Leki i tabletki na chorobę lokomocyjną

  (18)
Sortuj według
Choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna

Czym jest choroba lokomocyjna?

Choroba lokomocyjna, zwana inaczej kinetozą, to stan, w którym dochodzi do podrażnienia błędnika. Często towarzyszą mu zawroty głowy, mdłości i wymioty. Choroba lokomocyjna może występować przy jeździe samochodem osobowym, autokarem, pociągiem, czy samolotem.

Choroba lokomocyjna dotyczy najczęściej dzieci, choć są również dorośli, którzy doświadczają tego stanu. Do podrażnienia błędnika dochodzi wówczas, gdy dostarczane do mózgu sygnały są ze sobą sprzeczne. W czasie podróży samochodem, oczy widzą poruszające się elementy za oknem podczas, gdy w rzeczywistości siedzisz nieruchomo w wygodnym fotelu. Na statku, Twój błędnik odczuwa kołysanie podczas, gdy oczy widzą nieruchomy horyzont lub inny element, niebędący w ruchu. Takie sytuacje wywołują konflikt i podrażnienie błędnika, co w większości przypadków prowadzi do nudności lub wymiotów.

Do najczęstszych objawów choroby lokomocyjnej należą także:

  • zawroty głowy,
  • bóle głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • zmęczenie,
  • złe samopoczucie i rozbicie,
  • skołowanie,
  • bóle brzucha.

Choć choroba lokomocyjna nie jest groźna sama w sobie, jej symptomy mogą prowadzić do odwodnienia organizmu i wycieńczenia. Może to mieć zwłaszcza miejsce u dzieci. Objawy choroby lokomocyjnej z reguły ustają po zatrzymaniu pojazdu lub wyjściu ze środka komunikacji.



Leki na chorobę lokomocyjną - czy istnieją?

Choroba lokomocyjna nie jest schorzeniem, które wymaga leczenia i zwykle zdarza się, że mija samoistnie w wieku dorosłym. Nie oznacza to jednak, że nie możesz nic zrobić, aby poprawić komfort podróżowania, własny lub swojego dziecka.

Istnieje wiele rodzajów środków na objawy choroby lokomocyjnej. Mogą one występować w postaci preparatów, które przyjmuje się na kilka godzin przed podróżą, a czasem nawet na dzień przed nią. Inną formą preparatów na chorobę lokomocyjną są tabletki do ssania. Tego typu środki mogą także występować w przystępnej dla dzieci formie np. lizaków lub drażetek smakowych, żeby łatwiej było im przyjąć preparat. Są to zazwyczaj środki zwalczające objawy choroby lokomocyjnej, a nie przeciwdziałające samemu zaburzeniu błędnika.

Niwelujące lub znacznie obniżające objawy choroby lokomocyjnej, są leki na chorobę lokomocyjną. Preparaty pomagające przy dolegliwościach związanych z chorobą lokomocyjną to m.in.:

  • pastylki na chorobę lokomocyjną
  • tabletki na chorobę lokomocyjną
  • kapsułki na chorobę lokomocyjną
  • krople na chorobę lokomocyjną
  • drażetki na chorobę lokomocyjną
  • opaska przeciw mdłościom
  • tabletki dla dzieci na chorobę lokomocyjną
  • leki na mdłości

Pamiętaj, żeby przed zażyciem środków na chorobę lokomocyjną zapoznać się dokładnie z ulotką na opakowaniu i przestrzegać przepisanego dawkowania.



Jak działają środki na chorobę lokomocyjną?

Zawroty głowy i wymioty są najczęstszymi objawami, jakie daje choroba lokomocyjna. Leki na chorobę lokomocyjną mają przede wszystkim uśmierzyć te objawy. Środki na objawy choroby lokomocyjnej często zawierają wyciąg z imbiru, który może dobrze wpływać na układ trawienny i niwelować uczucie nudności i niestrawności.

W medycynie niekonwencjonalnej stosuje się także środki na bazie naturalnych wyciągów z roślin, a także działanie akupresury (np. uciskanie ściśle określonych miejsc w celu przezwyciężenia nudności). Takie metody mogą jednak działać jako efekt placebo.

Preparaty na chorobę lokomocyjną mogą występować także w formie bezpiecznych leków homeopatycznych na zawroty głowy i ogólne złe samopoczucie podczas podróży. Dla osób cierpiących na chorobę lokomocyjną najlepszym lekiem jest jednak twardy sen podczas podróży. Tylko wtedy będą oni mogli uniknąć przykrych objawów, jakie daje to zaburzenie organizmu.

Miej na uwadze, że leki przeciwdziałające objawom choroby lokomocyjnej mogą powodować senność i zaburzenia koncentracji. Informacja ta jest szczególnie ważna dla kierowców z objawami choroby lokomocyjnej. Aby upewnić się, że preparaty na chorobę lokomocyjną nie zaszkodzą Tobie lub Twojemu dziecku, warto przed ich przyjęciem skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Marki powiązane z kategorią: Choroba lokomocyjna