Leki przeciwkaszlowe, syropy i tabletki na kaszel

  (87)

W radzeniu sobie z uciążliwym suchym kaszlem pomagają odpowiednio opracowane leki na kaszel. Wiele wartych polecenia preparatów jest dostępnych bez recepty. W tej kategorii można znaleźć zarówno dobre tabletki na kaszel, jak i skuteczny syrop na kaszel, który złagodzi męczącą dolegliwość.


Sortuj według
Kaszel suchy

Kaszel suchy

Kaszel suchy jest męczącym rodzajem kaszlu, który często towarzyszy infekcjom wirusowym, alergii czy refluksowi przełyku. Może być duszący i szczekający, a równolegle z nim pojawia się podrażnienie i ból gardła. Dolegliwość, przez swój uporczywy charakter, może utrudniać sen i codzienne funkcjonowanie. 

 

Jak leczyć kaszel?

Leczenie suchego kaszlu koncentruje się przede wszystkim na jego tłumieniu (czyli hamowaniu) oraz na ograniczaniu częstotliwości występowania ataków kaszlu i duszności. Podstawowymi preparatami stosowanymi w tym celu są leki przeciwkaszlowe. Zwykle mają one postać tabletek na kaszel lub syropów przeciwkaszlowych. Substancja przeciwkaszlowa bywa również składnikiem złożonych preparatów na przeziębienie i grypę w saszetkach. Jeżeli stosuje się tego typu produkty w łagodzeniu różnych dolegliwości związanych z infekcjami wirusowymi, należy zachować ostrożność z przyjmowaniem innych leków, by nie przekroczyć bezpiecznej dawki substancji leczniczych. 

Lek przeciwkaszlowy może być stosowany przez całą dobę, zgodnie z zaleceniami na ulotce. W przypadku uporczywego kaszlu utrudniającego zasypianie, wskazane jest przyjmowanie go również na noc. Lek na suchy kaszel zazwyczaj podaje się godzinę przed snem, by ograniczyć ataki nasilające się w porze wieczornej, związane ze zmianą pozycji na leżącą. 

W łagodzeniu dolegliwości wykorzystuje się także inhalacje, które pomagają nawilżyć podrażnione drogi oddechowe. Do ich przygotowania nadaje się sól fizjologiczna albo napar z rumianku lub rozmarynu. Parę wodną można wdychać znad miski albo zastosować w tym celu specjalny inhalator.

 

Rodzaje leków na kaszel

Leki przeciwkaszlowe dostępne bez recepty dzielą się na preparaty o charakterze roślinnym (lub szerzej: naturalnym) i syntetycznym. Pierwsze z nich łagodzą chrypę i uczucie drapania w gardle, tym samym ograniczając kaszel. Wśród nich można wyróżnić tabletki do ssania z roślinnymi składnikami, prawoślazowy syrop na kaszel, a także preparaty z porostem islandzkim, babką lancetowatą, podbiałem, propolisem czy miodem. Ważne, by stosując taki lek na suchy kaszel, nie jeść i nie pić przez godzinę po przyjęciu dawki. 

Preparaty przeciwkaszlowe o charakterze syntetycznym takie jak tabletki na kaszel czy syropy najczęściej zawierają butamirat, lewodropropizynę, kodeinę albo dekstrometorfan. W jaki sposób działają wymienione substancje oraz leki, które na nich bazują? Syrop na kaszel z butamiratem hamuje odruch kaszlu, oddziałując na ośrodek kaszlu w rdzeniu przedłużonym. Może być stosowany u dzieci powyżej 3 r.ż. i u dorosłych, nie dłużej niż przez kilka dni. Butamirat dostępny jest również w postaci kropli doustnych – w takiej formie łatwiej podać go małym dzieciom. 

Syrop przeciwkaszlowy z lewodropropizyną wykazuje działanie tłumiące kaszel i rozkurczające oskrzela. Hamuje aktywowanie włókien C, przewodzenie bodźców czuciowych oraz skurcz oskrzeli spowodowany histaminą, bradykininą i serotoniną. Syrop na kaszel zawierający wspomnianą substancję można stosować u dorosłych (z wyłączeniem kobiet ciężarnych i karmiących) i dzieci powyżej 2 r.ż. przez maksymalnie 7 dni bez konsultacji z lekarzem. 

 

Syrop na kaszel a tabletki na kaszel – co wybrać i kiedy?

Leki przeciwkaszlowe dostępne bez recepty stanowią bogatą i zróżnicowaną grupę. Samodzielny dobór odpowiedniego preparatu może być więc trudnym zadaniem. W jakiej formie zastosować lek na kaszel – czy lepiej kupić syrop na kaszel czy tabletki przeciwkaszlowe? Wybór postaci, pod jaką podaje się substancje lecznicze, powinien być sprawą drugorzędną. Najważniejszym kryterium przy zakupie leku przeciwkaszlowego jest jego skład. Musi pojawić się w nim jedna z wyżej wspomnianych substancji hamujących uciążliwe dolegliwości. Niezależnie więc, czy sięgnie się po tabletki na kaszel, czy też po syrop na kaszel suchy, koniecznie trzeba sprawdzić skład danego specyfiku, zanim zacznie się go stosować.

Jakie leki na kaszel suchy poleca się dorosłym, a jakie dzieciom? W przypadku najmłodszych forma podania leczniczych substancji ma duże znaczenie. Najlepszym wyborem będzie syrop na kaszel dla dzieci. Lek w płynnej postaci okaże się łatwiejszy do przyjęcia, szczególnie jeśli ma przyjemny smak. Syrop na kaszel suchy to dobre rozwiązanie również w przypadku osób uskarżających się na trudności z przełykaniem. Kiedy jeszcze warto go wybrać? Syrop na kaszel przyda się z pewnością wtedy, gdy zależy nam nie tylko na złagodzeniu objawów choroby, ale też na powleczeniu gardła ochronnym filmem. 

Tabletki na suchy kaszel to popularny wybór wśród dorosłych. Tego typu preparaty są skoncentrowane na leczeniu jednej dolegliwości, ograniczając odruch kaszlowy. Jeżeli tabletki na kaszel zawierają dodatkowe składniki przeciwbólowe czy ograniczające katar, pomagają też poradzić sobie z szerszym spektrum symptomów infekcji i wówczas można nazwać je preparatami na objawy grypy i przeziębienia. 

 

Tabletki przeciwkaszowe i syrop na suchy kaszel - czy można przyjmować razem?

Czy można stosować syrop przeciwkaszlowy i tabletki na suchy kaszel razem? Nie, jeśli oba leki zawierają ten sam składnik przeciwkaszlowy. Nie powinno się powielać dawek substancji leczniczych wbrew zaleceniom na ulotkach ani przyjmować dwóch różnych leków o tym samym składzie i działaniu. Tak samo, jak nie można dowolnie powiększać dawkowania, nie należy zażywać jednocześnie syropu na kaszel i tabletek przeciwkaszlowych bazujących na tym samym składniku przeciwkaszlowym, by nie dopuścić do przedawkowania. Trzeba uważnie czytać ulotki preparatów. Leki na kaszel mogą różnić się nazwą, lecz zawierać ten sam składnik. Jeśli natomiast preparaty na kaszel różnią się składem, ich równoczesne stosowanie powinno być bezpiecznie. Przykładem takiego działania jest przyjmowanie tabletek z porostem islandzkim i syropu z butamiratem – wspomniane leki można łączyć bez obaw, pamiętając o zaleconym w ulotkach dawkowaniu.

Preparat, który chce się zastosować w kuracji, musi być dopasowany do rodzaju kaszlu. Syrop na kaszel suchy powinien działać na zasadzie tłumienia. Taki specyfik wywołuje efekt przeciwkaszlowy i rozszerza oskrzela. Syrop na kaszel mokry musi natomiast działać wykrztuśnie, ułatwiając usuwanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Należy pamiętać o tym, by nie łączyć leków mukolitycznych z tymi hamującymi kaszel – będą wzajemnie zakłócać swoje działanie.  

Marki powiązane z kategorią: Kaszel suchy