Leki przeciwkaszlowe, syropy i tabletki na kaszel

  (72)

Suchy kaszel to objaw, który towarzyszy m.in. infekcjom wirusowym, alergiom oraz refluksowi przełykowemu. Może również być wynikiem podrażnienia błony śluzowej dróg oddechowych przez zanieczyszczenia powietrza, dym papierosowy lub nadmierną ekspozycję na suche powietrze. Sposobem na jego zwalczenie jest podawanie preparatów o działaniu przeciwkaszlowym, nawilżającym i łagodzącym.


Pokaż 23 z 72 wyników

Kaszel suchy

Kaszel suchy

Syrop na suchy kaszel – co zawiera?

Suchy kaszel to dolegliwość, która utrudnia codzienne funkcjonowanie i może zakłócać spokojny sen. W przeciwieństwie do kaszlu mokrego, w tym typie kaszlu nie dochodzi do wykrztuszania plwociny. Nieleczony, prowadzi do podrażnienia błony śluzowej układu oddechowego, powoduje ból w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu.

Syropy na suchy kaszel w większości przypadków dostępne są w sprzedaży jako leki bez recepty. Bazują one na składnikach hamujących odruch kaszlu, a także łagodzących wyciągach roślinnych oraz składnikach wzmacniających odporność m.in. miodzie i witaminie C. Można je podawać zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jeśli infekcji towarzyszą inne objawy, należy skonsultować się z lekarzem, który może dodatkowo przepisać leki przeciwwirusowe, leki na katar, ból gardła czy leki na zatoki.

Jak podawać tabletki na suchy kaszel?

Leki przeciwkaszlowe występują też w formie tabletek do ssania na kaszel suchy, tabletek musujących i tabletek dojelitowych. Zawierają składniki znoszące skurcze oskrzeli, takie jak np. lewodropropizyna lub kodeina. Część z nich zawiera dodatkowe substancje powlekające błonę śluzową o działaniu łagodzącym np. porost islandzki.

Tabletki przeciwkaszlowe są polecane dorosłych i dzieciom powyżej 12. roku życia. W razie potrzeby można je łączyć z lekami przeciwgorączkowymi lub lekami na przeziębienie i grypę. Jednakże przed ich przyjęciem należy skonsultować się z lekarzem.

Krople przeciwkaszlowe – kiedy warto je stosować?

Mniej popularną formą leku na kaszel są krople. Warto je podawać zwłaszcza dzieciom i osobom mającym problemy z połykaniem tabletek. Krople te polecane są zarówno jako leki na kaszel mokry, jak i suchy. Preparaty w tej formie szybko się wchłaniają i mają wysoką skuteczność.

Tabletki przeciwkaszlowe i syrop na suchy kaszel – czy można przyjmować razem?

Połączenie dwóch leków na suchy kaszel może prowadzić do szkodliwych interakcji między nimi oraz zwiększa ryzyko przedawkowania, jeśli oba preparaty zawierają tę samą substancję czynną. Z tego powodu nie zaleca się równoczesnego przyjmowania dwóch różnych form leków przeciwkaszlowych. Przed użyciem jakichkolwiek preparatów na kaszel należy dokładnie przeczytać ulotkę, aby sprawdzić ich działanie i skład. Najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji.

 

Co pomaga na suchy kaszel?

Jaki syrop Dr. Max najlepiej sprawdzi się na suchy kaszel?

Jakie tabletki przeciwkaszlowe są najskuteczniejsze?

Marki powiązane z kategorią: Kaszel suchy