Leki na katar - tabletki, krople, spraye

  (141)

Sortuj według
Katar

Katar

Katar, czyli nieżyt nosa, jest nieodłącznym objawem przeziębienia i wielu innych infekcji o podłożu wirusowym bądź bakteryjnym. To również bardzo powszechny symptom alergii. W leczeniu uporczywej dolegliwości sprawdzają się leki na katar dostępne bez recepty. Zawierają one substancje udrażniające nos i pomagające pozbyć się wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Produkty dostępne w tej kategorii mogą mieć różną postać. Uda się wśród nich odszukać zarówno dobry spray na katar, warte polecenia krople do nosa na katar, jak i tabletki na katar pomagające pozbyć się wydzieliny utrudniającej oddychanie. 



Lek na katar – co się stosuje?

Katar i zatkany nos mogą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu i zakłócać sen. Dolegliwościom towarzyszą kichanie, wodnisty albo gęsty wysięk z nosa, trudności z oddychaniem, łzawienie oczu, a także obrzęk błon śluzowych i swędzenie skóry.  To, jaki lek na katar się zastosuje, zależy od czynnika wywołującego dolegliwość. Inne preparaty sprawdzają się w leczeniu nieżytu nosa związanego z infekcją, a inne w przypadku łagodzenia symptomów alergii. 

Lek na katar spowodowany przeziębieniem czy zapaleniem zatok, dostępny w formie tabletek, powinien zawierać substancje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i udrażniającym drogi oddechowe. Krople i spraye działają głównie przeciwobrzękowo i udrażniająco. Wspomniane leki stosuje się miejscowo. Spraye, krople czy tabletki na katar mają za zadanie zmniejszyć obrzęk błon śluzowych, ograniczyć podrażnienia i wspomóc prawidłowe funkcjonowanie zatok. Preparaty na alergiczny nieżyt nosa to z kolei głównie leki przeciwhistaminowe mające blokować mechanizmy alergii. Wspomagająco w leczeniu dolegliwości można przez krótki czas aplikować spray na katar obkurczający naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa. 

Ponadto niezależnie od przyczyny wywołującej nieżyt nosa warto zastosować lek na katar w postaci aerozolu będącego roztworem soli fizjologicznej. Tego typu produkty wspomagają usuwanie zalegającej wydzieliny, ale też wymywanie kurzu, pyłków czy innych alergenów sprzyjających występowaniu kataru siennego. 

W leczeniu nieżytu nosa związanego z infekcjami wirusowymi wykorzystuje się również wieloskładnikowe leki na przeziębienie i grypę. Wspomniane produkty stosuje się wówczas, gdy katar nie jest jedynym objawem choroby i chce się złagodzić kilka symptomów. Tego typu preparaty w formie tabletek czy proszku do sporządzenia roztworu oprócz substancji działającej na katar zawierają substancje o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwkaszlowym. Dzięki złożonemu składowi mogą łagodzić różne symptomy przeziębienia czy grypy, w tym uciążliwe uczucie zatkanego nosa. 



Rodzaje leków na katar

Leki na katar dostępne bez recepty dzielą się na te przeznaczone do stosowania doustnego oraz te, które aplikuje się miejscowo. Do pierwszej grupy należą syropy udrożniające nos, preparaty w saszetkach do sporządzania roztworu oraz tabletki na katar. Produkty aplikowane miejscowo mają z kolei postać aerozolu albo kropli do nosa na katar. Na które rozwiązanie się zdecydować? Co wybrać – tabletki, krople, a może spray na katar? By podjąć decyzję, warto porównać sposób działania i wskazania do zastosowania każdego z typów preparatów.



Tabletki na katar – kiedy stosować

Katar może przybierać różne formy. Często bywa gęsty, trudny do usunięcia i zatykający nos. Innym razem przyjmuje postać rzadkiej, lejącej się wydzieliny, którą trzeba ciągle wycierać, podrażniając przy tym skórę. Aby tabletki na katar działały skutecznie, muszą być dobrane do rodzaju dolegliwości oraz stopnia jej nasilenia.

Jakie leki na nieżyt nosa zastosować w konkretnych przypadkach? Przy problemach z oddychaniem spowodowanych zatkanym nosem warto przyjmować tabletki na katar rozrzedzające wydzielinę. Tego typu preparaty są częstym wyborem w przypadku nieżytu nosa towarzyszącego zapaleniu zatok. Tabletki na katar, które mają udrożnić drogi oddechowe, zmniejszają przekrwienie błony śluzowej nosa i obrzęk. Ułatwiają oddychanie i usuwanie wydzieliny.

Jakie preparaty zastosować w przypadku wodnistego, cieknącego kataru? Tę dolegliwość złagodzi lek na katar ograniczający ilość produkowanej wydzieliny. Tabletki na katar alergiczny, oprócz substancji redukującej dokuczliwe objawy, powinny zawierać też lek antyhistaminowy



Krople i spray na katar – jak działają?

Spraye i krople na katar zawierają substancje obkurczające naczynia krwionośne i zmniejszające obrzęk błony śluzowej. Leki udrożniają nos i umożliwiają swobodne oddychanie. Dzięki poprawieniu drożności dróg oddechowych, krople lub spray do nosa na katar pomagają ograniczyć męczącą dolegliwość i wrócić do normalnego funkcjonowania. Preparaty aplikowane bezpośrednio do nosa ograniczają też wytwarzanie wydzieliny lub ułatwiają jej usuwanie. 

Spray na katar zamiast substancji leczniczej może zawierać roztwór soli fizjologicznej albo wodę morską. Wówczas preparat służy głównie do higieny nosa, pomagając usuwać wydzielinę i alergeny. Ponadto hipertoniczny spray do nosa na katar, wywołując zjawisko osmozy, daje ujście wodzie znajdującej się w obrzękniętej śluzówce. W ten sposób pomaga udrożnić nos. Spray na katar z wodą morską czy solą fizjologiczną może działać też nawilżająco, łagodząc podrażnienia śluzówki. 



Leki na katar bez recepty – substancje i ich działanie

Skuteczne leki na katar często zawierają pseudoefedrynę. Substancja ta wykazuje działanie udrażniające nos i redukuje ilość zalegającej w nim wydzieliny. Pomaga też odetkać zapchane zatoki. Innym składnikiem wzbogacającym lek na katar może być fenylefryna. Przywraca ona nosowi drożność, a także zmniejsza obrzęk i przekrwienie jego śluzówki. 

Spraye i krople na katar produkuje się zwykle z wykorzystaniem ksylometazoliny lub oksymetazoliny. Dzięki tym substancjom preparaty mogą zmniejszać przekrwienie i obrzęk błon śluzowych i gardła oraz ograniczać wysięk. Podobne działanie wykazują nafazolina, tetryzolina i tymazolina. Również te składniki może zawierać dobry spray do nosa na katar. 

Marki powiązane z kategorią: Katar