Leki na katar - tabletki, krople, spraye

  (108)

Leki na katar to szeroka gama produktów przeznaczonych do łagodzenia objawów związanych z katarem, zarówno o podłożu infekcyjnym, jak i alergicznym. Dostępne w sprzedaży preparaty, obejmujące krople do nosa, tabletki czy spraye, zawierają substancje udrożniające nos i pomagające pozbyć się wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Wybór odpowiedniego środka zależy od charakteru objawów oraz ich nasilenia. 


Pokaż 23 z 108 wyników

Katar

Katar

Tabletki, spraye i krople do nosa ‒ główna broń w walce z katarem

Katar i zatkany nos mogą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu i zakłócać sen. Nierzadko dolegliwościom towarzyszy kichanie, wodnisty albo gęsty wyciek z nosa, trudności z oddychaniem, łzawienie oczu, a także obrzęk błon śluzowych i swędzenie skóry. Ulgę w kłopotliwych dolegliwościach może przynieść zastosowanie leków na katar, które występują w formie:

  • tabletek na katar, 
  • plastrów aromatycznych, 
  • produktów do inhalacji, 
  • żeli pielęgnacyjnych, 
  • sprayów i kropli do nosa. 

Oprócz wymienionych, w asortymencie dostępne są również zestawy do płukania nosa i zatok. Przeznaczone są one zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, do stosowania w celach profilaktycznych oraz jako wsparcie w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. 

Krople do nosa to zazwyczaj pierwszy wybór wśród leków bez recepty na katar i zapchany nos. Preparaty te zawierają substancje obkurczające naczynia krwionośne i zmniejszające obrzęk błony śluzowej, dzięki czemu udrożniają nos, niwelują męczące objawy i umożliwiają swobodne oddychanie. Krople aplikowane bezpośrednio do nosa zmniejszają wytwarzanie wydzieliny, a także ułatwiają jej usuwanie. Tabletki na katar obkurczają i zmniejszają przekrwienie błony śluzowej, natomiast krople do nosa pomagają w regeneracji i nawilżeniu śluzówki, a także łagodzeniu stanów zapalnych. Na które rozwiązanie się zdecydować? Co wybrać – tabletki, krople, a może spray na katar? By podjąć decyzję, warto porównać sposób działania i wskazania do zastosowania każdego z typów preparatów. 

Kiedy stosować tabletki na katar?

Skuteczny lek na katar spowodowany przeziębieniem czy zapaleniem zatok, dostępny w formie tabletek, powinien zawierać substancje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i udrożniającym drogi oddechowe. Tabletki na alergiczny nieżyt nosa to z kolei głównie leki przeciwhistaminowe, które blokują mechanizmy alergii. Wspomagająco w leczeniu dolegliwości można przez krótki czas aplikować preparat na katar obkurczający naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa.

Wskazaniem do przyjmowania tabletek na katar są między innymi:

  • nieżyt nosa,
  • katar sienny,
  • zapalenie zatok.

Wśród przeciwwskazań wymienia się głównie uczulenie na obecną w składzie substancję aktywną. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. 

W leczeniu nieżytu nosa związanego z infekcjami wirusowymi wykorzystuje się również wieloskładnikowe leki na przeziębienie i grypę oraz leki przeciwwirusowe. Złożony skład umożliwia łagodzenie różnorodnych symptomów przeziębienia czy grypy, w tym uciążliwe uczucie zatkanego nosa. Wsparciem w terapii mogą być ponadto leki na kaszel mokry, leki na kaszel suchy oraz leki na zatoki

Spray do nosa ‒ wsparcie w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych

Spray na katar zamiast substancji leczniczej często zawiera w swym składzie roztwór soli fizjologicznej albo wodę morską. Preparat taki służy głównie do higieny nosa, pomagając usuwać wydzielinę i alergeny. Spray na katar z wodą morską lub solą fizjologiczną może działać też nawilżająco, łagodząc podrażnienia śluzówki. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje roztworów:

  • Roztwór izotoniczny – stężenie soli odpowiada stężeniu płynu w komórkach organizmu. Rekomendowany do płukania nosa w przypadku alergicznego, przewlekłego nieżytu nosa, gdyż nawilża śluzówkę i zmniejsza podrażnienia.
  • Roztwór hipertoniczny – stężenie soli jest wyższe niż w komórkach organizmu. Zalecany głównie w przypadku stanów zapalnych zatok, przebiegających z gęstą wydzieliną. Wywołując zjawisko osmozy, daje ujście wodzie znajdującej się w obrzękniętej śluzówce, w efekcie czego pomaga udrożnić nos. 

Bezpieczeństwo stosowania leków na katar ‒ o czym warto pamiętać?

Skuteczne leki na katar często zawierają fenylefrynę lub pseudoefedrynę, które udrożniają nos, redukują ilość zalegającej w nim wydzieliny i pomagają odetkać zatkane zatoki. Związki te mogą jednak wykazywać działanie psychoaktywne, powodując nadmierne pobudzenie. Z kolei spraye i krople na katar produkuje się zwykle z wykorzystaniem ksylometazoliny lub oksymetazoliny, dzięki którym preparaty te mogą zmniejszać przekrwienie i obrzęk błon śluzowych i gardła oraz ograniczać wysięk. 

Z uwagi na potencjalne skutki uboczne i ryzyko wynikające ze zbyt długiego stosowania, leki na katar, mimo że należą do grupy OTC, należy przyjmować z rozwagą. W razie wątpliwości odnośnie stosowania wybranego preparatu zaleca się konsultację z lekarzem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze leku na katar?

Jaki lek jest skuteczny na katar?

Jaki spray do nosa Dr. Max warto wybrać?

Marki powiązane z kategorią: Katar