Leki i preparaty na pobudzenie apetytu

  (10)

Pokaż 12 z 10 wyników

Brak apetytu

Brak apetytu

Leki na brak apetytu – czy są użyteczne w codziennym życiu?

Problemy z apetytem zdarzają się zarówno jeśli chodzi o dzieci, jak i dorosłych. Mają na to wpływ różne czynniki, np. wiek, choroby współwystępujące czy permanentny stres. Jeśli sytuacja jest chwilowa, nie ma powodów do zmartwień. Kłopot pojawia się, gdy awersja do jedzenia trwa znacznie dłużej. Wtedy należy udać się do lekarza i wprowadzić środki zaradcze, np. leki na brak apetytu, które wspomagają organizm. Jeśli chcesz wiedzieć co na apetyt warto przyjmować, a czego nie – przejdź do dalszej części artykułu.


Rodzaje leków na apetyt – sprawdź, który najlepiej zadziała u Ciebie

W przypadku problemów z chęcią spożywania posiłków, można zdecydować się na preparat na apetyt, który wspomoże organizm w codziennym funkcjonowaniu. Warto jednak pamiętać, że środki tego typu różnią się od siebie pod wieloma względami, np. formułą, składem, ceną i przeznaczeniem. W aptekach znaleźć można m.in.:

  • syropy na apetyt (należy pamiętać, że istnieją syropy na apetyt dla dorosłych i dla dzieci, których nie można ze sobą mylić)
  • tabletki na apetyt
  • preparaty do rozpuszczania wzmagające apetyt

Jednak to jakie środki będą odpowiednie dla konkretnej osoby, powinien ocenić lekarz, ponieważ należy zaznaczyć, że każdy organizm jest inny, więc i leczenie musi być dopasowane indywidualnie. Czasami problemy z jedzeniem nie wynikają z predyspozycji fizycznych, ale ze względu na psychiczne obciążenia, takie jak długotrwały stres. Wtedy koniecznym jest najpierw wyeliminowanie powodu niechęci do jedzenia, a dopiero później można rozpocząć walkę z brakiem apetytu.


Lek na apetyt – konieczność u niejadka?

Jednym z największych problemów jest brak apetytu u dziecka (sprawdź preparaty na brak apetytu u dzieci). Niezależnie od tego jak smaczne i kreatywnie podane są posiłki, maluch nie chce ich tknąć, co jest powodem do zmartwień dla rodziców, dziadków i innych opiekunów. Zdarza się, że młody człowiek w okresie dojrzewania traci ochotę na jedzenie lub wyklucza ze swojego jadłospisu wiele produktów. Jeśli jest to działanie krótkotrwałe nie należy się tym przejmować, bo wynika to wyłącznie z dorastania, okresu buntu lub ukierunkowywania się preferencji żywieniowych dziecka. Jeśli jednak zauważysz u swojego potomka, że proces ten się przedłuża koniecznie wybierz się do lekarza.


Skutki zbyt częstego odmawiania jedzenia

Zbyt długotrwała awersja w stosunku do jedzenia może, nawet u najmłodszych dzieci, przynieść bardzo niekorzystne skutki, np.:

  • niedożywienie,
  • zaburzenia odżywiania,
  • kłopoty metaboliczne,
  • brak energii,
  • osowiałość,
  • niechęć do zabawy,
  • zaburzenia nastroju,
  • niedobory witamin i minerałów.

Dlatego jeśli widzisz, że Twoje dziecko od dłuższego czasu omija posiłki i z jadłospisu wyklucza kolejne produkty, koniecznie zgłoś się z nim do lekarza, który wybierze najbardziej odpowiedni ze środków na apetyt dla dzieci i dostosuje je do potrzeb i stanu zdrowia malucha. Warto oddać wybór leku w ręce specjalisty, nawet jeśli stosowane preparaty nie wymagają posiadania recepty. Tylko on dzięki kompleksowym badaniom, jest w stanie stwierdzić źródło problemu i dzięki temu kompleksowo doradzić jak eliminować wszystkie objawy występujące u dziecka (w tym brak apetytu).

Marki powiązane z kategorią: Brak apetytu