Leki przeciwgorączkowe, tabletki na gorączkę

  (116)

Sortuj według
Gorączka

Gorączka

Leki przeciwgorączkowe zawsze warto mieć w domowej apteczce. Gorączka często pojawia się dość niespodziewanie jako objaw stanów zapalnych, zakażeń wirusowych i bakteryjnych. Zbyt wysoka temperatura może być niebezpieczna i wymaga zastosowania odpowiednich środków oraz konsultacji z lekarzem.



Gorączka – czym jest i jak wpływa na organizm?



Utrzymywanie właściwej, stałej temperatury ciała ma duże znaczenie m.in. dla prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, a także niektórych procesów immunologicznych. Gorączka jest zaburzeniem termoregulacji, ponieważ organizm zaczyna dążyć do tego, aby osiągnąć inną temperaturę niż prawidłowe 36,6°C. Tak naprawdę podwyższona ciepłota ciała to reakcja obronna organizmu na stany zapalne i infekcje.

Mimo że badania kliniczne potwierdzają pozytywny wpływ umiarkowanej gorączki na proces zwalczania bakterii i wirusów w ludzkim organizmie, w pewnych sytuacjach staje się ona niebezpieczna dla zdrowia. W jakich?

Gdy temperatura ciała nie przekracza 38,3°C, można mówić o umiarkowanej gorączce. Jest to efekt pracy organizmu nad zwalczeniem potencjalnego zagrożenia dla zdrowia i życia. Jeżeli jednak temperatura wzrasta i przekracza „bezpieczny” poziom, należy podjąć działania obniżające gorączkę. Tego stanu nie można ignorować.

Zaalarmować powinna Cię także długo utrzymująca się, podwyższona temperatura. Jeżeli leki przeciwgorączkowe nie przynoszą efektów lub gorączka trwa dłużej niż 2-3 dni w czasie infekcji, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Być może zaleci Ci silniejsze leki obniżające temperaturę.



Jakie są objawy gorączki?

Głównym objawem gorączki jest przede wszystkim podwyższona temperatura ciała. Możesz też mieć dreszcze, bóle mięśni, suchość w ustach, osłabienie czy odwodnienie. Najprawdopodobniej będziesz się również pocić, a akcja Twojego serca przyspieszy. To bardzo ważne, żeby podczas gorączki stale kontrolować jej poziom i w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania obniżające temperaturę.



Jakie są przyczyny gorączki?

Warto wiedzieć, że gorączka sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie jej objawem (np. w przypadku przeziębienia i grypy jednym ich z sześciu symptomów). Specjaliści wyróżniają 5 klas przyczyn stanów gorączkowych:

  1. Czynniki zakaźne — najczęściej bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty.
  2. Nowotwór.
  3. Stan immunologiczny — czyli zaburzenia związane z alergią, zakażeniem wirusem HIV lub chorobami autoimmunologicznymi uwarunkowanych genetycznie.
  4. Podłoże endokrynologiczne — np. zaburzenia hormonów tarczycy.
  5. Brak ustalonej przyczyny albo czynniki zewnętrzne (np. działanie promieni UV).



Jak zmierzyć temperaturę ciała prawidłowo?

Pomiaru należy dokonać za pomocą termometru lekarskiego (może to być termometr elektroniczny lub pirometr) w jednym z czterech miejsc:

  • pod pachą – prawidłowa temperatura to 36,6°C (z medycznego punktu widzenia to najmniej dokładny pomiar),
  • w jamie ustnej – prawidłowa temperatura to 36,9°C,
  • w odbytnicy (metoda rektalna) – prawidłowa temperatura to 37,1°C (z medycznego punktu widzenia to najbardziej dokładny pomiar – często stosowany u niemowląt),
  • w uchu – prawidłowa temperatura to 37,1°C (pomiar wykonujemy z użyciem pirometru, z medycznego punktu widzenia pomiar niemal tak samo jak metoda rektalna, ale szybszy i łatwiejszy, dlatego często wykonuje się go w szpitalach).



Leki przeciwgorączkowe – jakie stosować?

Preparat czy lek na gorączkę przede wszystkim powinien zawierać składnik, który obniża temperaturę ciała – może być to na przykład kwas acetylosalicylowy. Jego działanie polega na hamowaniu powstawania w organizmie prostaglandyn (to one wywołują podwyższenie temperatury). Kwas acetylosalicylowy zaliczamy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Warto podkreślić, że ma on także działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Zalecana dawka to od 50 do 65 mg/kg na dobę podzielone na 4-6 pojedynczych dawek.

Środki i leki obniżające temperaturę mogą mieć w swoim składzie także ibuprofen (również zaliczany do niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Ten składnik też blokuje produkcję prostaglandyn oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pamiętaj, że ibuprofen nie może być stosowany u dzieci poniżej 12 roku życia. Zalecana dawka leku dla dorosłego to 200-400 mg (maksymalnie 6 razy w ciągu doby).

Preparaty zawierające paracetamol to kolejna grupa leków przeciwgorączkowych. Obniżają one temperaturę ciała, ponieważ związek ten (podobnie jak dwa wcześniej wymienione) blokuje syntezę prostaglandyn. Dodatkowo paracetamol działa przeciwbólowo, ale w żaden sposób nie wpływa na krzepnięcie krwi. Bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i zaczyna działać nawet w ciągu 30 minut. Dla dorosłego jedna dawka leku powinna zawierać 500-1000 mg paracetamolu – można powtórzyć ją po upływie około 5 godzin.

W aptece internetowej Dr. Max znajdziesz m.in. zróżnicowane preparaty oraz leki na gorączkę bez recepty, występujące w następujących formach:

  • czopki,
  • syrop,
  • zawiesina,
  • tabletki przeciwgorączkowe,
  • środki przeciwgorączkowe dla dzieci.



Jakie leki przeciwgorączkowe stosować u dzieci?

Noworodki i niemowlęta nie mają jeszcze całkowicie sprawnego systemu termoregulacji. Dlatego zanim podasz swojemu dziecku leki, upewnij się, że podwyższona temperatura ciała nie jest spowodowana przegrzaniem. Jak to ocenić?

  • To przegrzanie, gdy: rączki i nóżki są ciepłe, a skóra zaróżowiona.
  • To gorączka, gdy: rączki i nóżki są zimne, a skóra blada.

Gorączkującym dzieciom podaje się ibuprofen lub paracetamol. Dawkę leku przeciwgorączkowego dla dzieci oblicza się w przeliczeniu na masę ciała. W przypadku ibuprofenu wynosi ona 5 mg na 1 kg masy ciała, a paracetamolu — 10-15 mg/kg lub zgodnie z zaleceniami lekarza.

Pamiętaj, że w przypadku niemowląt do 6. miesiąca życia leki przeciwgorączkowe można podać tylko po konsultacji z lekarzem. Jednak nie jest to jedyna sytuacja wymagająca pilnego zasięgnięcia porady lekarskiej.



Gorączka u dziecka — kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem?

Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, gdy:

  • Twoje dziecko nie ukończyło 3. miesiąca życia,
  • gorączka wystąpiła u niego pierwszy raz albo ma nietypowy przebieg,
  • zauważysz na skórze dziecka czerwone plamy, wybroczyny lub małe podskórne wylewy (to sytuacja wymagająca natychmiastowej pomocy!),
  • dziecko jest bardzo senne, ma zaburzenia widzenia, sztywność karku i ból głowy,
  • pojawił się ból brzucha, krew w stolcu lub częste i obfite wymioty,
  • dziecko oddaje mało moczu, płacze bez łez, ma suche wargi i język (to oznaka poważnego odwodnienia),
  • gorączka przekracza 39,5°C i nie spada po zastosowaniu leków,
  • gorączka od 3 dni utrzymuje się na poziomie powyżej 38°C,
  • wystąpiły drgawki, utrzymujące się dłużej niż 10 minut (wezwij natychmiast karetkę pogotowia).



Leki na zbicie gorączki – bez recepty, ale...

Nigdy nie rezygnuj z wizyty u lekarza. Za pośrednictwem gorączki Twój organizm informuje Cię, że pojawił się w nim jakiś stan zapalny. Przed rozpoczęciem leczenia warto więc się dowiedzieć, co jest przyczyną podwyższonej ciepłoty ciała oraz jakie działania podjąć.

Pamiętaj także, że w czasie gorączki łatwo o odwodnienie. Poza obniżaniem ciepłoty ciała, zapewnij też sobie odpowiednią ilość spożywanych płynów, zwłaszcza w temperaturze pokojowej. Najlepiej, gdy tym płynem jest woda, ale możesz pić również naturalne soki oraz napary o działaniu napotnym, takie jak herbata z kwiatów lipy, owoców czarnego bzu albo malin. Pomagają one w termoregulacji, ponieważ pocąc się, organizm oddaje ciepło.

Inne domowe sposoby na zbicie gorączki to chłodne okłady na kark i czoło albo krótka kąpiel w temperaturze o około 1°C niższej od temperatury ciała.

Marki powiązane z kategorią: Gorączka