Leki wykrztuśne, syropy na kaszel mokry

  (126)

Sortuj według
Kaszel mokry

Kaszel mokry

Kaszel to fizjologiczny mechanizm obronny organizmu. Jego głównym celem jest pozbycie się ciała obcego, płynu lub wydzieliny z oskrzeli. Wyróżnia się dwa typy kaszlu: suchy i mokry. Każdy wymaga zupełnie innego postępowania. Natomiast w przypadku drugiego typu-kaszlu mokrego zastosowanie znajdują leki wykrztuśne. Preparaty te mają za zadanie ułatwić wykrztuszanie wydzieliny. Najczęściej spotykane preparaty to syrop wykrztuśny i tabletki na kaszel mokry.Dlaczego odkrztuszanie wydzieliny w czasie kaszlu jest ważne?

Należy pamiętać, że częstym powodem pojawienia się kaszlu jest czynnik infekcyjny (bakteria lub wirus). Kaszel mokry, inaczej produktywny, występujący podczas choroby jest istotnym mechanizmem obronnym. Nie powinno się go hamować, a wręcz wspierać w odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny, zanim spowoduje zaostrzenie choroby. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się leki mukoaktywne czy wykrztuśne w postaci płynu jak np. syrop na kaszel mokry.Leki wykrztuśne na mokry kaszel – jak działają?

Działanie wszystkich leków mukoaktywnych, wykrztuśnych ma jeden, najważniejszy cel — ułatwić pozbycie się wydzieliny z oskrzeli. Leki te powodują zwiększone wydzielanie śluzu, który jest produkowany przez komórki nabłonkowe znajdujące się w układzie oddechowym. Przekłada się to na „rozluźnienie” zalegającej wydzieliny. Dodatkowo mogą zmniejszać lepkość śluzu. Działanie takie ma jednakowo syrop na kaszel dla dzieci jak i syrop wykrztuśny dla dorosłychRodzaje leków wykrztuśnych

Leki wykrztuśne są podzielone ze względu na mechanizm działania. Syrop wykrztuśny możemy podzielić na:

 • Leki wykrztuśne
 • Leki mukoaktywne: mukolityczne, mukoregulujące i mukokinetyczne.Syrop wykrztuśny – najczęstszy skład, działanie

Leki wykrztuśne

Syrop wykrztuśny może wpływać na produkcję dobrej jakości śluzu o zmniejszonej lepkości. Skutkiem takiego działania jest zwiększenie objętości wydzieliny w drogach oddechowych. Odkrztuszenie staje się prostsze. Syrop wykrztuśny może zawierać takie substancje czynne jak:

 • bromheksynę,
 • ambroksol,
 • saponiny (czyli m.in. bluszcz pospolity),
 • wodorowęglan sodu,
 • olejki eteryczne (np. sosnowy, miętowy czy tymiankowy)

Syrop wykrztuśny może również potrzebować wsparcia w postaci preparatów działających na podstawie mechanizmu osmotycznego. Najpopularniejsze wśród pacjentów są nebulizacje z soli hipertonicznej. Dzięki różnicy stężeń woda spływa w kierunku dróg oddechowych, gdzie spotyka zagęszczoną wydzielinę, rozrzedzając ją.Leki mukolityczne

Syrop wykrztuśny, który może być lekiem mukolitycznym, rozbija strukturę gęstej plwociny, co zmniejszając jej lepkość. Wpływ może być na tyle silny, że śluz zaczyna przypominać żel. Przykładami substancji czynnych z tej grupy są:

 • acetylocysteina,
 • mesna,
 • karbocysteina,
 • dornaza alfa,
 • erdosteina.Leki mukoregulujące

Regulują wydzielanie śluzu. Mają również działanie przeciwzapalne, a w przypadku jednoczesnego stosowania antybiotykoterapii — zwiększają stężenie antybiotyku w miejscu, w którym toczy się infekcja. Do tej grupy zaliczamy leki wydawane na receptę:

 • glikokortykosteroidy,
 • leki antycholinergiczneLeki mukokinetyczne

Syrop na mokry kaszel może mieć też działanie wspierające ruch rzęsek, które aktywnie uczestniczą w pozbywaniu się niechcianej wydzieliny. Zmniejszają też przyczepność śluzu do ścian układu oddechowego. Przykładem takich substancji aktywnych są:

 • surfaktant,
 • ambroksol.

Przydzielenie konkretnych substancji czynnych, znajdujących się w preparatach takich jak syrop wykrztuśny, jest utrudnione. Wiele substancji aktywnych ma wiele różnych cech, które odpowiadają kilku różnym grupom. Ważne jest by syrop na kaszel był przepisany przez lekarza lub dobrany z pomocą farmaceuty, a tym samym odpowiedni i skuteczny.Tabletki na mokry kaszel

Syrop na kaszel mokry może być jednocześnie zastąpiony przez tabletki lub kapsułki. Jest to wygodna forma preparatu wspomagającego leczenie, który możemy zabrać poza dom. Tabletki na kaszel mokry są szczególnie polecane dla osób dorosłych lub starszych dzieci.

Marki powiązane z kategorią: Kaszel mokry