Gazy

  (18)

Pokaż 21 z 18 wyników

Gazy

Gazy

Opatrunek, czyli pierwsza pomoc przy ranach i skaleczeniach


Nieraz pewnie miałeś do czynienia z opatrywaniem krwawiących ran. Nieraz przechodziłeś przez kursy pierwszej pomocy, a mimo to wciąż masz wątpliwości, do czego służą konkretne opatrunki i jak się ich używa. Masz jednak pewność, że nawet małe skaleczenia wymagają właściwego postępowania – oczyszczenia i zabezpieczenia rany. Opatrunki na rany powinny się znajdować w apteczce, jeżeli jednak ich nie masz, warto kupić je zanim zdarzy się wypadek. Jakie rodzaje opatrunków dostępne są w aptece?
Na mniejsze rany możesz stosować kompresy niejałowe, często wykorzystywane np. do przemywania oczu u niemowląt. Apteki oferują również również wiele rodzajów opatrunków przeznaczonych do trudno gojących się ran, głębokich skaleczeń czy ran z zakażeniem. Jednak w przypadku poważnych urazów skóry, najpierw zasięgnij porady specjalisty. Choć odpowiednio dobrane opatrunki wspomagają gojenie, to nie zawsze sam opatrunek będzie wystarczający. Niekiedy bowiem konieczne może być zastosowanie dodatkowych preparatów leczniczych, wspomagających gojenie.


Opatrunek jałowy, gaza jałowa – kiedy je stosować?


Kompresy z gazy służą zabezpieczeniu rany po jej wcześniejszej dezynfekcji. Są wytwarzane z bawełny, a ich brzegi najczęściej składane są do wewnątrz, tak by nie wystawały nitki, które mogłyby się powyciągać. To, w jakim stopniu pochłoną płyny (krew, płyny ustrojowe sączące się z rany), zależy głównie od tego z ilu warstw się składają. Od ilości warstw uzależniona jest również cena opatrunku.


Jakie są ich właściwości? Chronią skaleczenie przed podrażnianiem, ale także ubranie przed zabrudzeniem. Gaza opatrunkowa cechuje się wytrzymałością, chłonnością i możliwością dobrania w zależności od wielkości rany oraz sytuacji, która wymaga zastosowania gazy lub opatrunku jałowego. Do rany o mniejszej wielkości wybierzemy stosunkowo mniejszy jałowy opatrunek. Apteki oferują różne rozmiary, jest w czym wybierać. Gaza jałowa może różnić się również grubością. Gaziki jałowe często stosuje się po zabiegach chirurgicznych lub ambulatoryjnych. Dzieje się tak, ponieważ kompresy jałowe świetnie pochłaniają wilgoć. Co więcej, przepuszczają powietrze. Podstawową różnicą między gazikami jest to, że jałowy opatrunek jest w pełni sterylny. Oprócz tego, ceny tych produktów też są inne. Jeżeli potrzebne są Ci gaziki jałowe – apteka jest miejscem, w którym je kupisz.


Opatrunki żelowe i ze srebrem


To połączenie odpowiednich składników i związków w wodną kompozycję tworzącą opatrunek. Mają one nie tylko właściwości chłonące, ale także nawilżające. Są elastyczne i wytrzymałe oraz koją i łagodzą ból. Jeżeli chcesz kupić kompres żelowy, apteka oferuje szeroki asortyment. Rana, która jest opatrzona plastrem hydrożelowanym szybciej się goi, jest dobrze nawilżona. Co więcej, tego typu opatrunek nie uczula, zatrzymuje bakterie w swojej strukturze, czyli jest barierą ochronną dla wszelkiego rodzaju zakażeń. Zmiana plastra jest bezbolesna, ponieważ nie przykleja on się do rany. Jest również odporny mechanicznie, ze względu na swoją elastyczność. Tego typu opatrunki mają różne rozmiary, świetnie nadają się także do opatrywania oparzeń czy obtarć spowodowanych obuwiem.


Apteki oferują również opatrunki, które zawierają związki srebra – związki te mają właściwości antybakteryjne. Wspomagają gojenie, zwalczają zarazki i patogeny. To nowoczesna grupa opatrunków stosowanych zwykle miejscowo zarówno na rany wynikające ze skaleczeń, jak i oparzeń. Mają także wysoką skuteczność we wspomaganiu leczenia ran zakażonych i z powikłaniami. Nie pomijaj jednak konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Samo zastosowanie opatrunku nie zawsze wystarczy i poważne uszkodzenia powinny być monitorowane. Tego typu opatrunki zabezpieczają przed zabrudzeniami i podrażnieniami wrażliwych miejsc.

Marki powiązane z kategorią: Gazy