Leki przeciwwirusowe - tabletki i syropy

  (15)

Wirusy to drobnoustroje, które wywołują wiele powszechnych schorzeń, takich jak przeziębienie, grypa, opryszczka, ospa czy półpasiec. Stosowane leki przeciwwirusowe zwykle ograniczają infekcję, choć niekiedy mogą również wykazywać działanie profilaktyczne. Do niwelowania objawów niektórych schorzeń o etiologii wirusowej służą między innymi dostępne bez recepty leki przeciwwirusowe, które występują w formie tabletek oraz syropów antywirusowych. 

Pokaż 15 z 15 wyników

Leki przeciwwirusowe

Leki przeciwwirusowe

Czym są leki przeciwwirusowe?

Leki bez recepty przeciwwirusowe działają na określone rodzaje wirusów, w zależności od zastosowanej substancji aktywnej. Mechanizm działania polega m.in. na ograniczeniu podziału wirusów i niszczeniu ich białek.

Substancje aktywne znajdujące się w dostępnych w Polsce lekach przeciwwirusowych bez recepty to głównie:

  • Acyklowir – stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych wirusem opryszczki zwykłej (Herpes simplex) oraz do leczenia zakażeń wirusem Varicella zoster, powodującego ospę wietrzną i półpaśca,
  • Denotywir – hamuje replikację wirusów, w tym wirusa opryszczki zwykłej, a także skraca czas trwania choroby,
  • Pranobeks inozyny – działa immunostymulująco i przeciwwirusowo w kierunku wirusa opryszczki zwykłej.

Sprawdź też leki na kaszel suchy oraz leki na kaszel mokry.

Jak stosować tabletki przeciwwirusowe? Najważniejsze zalecenia

Tabletki przeciwwirusowe skutecznie zwalczają objawy infekcji wirusowych. W składzie wybranych preparatów znajdują się substancje aktywne, takie jak pranobeks inozyny, które stymulują odpowiedź immunologiczną, wzmacniają odporność oraz działają przeciwwirusowo.

Leki przeciwwirusowe działają najskuteczniej, gdy są stosowane na początku infekcji. Zwykle zaleca się zażywać je w ciągu pierwszych 36 godzin od wystąpienia objawów, przy czym najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń producenta oraz lekarza. Przeciętna zalecana dawka w przypadku leków przeciwwirusowych z pranobeksem inozyny to 6 tabletek na dobę, a maksymalna ‒ 8 tabletek. W przypadku dzieci powyżej 1. roku życia dawka leku przeciwwirusowego ustalana jest na podstawie masy ciała.

Zarówno leki przeciwwirusowe, jak i dostępne bez recepty leki na przeziębienie i grypę stosuje się krótkoterminowo, nie dłużej niż 14 dni. Skuteczność preparatów przeciwwirusowych można wspierać dodatkowymi witaminami i minerałami. Jeśli nie masz pewności, że objawy mają podłoże wirusowe, należy unikać ich przyjmowania i skonsultować się ze specjalistą. Konsultacji medycznej wymaga ponadto łączenie środków przeciwwirusowych o kompleksowym działaniu z lekami przeciwgorączkowymi, lekami na katar czy lekami na zatoki.

Syrop antywirusowy z pranobeksem inozyny – jak działa i kiedy zastosować ten lek?

Dostępność leków przeciwwirusowych nie oznacza, że mogą być przyjmowane w przypadku każdej infekcji. Stosowane są głównie jako wsparcie funkcjonowania układu immunologicznego, z dodatkową komponentą przeciw wirusowi Herpes simplex. Podstawowym wskazaniem do stosowania syropów antywirusowych z pranobeksem inozyny są nawracające infekcje wirusowe wywołujące schorzenia górnych dróg oddechowych. 

Wśród przeciwwskazań wymienia się głównie:

  • nadwrażliwość na tę substancję czynną oraz którąkolwiek substancję pomocniczą, 
  • napad dny moczanowej,
  • zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi,
  • ciążę i karmienie piersią.

Jaki lek przeciwwirusowy bez recepty wybrać?

Marki powiązane z kategorią: Leki przeciwwirusowe