Zespół suchego oka – jak leczyć?

16. 8. 2017 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
  • leczenie
Zespół suchego oka – jak leczyć?

„Panie doktorze, czuję, jakbym miał ciągle piasek pod powiekami”, „pieką mnie oczy”, „moje spojówki są ciągle podrażnione i zaczerwienione”, „budzę się rano z uczuciem pustynnej suszy w oczach” - jeśli bliskie są Tobie te dolegliwości, możesz cierpieć na zespół suchego oka.  Problem, o którym piszę nie jest chorobą samą w sobie, a objawem, który łączy wiele jednostek chorobowych przebiegających z nadmiernym wysychaniem powierzchni gałki ocznej.

Komu doskwierają suche oczy?

Zespół suchego oka obserwuje się między innymi w przebiegu chorób autoimmunologicznych (twardzina układowa, toczeń rumieniowaty układowy, zespół Sjogrena), przy zaburzeniach hormonalnych, w trakcie menopauzy, czy pod wpływem leków przewlekle stosowanych przez pacjenta.

Również czynniki, takie jak:

  • zabiegi laserowej korekcji wzroku,
  • palenie tytoniu,
  • przebywanie w zadymionych pomieszczeniach
  • oraz wielogodzinna praca przy komputerze

mogą skutkować nadmierną suchością spojówek.

Czy zatem skoro jest tyle różnych przyczyn tego problemu, to czy można go skutecznie leczyć?

Zanim wdroży się leczenie, trzeba poznać przyczynę…

Łzy to tylko z pozoru słone kropelki, które płyną po naszych policzkach, gdy jest nam smutno, coś nas boli lub wpadnie do oka. W rzeczywistości, film łzowy pokrywający oko, to misternie zaprojektowana bariera chroniąca ten delikatny narząd przed światem zewnętrznym.

Prawidłowo, film łzowy składa się z trzech warstw: zewnętrznej lipidowej (hamującej parowanie), środkowej wodnej (nawilżającej oko) oraz przylegającej bezpośrednio do oka - mucynowej.

Tylko prawidłowo zbudowany film łzowy może spełniać swoje funkcje ochronne, nawilżające i oczyszczające gałkę oczną.  

Nadmierne wysychanie powierzchni oka  w zespole suchego oka, może być zarówno skutkiem zbyt małej ilość produkowanych łez, jak również ich nieprawidłowego składu.

Zespół suchego oka – leczenie

Okulista po przeprowadzeniu badania i swoistych testów może stwierdzić, że łez jest po prostu zbyt mało i to jest przyczyną suchości oka. Leczenie takiego stanu wydaje się prozaiczne, ponieważ z pozoru wystarczy stosować preparaty tzw. „substytuty łez”, których zadaniem jest przywrócenie równowagi hydrolipidowej powierzchni oka.

Jakie łzy oczy lubią najbardziej?

Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama sztucznych łez, dzięki czemu możesz dobrać produkt idealny dla Ciebie. W skład tych preparatów wchodzą substancje czynne takie jak: kwas hialuronowy, glicerol, metyloceluloza, powidon, czy dekstran.

Najlepiej jest stosować preparat o składzie najbardziej zbliżonym do naszych własnych łez. Należy zatem unikać przede wszystkim tych produktów, które zawierają konserwanty, ponieważ ich przewlekłe stosowanie może być przyczyną rozwoju alergii.

Jak używać kropel do oczu?

Sztuczne łzy należy wkraplać do oczu co kilka godzin (czasami nawet co 2 godziny!), co niestety może być dla pacjenta uciążliwe. Należy też pamiętać o szczególnej higienie rąk podczas ich wkraplania, by zminimalizować ryzyko wprowadzenia do oka infekcji. Stosowanie preparatów w sterylnych, jednorazowych ampułkach ma również na celu ochronę przed zakażeniem.  

Sztuczne łzy mają też różną konsystencję, a tym samym różne zastosowanie. Preparaty bardziej wodniste są łatwiejsze w stosowaniu, lecz wymagają częstszej aplikacji w porównaniu z preparatami żelowymi, które chronią oko na dłużej np. na czas nocnego wypoczynku.

W zależności od stopnia wysychania oka, okulista pomoże dobrać Ci preparat o odpowiednim składzie oraz konsystencji, a także poinformuje Cię o najważniejszych zasadach jakie musisz przestrzegać.

Zmień szkodliwe nawyki!

Poza stosowaniem sztucznych łez, bardzo ważne są Twoje codzienne nawyki, które mają wpływ na zdrowie naszych oczu.  Dbaj o to, by w trakcie pracy na komputerze robić krótkie przerwy z dala od monitora, nie przesiaduj w zadymionych pomieszczeniach, nie pal papierosów, unikaj korzystania z basenów z chlorowaną wodą, chroń również oczy przed działaniem promieniowania ultrafioletowego – warto zainwestować w okulary z filtrem! Nieocenionym zabiegiem pielęgnacyjnym dla naszych oczu jest zdrowy sen, dlatego dbaj o to by codziennie się wysypiać.

Zespół suchego oka to dolegliwość, której leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów oraz unikaniu czynników zaostrzających problem. Pamiętaj jednak, by nigdy nie rozpoczynać leczenia bez konsultacji z lekarzem. Jeśli znajome są Ci opisane tu dolegliwości, skorzystaj z porady okulisty, który przede wszystkim znajdzie źródło problemu.

 

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Malewska