 0,6 g alkoholu, co odpowiada 15 ml piwa (5 % obj.) bądź 6,25 ml wina (12 % obj.).

Zastosowanie leku jest szkodliwe dla osób z chorobą alkoholową. Zawartość alkoholu należy uwzględnić przed zastosowaniem u dzieci i osób z grup wysokiego ryzyka jak np. pacjentów z chorobami wątroby lub padaczką.

Długotrwałe stosowanie korzenia lukrecji może powodować zmniejszenie stężenia jonów potasowych w surowicy krwi, co może prowokować wystąpienie zaburzeń rytmu pracy serca.


Stosowanie leku u dzieci

Ze względu na zawartość alkoholu nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 7 lat, natomiast u dzieci od 7 do 11 lat produkt może być stosowany po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Przyjmowanie innych leków

Z czym nie łączyć Pectobonisol?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Dotychczas nie stwierdzono interakcji leku Pectobonisol z innymi lekami.


Ciąża

Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Dawkowanie

Jak stosować Pectobonisol?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Podawać doustnie. Przed użyciem wstrząsnąć.

Dorośli i młodzież od 12 lat:
Stosować od 2 do 4 razy dziennie w zależności od nasilenia objawów chorobowych po 2,5 ml leku (do kieliszka wody nalać ok. 1 małej łyżeczki preparatu).

Dzieci w wieku od 7 do 11 lat:
Stosować od 2 do 4 razy dziennie w zależności od nasilenia objawów chorobowych po 1,5 ml leku (do kieliszka wody nalać 1,5 ml leku – odmierzyć za pomocą strzykawki).

Stosowanie u dzieci od 7 do 11 lat skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.


Skutki uboczne

Czy Pectobonisol ma skutki uboczne?

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Dotychczas nie stwierdzono wystąpienia działań niepożądanych przy stosowaniu leku Pectobonisol w zalecanych dawkach. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości na składniki produktu lub zgaga. W takim przypadku należy zaprzestać stosowania leku pectobonisol.


Skład

Skład na 100 g:
- Plantaginis lanceolatae herbae succus (1:1) ekstrahent: etanol 96 % (V/V) (sok z ziela babki lancetowatej- patrz: właściwości babki lancetowatej) 40 mg
- Tiliae inflorescentiae tinctura (1:5) ekstrahent: etanol 70 % (V/V) (nalewka z kwiatostanu lipy) 15 mg
- Glycyrrhizae radicis tinctura (1:5) ekstrahent: etanol 70 % (V/V) (nalewka z korzenia lukrecji) 15 mg
- Menthae piperitae folii tinctura (1:20) ekstrahent: etanol 90 % V/V) (nalewka z liścia mięty) 10 mg
- Thymi herbae extractum fluidum (1:2) ekstrahent: etanol 30 % (V/V) (wyciąg z ziela tymianku) 20 g
Zawartość etanolu w produkcie leczniczym wynosi 40-50 % (V/V).


Producent

Laboratorium Medycyny Naturalnej BONIMED,
ul. Stawowa 23,
34-300 Żywiec, Polska

Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.