Leki przeciwwymiotne i na nudności

  (11)
Sortuj według
    Nudności i wymioty

    Nudności i wymioty

    Przyczyny nudności

    Wymioty to nagłe zwrócenie treści pokarmowej z żołądka. Natomiast nudności to nieprzyjemne uczucie poprzedzające wymioty. Nudności są zatem swoistym sygnałem ostrzegawczym.

    Przyczyny nudności można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich obejmuje poważne choroby, czasem niezwiązane z układem pokarmowym. Nudności i wymioty mogą występować w chorobach ośrodkowego układu nerwowego, chorobach błędnika, chorobach serca oraz w chorobach narządów jamy brzusznej. Natomiast drugą grupą są tzw. przyczyny oczywiste, do których zaliczane są zatrucia pokarmowe, zatrucia alkoholowe i przejedzenie.

    Nudności występujące u dorosłych i u dzieci oraz następujące w ich wyniku wymioty nie są jednostkami chorobowymi. Są jedynie objawami. Dlatego w przypadku ich występowania niezbędna jest konsultacja lekarska mająca na celu ustalenie przyczyny dolegliwości.

    Przyczyną nudności oraz wymiotów może być choroba lokomocyjna lub choroba morska. Polega ona na nieumiejętności adaptacji błędnika do ruchu pojazdu. Choroba lokomocyjna bardzo często dotyczy dzieci. Może ona ustąpić w późniejszym okresie życia. Niestety, niektóre osoby odczuwają jej skutki przez całe życie.



    Leki przeciwwymiotne – rodzaje

    Znając przyczynę nudności i wymiotów można zająć się łagodzeniem ich skutków. W przypadku stwierdzenia niegroźnego dla zdrowia zatrucia lub po prostu przejedzenia wystarcza odpowiednie nawodnienie organizmu i uzupełnienie elektrolitów. W tym celu należy zapewnić organizmowi niezbędną ilość płynów i suplementów zawierających najważniejsze minerały. Kurację można uzupełnić lekami mającymi działanie łagodzące.

    Gdzie znaleźć leki przeciwwymiotne? Apteka to miejsce, w którym znajdziesz szeroką gamę środków wspomagających Twój organizm w przypadku nudności i wymiotów. Mogą być to środki syntetyczne, ale też naturalne, ziołowe preparaty.

    Leki na wymioty, a także elektrolity, które pomagają w przywróceniu organizmu do równowagi po wymiotach, występują w różnych formach. Są to m.in. tabletki przeciwwymiotne, tabletki musujące, proszek w saszetkach do rozpuszczania w wodzie czy krople doustne.

    Preparaty do rozpuszczania w wodzie są bardzo łatwe w podaniu, nawet u osób, które mogą mieć problem z połykaniem tabletek. Lek przeciwwymiotny dla dzieci często występuje w tej formie rozpuszczalnej w wodzie.

    Poza lekami, w aptece znajdziesz także inne preparaty, które mogą pomóc Ci w walce z przykrymi dolegliwościami. Należą do nich m.in. suplementy diety, posiadające przede wszystkim właściwości nawadniające (elektrolity), a także probiotyki i wyroby dietetyczne na wymioty i nudności. Środki te, podobnie jak suplementy, są sprzedawane bez recepty. Przed ich użyciem warto jednak skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.



    Lek na wymioty − jak działa?

    Jakie są inne sposoby na nudności i wymioty? Bardzo dobre skutki przynosi czasowe ograniczenie ilości spożywanego pokarmu. Przydatne jest również stosowanie technik relaksacyjnych i odprężających. Odpoczynek wspomaga regenerację organizmu i wpływa pozytywnie na łagodzenie dolegliwości.

    Jeżeli chodzi o leki przeciwwymiotne bez recepty, to mogą to być różnego rodzaju napary ziołowe, które osłabiają nudności i chęć wymiotów. Wśród innych preparatów dostępnych bez recepty znajdują się m.in. wspomniane już probiotyki, które pomagają w przywróceniu właściwej flory bakteryjnej.

    Przy wymiotach bardzo ważne jest także uzupełnianie poziomu elektrolitów, aby wzmocnić swój organizm i uzupełnić ich poziom po wymiotach.  Częstą przyczyną wymiotów i nudności jest także choroba morska lub choroba lokomocyjna. W takich przypadkach na wymioty mogą pomóc preparaty zawierające m.in. dimenhydrynat. Leki zawierające tę substancje są zazwyczaj dostępne bez recepty.

    Podobne działanie w lekach, jak dimenhydrynat ma substancja, która znajduje się wyłącznie w lekach na receptę, prometazyna. O podaniu tego typu leku musi zadecydować więc każdorazowo lekarz. Przy zatruciu pokarmowym często stosuje się leki, które usuwają jego przyczynę i pomagają usunąć toksynę z organizmu. Często przydatny jest tutaj węgiel aktywowany, który ma działanie absorpcyjne.

    Marki powiązane z kategorią: Nudności i wymioty