Zaparcia, wzdęcia
Wzdęcia i zaparcia w ciąży — dlaczego to taki częsty problem?
Aby zapobiec poronieniu, organizm kobiety ciężarnej produkuje więcej progesteronu, a przez to praca układu trawiennego gwałtownie zwalnia. Pokarm jest trawiony dużo dłużej i zalega w jelitach. Poza tym macica aż 20-krotnie zwiększa swoją masę, uciskając na sąsiednie narządy i zmieniając ich sposób funkcjonowania. Często przyczyną są również leki zlecone przez lekarza:
- suplementy z żelazem,
- leki na zgagę z glinem i wapnem,
- leki przeciwskurczowe,
- preparaty moczopędne,
- tabletki przeciwbólowe.
Jeśli za zaparcia faktycznie odpowiadają przepisane leki, zamiast szybko sięgać po syrop na zaparcia w ciąży, warto porozmawiać z lekarzem. Poza tym pamiętaj, że i tak to ginekolog powinien dobrać dla Ciebie odpowiedni lek na zaparcia w ciąży oraz określić sposób jego dawkowania.
Jak sobie radzić z zaparciami i wzdęciami w ciąży?
Kobieta w ciąży powinna przede wszystkim skupić się na właściwej diecie, ponieważ ciążowe zachcianki nie sprzyjają trawieniu. Jedz więcej błonnika i pij 6-8 szklanek wody dziennie (błonnik bez wody nie napęcznieje i nie spełni swojej roli!). Unikaj ciężkostrawnych i gazopędnych pokarmów. Jeśli nie ma przeciwwskazań, postaraj się też więcej ruszać. Aby poradzić sobie z zaparciami, połącz kilka metod oraz naturalne leki na zaparcia w ciąży.
Syrop na zaparcia w ciąży i inne pomocne leki na wzdęcia i zaparcia w ciąży
Co na zaparcia w ciąży znajdziesz w aptece?
- Syrop na zaparcia w ciąży (źródło błonnika).
- Lek na zaparcia w ciąży z laktulozą.
- Czopki dla ciężarnych.
- Probiotyki.
- Zioła (rumianek, koper włoski, mniszek lekarski).
Jeśli chodzi o zioła, nigdy nie stosuj senesu, kory kruszyny i kłącza rzewienia, bo mogą wywołać skurcze macicy!