Krople na zapalenie spojówek - Leki na zapalenie oczu

  (1)

Pokaż 2 z 1 wyników

      Zapalenie spojówek

      Zapalenie spojówek

      Spojówka jest cienką, przezroczystą błoną śluzową pokrywającą powieki i łączącą się z gałką oczną. To właśnie w spojówce umiejscowione są gruczoły łzowe, śluzowe oraz tłuszczowe, odpowiedzialne za skład i produkcję łez. Spojówki mają bardzo ważne zadanie, którym jest nawilżanie gałki ocznej i oczyszczanie jej. Spojówki umożliwiają także bezproblemowe i nieinwazyjne ruchy powiek. Dlatego dbanie o ich właściwe funkcjonowanie jest bardzo istotne. Jeżeli zostanie zaburzone, może dopaść Cię zapalenie spojówek – krople do oczu lub inne metody leczenia tej dolegliwości będą wówczas bardzo wskazane.


      Zapalenie oczu (spojówek) – przyczyny i objawy

      Zapalenie spojówek, potocznie często określane mianem zapalenia oczu, może mieć wiele przyczyn. U jego podłoża mogą leżeć zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze, alergie, podrażnienia lub zespół suchego oka. Schorzenie daje charakterystyczne objawy w postaci łzawienia, pieczenia czy swędzenia oczu. Białka i kąciki mogą być zaczerwienione. Oczy mogą nawet zachodzić ropną wydzieliną. Przed podjęciem leczenia, konieczne jest określenie przyczyny choroby. Może to zrobić jedynie lekarz – i również lekarz może pomóc Ci dobrać odpowiedni lek, taki jak popularne krople. Zapalenie spojówek w przypadku braku podjęcia leczenia okazuje się bardzo uciążliwe, a stany chorobowe, które może wywołać, mogą mieć nieodwracalne konsekwencje.

      W przypadku bakteryjnych zakażeń, które prowadzą do zapalenia spojówek, wśród tych mikroskopijnej wielkości organizmów chorobotwórczych wyróżniane są odmiany takie, jak gronkowce, paciorkowce lub pneumokoki. Inne czynniki, które mogą spowodować tę chorobę, to kurz i dym z papierosów. Zapalenie występuje też na skutek promieniowania. Jednak nawet grzyby mogą być substancjami chorobotwórczymi – ten rodzaj zapalenia może pojawić się po przeniesieniu drobnoustrojów z innych narządów dotkniętych grzybicą, np. płciowych, bądź jako efekt długotrwałej kuracji z wykorzystaniem antybiotyków. Zapalenie oczu o podłożu grzybiczym na szczęście jest bardzo rzadkie.

      Kiedy dochodzi do stanu zapalnego spojówek, oczy przestają prawidłowo spełniać swoją funkcję. Może dojść do zaburzenia widzenia. Spojówki stają się przekrwione i rozszerzone, co ma przełożenie na pozostałe części oka, w tym również powieki. Przy niektórych rodzajach zapalenia dochodzi nawet do powiększenia węzłów chłonnych, które znajdują się w okolicy żuchwy. Bagatelizowanie problemu może mieć bardzo przykre skutki. Uszkodzona gałka oczna, która walczy ze stanem zapalnym, narażona jest na wpływ szkodliwych czynników bardziej, niż zwykle, a także jest bardziej podatna na ich wpływ. W zapaleniach o podłożu grzybiczym, oprócz objawów typowych dla innych typów, pojawiają się także wewnątrz oka swoiste złogi wydzieliny o białym zabarwieniu. Jeżeli dostrzegasz niepokojące objawy i zastanawiasz się, co na zapalenie spojówek możesz zaradzić, wybierz się do specjalisty.


      Zapalenie spojówek – krople bez recepty na ratunek

      Kiedy zdarzy Ci się narazić oczy na kontakt z substancjami chorobotwórczymi, działaj w zarodku i sięgnij po krople do oczu. Zapalenie spojówek bez recepty od lekarza, a raczej bez leków dobranych indywidualnie, ciężko byłoby trwale wyleczyć, jednak pierwsze środki zaradcze możesz podjąć sam.

      Na zapalenie spojówek stosowane są także leki w postaci kropli i maści na zapalenie spojówek. Mają za zadanie łagodzić objawy i zwalczać ich przyczynę. Leki na zapalenie spojówek mogą być przepisane na receptę, ale są również takie, które bez recepty kupisz w aptece. Krople do oczu na zapalenie spojówek bez recepty mogą być pierwszym kołem ratunkowym, po które możesz sięgnąć, gdy tylko zauważysz pierwsze, niepokojące objawy. Jeżeli się pojawią, zacznij działać jak najszybciej, a możliwie w przeciągu 48 godzin od zakażenia udaj się do lekarza, aby nie zbagatelizować problemu. Nieleczony stan zapalny nierzadko może przynieść poważne konsekwencje, których wyeliminowanie nie będzie już takie łatwe.

      Choroba może mieć różne przyczyny, dlatego lek na zapalenie spojówek o podłożu alergicznym będzie inny, niż ten stosowany przy infekcjach bakteryjnych czy grzybiczych. Krople na zapalenie spojówek bez recepty zawierają w składzie bezpieczne substancje, które pomogą uporać się z pierwszymi objawami zakażenia.