Leki na zaparcia i wzdęcia w ciąży

  (5)

Zaparcia w ciąży (często razem ze wzdęciami) towarzyszą ponad połowie przyszłych mam — głównie na początku oraz pod koniec 3. trymestru. Niekiedy jednak ciężarna kobieta zmaga się z nimi całe 9 miesięcy. Warto wtedy zastosować kilka metod, m.in. syrop na zaparcia w ciąży i lek na wzdęcia w ciąży.

Sortuj według
  Zaparcia, wzdęcia

  Zaparcia, wzdęcia

  Wzdęcia i zaparcia w ciąży — dlaczego to taki częsty problem?

  Aby zapobiec poronieniu, organizm kobiety ciężarnej produkuje więcej progesteronu, a przez to praca układu trawiennego gwałtownie zwalnia. Pokarm jest trawiony dużo dłużej i zalega w jelitach. Poza tym macica aż 20-krotnie zwiększa swoją masę, uciskając na sąsiednie narządy i zmieniając ich sposób funkcjonowania. Często przyczyną są również leki zlecone przez lekarza:

  Jeśli za zaparcia faktycznie odpowiadają przepisane leki, zamiast szybko sięgać po syrop na zaparcia w ciąży, warto porozmawiać z lekarzem. Poza tym pamiętaj, że i tak to ginekolog powinien dobrać dla Ciebie odpowiedni lek na zaparcia w ciąży oraz określić sposób jego dawkowania.

  Jak sobie radzić z zaparciami i wzdęciami w ciąży?

  Kobieta w ciąży powinna przede wszystkim skupić się na właściwej diecie, ponieważ ciążowe zachcianki nie sprzyjają trawieniu. Jedz więcej błonnika i pij 6-8 szklanek wody dziennie (błonnik bez wody nie napęcznieje i nie spełni swojej roli!). Unikaj ciężkostrawnych i gazopędnych pokarmów. Jeśli nie ma przeciwwskazań, postaraj się też więcej ruszać. Aby poradzić sobie z zaparciami, połącz kilka metod oraz naturalne leki na zaparcia w ciąży.

  Syrop na zaparcia w ciąży i inne pomocne leki na wzdęcia i zaparcia w ciąży

  Co na zaparcia w ciąży znajdziesz w aptece?

  • Syrop na zaparcia w ciąży (źródło błonnika).
  • Lek na zaparcia w ciąży z laktulozą.
  • Czopki dla ciężarnych.
  • Probiotyki.
  • Zioła (rumianek, koper włoski, mniszek lekarski).

  Jeśli chodzi o zioła, nigdy nie stosuj senesu, kory kruszyny i kłącza rzewienia, bo mogą wywołać skurcze macicy!